https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_36cec795f55f62781a95603f4_o.jpg
Sentyabrın 5-də paytaxtımızda keçiriləcək yarışa 62 ölkədən 1500-dən çox iştirakçının qatılacağı gözlənilir. Azərbaycan 123 idmançı ilə təmsil olunacaq.
“IRONMAN 70.3” yarışı kişilər və qadınlar arasında 13 yaş kateqoriyası üzrə keçiriləcək: 18–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79 və 80–84 yaş qruplarını əhatə edir. Ümumi iştirakçıların 807-si kişi, 197-si qadındır. Yarışın ən gənc iştirakçısının 18, ən yaşlı iştirakçısının isə 80 yaşı var.
“Alufar IRONMAN 70.3” çərçivəsində estafet yarışı da keçiriləcək. Kişilər, qadınlar və qarışıq komandalar arasında təşkil olunacaq yarışda ümumilikdə 47 komanda mübarizə aparacaq. Yarışın yekunlarına əsasən ən aktiv üç klub da mükafatlandırılacaq.
Xatırladaq ki, “IRONMAN 70.3” yarışında iştirakçılar 1,9 kilometr üzgüçülük, 90 kilometr velosiped və 21,1 kilometr qaçış mərhələlərini qət edəcəklər.
“IRONMAN 70.3 Baku” yarışında kişi və qadınlar arasında ən yaxşı nəticə göstərən 25 idmançı 2027-ci ildə ABŞ-da keçiriləcək “IRONMAN 70.3” Triatlon üzrə Dünya Çempionatına vəsiqə qazanacaq.
“Alufar IRONMAN 70.3 Baku” tədbiri çərçivəsində sentyabrın 4-də uşaqlar üçün “IRONKIDS”, eləcə də “Fun Run” qaçışları keçiriləcək. “IRONKIDS” yarışında 5–8 yaşlı uşaqlar 500 metr, 9–13 yaşlı iştirakçılar 1 kilometr, 14–17 yaşlı iştirakçılar isə 2 kilometr məsafə qət edəcəklər. 5 kilometrlik “Fun Run” qaçışında isə 18 yaşdan yuxarı şəxslər iştirak edə bilərlər. Hər iki yarışa qeydiyyat hazırda davam edir.
Qeyd edək ki, yarışlar Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Triatlon Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_36cec795f55f62781a95603f4_o.jpg
Баку готовится к проведению престижного международного соревнования по триатлону «Alufar IRONMAN 70.3».
5 сентября на старт выйдут более 1500 спортсменов из 62 стран. Азербайджан на соревнованиях представят 123 спортсмена.
Участники «IRONMAN 70.3» будут соревноваться в мужском и женском зачетах в 13 возрастных категориях: 18–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79 и 80–84 года. Самому молодому участнику 18 лет, самому старшему — 80. На старт выйдут 807 мужчин и 197 женщин.
В рамках «Alufar IRONMAN 70.3» также пройдет эстафета, в которой примут участие 47 мужских, женских и смешанных команд. По итогам соревнований будут также награждены три самых активных клуба.
Дистанция «IRONMAN 70.3» включает 1,9 километра плавания, 90 километров велогонки и 21,1 километра бега.
По 25 спортсменов, показавших лучшие результаты на «IRONMAN 70.3 Baku» в мужском и женском зачетах, получат путевки на чемпионат мира по триатлону «IRONMAN 70.3», который пройдет в США в 2027 году.
В рамках «Alufar IRONMAN 70.3 Baku» 4 сентября пройдут детский забег «IRONKIDS», а также «Fun Run». Участники «IRONKIDS» в возрасте от 5 до 8 лет преодолеют дистанцию 500 метров, дети 9-13 лет - 1 километр, а подростки 14–17 лет - 2 километра. В 5-километровом забеге «Fun Run» смогут принять участие все желающие старше 18 лет. Регистрация на оба забега продолжается.
Отметим, что соревнования пройдут при организации Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Федерации триатлона Азербайджана и Операционной компании Baku City Circuit.