https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_a7fb94d021ae011769daf1e02_o.jpg
1 sentyabr saat 18:00-da Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vəciyə Səmədova adına sərgi salonunda Əli Seyran İmanzadənin fərdi sərgisinin açılışı olub. Sərgini açıq elan edən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı, professor Fərhad Xəlilov sərgi haqda ətraflı məlumat verdi, rəssamın yaradıcılığının bədii əhəmiyyətini qeyd elədi.
Əli Seyran İmanzadə əsasən fovizm, kubizm üslublarında və orta əsrlər Azərbaycan miniatürlərinin müasir interpretasiyasında çalışan müasir Azərbaycan rəssamıdır. O, 1968-ci ildə Azərbaycanda anadan olub və orada peşəkar təsviri incəsənət təhsili alıb. Bədii karyerasının son 24 ilində Avropada yaşayıb və yaradıb. O, Fransa (Dransi) və Belçika (Brüssel) ilə əlaqəlidir. Rəssam əsasən mənzərə, interyer və portret janrlarında orijinal fovist və kubist əsərləri ilə tanınır.
Onun əsərləri həndəsi formalar, canlı rəng kontrastları və 20-ci əsrin əvvəllərinin klassik avanqardından güclü təsirlənmişdir. İmanzadənin rəsmləri tez-tez beynəlxalq səviyyədə sərgilənir. Onun əsərləri Parisdə, o cümlədən məşhur Beauté Du Matin Calme qalereyasında sərgilənib və həmçinin böyük mədəni layihələrin bir hissəsi kimi (məsələn, Fransada Azərbaycan incəsənətinin təqdimatları ilə əlaqəli layihələr) nümayiş etdirilib.
Əli Seyran İmanzadənin əsərlərinin kompozisiya xüsusiyyətləri orta əsrlər Azərbaycan miniatürləri ilə Qərbi Avropa avanqardının (kubizm və fovizm) kəsişməsi üzərində qurulub. Onun əsas seriyalarına və yaradıcılıq metoduna əsasən, onun kompozisiyalarının aşağıdakı xüsusiyyətlərini müəyyən etmək olar. İlk növbədə, o, Şərq miniatürlərini və kubizmi sintez edir. Rəssam Şərq miniatürlərinin ənənəvi dilini müasir vizual təfəkkür prizmasından diqqətlə yenidən şərh edir. Onun kompozisiyaları miniatürlərdən dekorativliyi, poetik keyfiyyəti və hekayəni, kubizmdən isə sərt struktur və həndəsəni miras alır. Bundan əlavə, İmanzadənin formanın həndəsələşdirilməsi və dekonstruksiyası diqqətəlayiqdir. İmanzadə insan bədənlərinin, üzlərinin və ətrafdakı obyektlərin həcmlərini müstəvilərə, üçbucaqlara və trapesiyalara ayırır. Perspektivlərin çoxluğu, onun kətanlarında obyektin tez-tez analitik kubizmə xas olan bir neçə baxış nöqtəsindən eyni vaxtda göstərilməsində, oxunaqlı silueti saxlamasında ifadə olunur. Klassik perspektivdən imtina etməklə məkanın müstəvi quruluşu diqqətəlayiqdir. Arxa plan və ön plan tez-tez vizual olaraq birləşərək vahid bir bəzək xalçası yaradır. Fiqurlar tapmaca parçaları kimi olur. Kompozisiyaların personajları və elementləri bir-birinə sıx şəkildə yerləşərək, demək olar ki, bütün kətanı doldurur və mozaika strukturu əmələ gətirir. Rəng dinamikası və kompozisiya ritmi təkcə xətlərlə deyil, həm də parlaq, saf rənglərin kontrastı ilə müəyyən edilir. Lokal rəng ləkələri aydın konturlarla konturlanır və zahirən statik bir mövzu daxilində daxili gərginliyi və ifadəni artırır. Eyni zamanda, İmanzadənin kompozisiyaları tarazlıqla xarakterizə olunur. Təsvir etdiyi insan fiqurları sükut və düşüncəyə qərq olur və dinamik həndəsi formalara ahəngdar, poetik və meditativ xarakter daşıyırlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_a7fb94d021ae011769daf1e02_o.jpg
1 сентября в 18.00 в Выставочном салоне Союза Художников Азербайджана имени Ваджии Самедовой состоялось открытие персональной выставки Али Сейрана Иманзаде. Открывая выставку, председатель Союза художников Азербайджана, народный художник, профессор Фархад Халилов подробно рассказал о ней, отметив художественную значимость творчества художника.
Али Сейран Иманзаде — современный азербайджанский художник, работающий преимущественно в стиле фовизма, кубизма и современной интерпретации средневековой азербайджанской миниатюры. Родился в 1968 году в Азербайджане. Там же получил профессиональное художественное образование в сфере изобразительного искусства. На протяжении художественной карьеры последние 24 года жил и работал в Европе. Творчески связан с Францией (Дранси) и Бельгией (Брюссель). Художник наиболее известен своими оригинальными фовистскими и кубистическими произведениями, прежде всего, в жанре пейзажа, интерьера и портрета.
В его работах прослеживается сильное влияние геометрических форм, ярких цветовых контрастов и классического авангарда начала XX века. Картины Иманзаде активно выставляются на международных площадках. Его работы демонстрировались на выставках в Париже, включая известную галерею Beauté Du Matin Calme, а также экспонировались в рамках крупных культурных проектов (например, связанных с презентациями азербайджанского искусства во Франции).
Композиционные особенности произведений Али Сейрана Иманзаде строятся на стыке средневековой азербайджанской миниатюры и западноевропейского авангарда (кубизма и фовизма). На основе его ключевых серий и творческого метода можно выделить следующие черты авторских композиций. Прежде всего — синтез восточной миниатюры и кубизма. Художник филигранно переосмысляет традиционный язык восточной миниатюры через призму современного визуального мышления. От миниатюры его композиции наследуют декоративность, поэтичность и повествовательность, а от кубизма — жесткую структуру и геометрию. Далее, следует отметить геометризацию и деконструкцию формы. Объемы человеческих тел, лиц и окружающих предметов Иманзаде раскладывает на плоскости, треугольники и трапеции. Множественность ракурсов выражается в том, что объект на его холстах часто показан одновременно с нескольких точек зрения, что характерно для аналитического кубизма, но сохраняет при этом читаемый силуэт. Следует отметить плоскостное построение пространства через отказ от классической перспективы. Задний и передний планы часто визуально сливаются, создавая единый орнаментальный ковер. Фигуры становятся как элементы пазла. Персонажи и элементы композиций плотно подогнаны друг к другу, заполняя собой почти всё поле холста и формируя мозаичную структуру. Колористическая динамика, композиционный ритм задается не только линиями, но и контрастом ярких, чистых цветов. Локальные цветовые пятна очерчены четкими контурами, что усиливает внутреннее напряжение и экспрессию внутри статичного, на первый взгляд, сюжета. При этом, композициям Иманзаде свойственна уравновешенность. Изображаемые им человеческие фигуры погружены в молчание и созерцание, из-за чего динамичные геометрические формы обретают гармонию, поэтичность и медитативный характер.