https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_36cec795f55f62781a95603f4_o.jpg
Sentyabrın 5-də paytaxtımızda keçiriləcək yarışa 62 ölkədən 1500-dən çox iştirakçının qatılacağı gözlənilir. Azərbaycan 123 idmançı ilə təmsil olunacaq.
“IRONMAN 70.3” yarışı kişilər və qadınlar arasında 13 yaş kateqoriyası üzrə keçiriləcək: 18–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79 və 80–84 yaş qruplarını əhatə edir. Ümumi iştirakçıların 807-si kişi, 197-si qadındır. Yarışın ən gənc iştirakçısının 18, ən yaşlı iştirakçısının isə 80 yaşı var.
“Alufar IRONMAN 70.3” çərçivəsində estafet yarışı da keçiriləcək. Kişilər, qadınlar və qarışıq komandalar arasında təşkil olunacaq yarışda ümumilikdə 47 komanda mübarizə aparacaq. Yarışın yekunlarına əsasən ən aktiv üç klub da mükafatlandırılacaq.
Xatırladaq ki, “IRONMAN 70.3” yarışında iştirakçılar 1,9 kilometr üzgüçülük, 90 kilometr velosiped və 21,1 kilometr qaçış mərhələlərini qət edəcəklər.
“IRONMAN 70.3 Baku” yarışında kişi və qadınlar arasında ən yaxşı nəticə göstərən 25 idmançı 2027-ci ildə ABŞ-da keçiriləcək “IRONMAN 70.3” Triatlon üzrə Dünya Çempionatına vəsiqə qazanacaq.
“Alufar IRONMAN 70.3 Baku” tədbiri çərçivəsində sentyabrın 4-də uşaqlar üçün “IRONKIDS”, eləcə də “Fun Run” qaçışları keçiriləcək. “IRONKIDS” yarışında 5–8 yaşlı uşaqlar 500 metr, 9–13 yaşlı iştirakçılar 1 kilometr, 14–17 yaşlı iştirakçılar isə 2 kilometr məsafə qət edəcəklər. 5 kilometrlik “Fun Run” qaçışında isə 18 yaşdan yuxarı şəxslər iştirak edə bilərlər. Hər iki yarışa qeydiyyat hazırda davam edir.
Qeyd edək ki, yarışlar Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Triatlon Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.

https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_36cec795f55f62781a95603f4_o.jpg
Baku is preparing to host the prestigious international triathlon competition “Alufar IRONMAN 70.3”.
More than 1,500 athletes representing 62 countries will line up for the race on September 5. Azerbaijan will be represented by 123 athletes.
Participants in “IRONMAN 70.3” will compete in men’s and women’s categories across 13 age groups: 18–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79 and 80–84. The youngest participant is 18, while the oldest is 80. A total of 807 men and 197 women will take to the start line.
The event will also feature a relay competition, with 47 men’s, women’s and mixed teams taking part. The three most active clubs will also receive awards following the competition.
The “IRONMAN 70.3” course consists of a 1.9-kilometre swim, a 90-kilometre bike ride and a 21.1-kilometre run.
The top 25 athletes in both the men’s and women’s categories at “IRONMAN 70.3 Baku” will earn qualification for the “IRONMAN 70.3” World Championship, which will be held in the United States in 2027.
As part of “Alufar IRONMAN 70.3 Baku”, the “IRONKIDS” children’s race and the “Fun Run” will also take place on September 4. In “IRONKIDS”, children aged 5-8 will run 500 metres, participants aged 9-13 will cover 1 kilometre, and those aged 14-17 will complete a 2-kilometre course. The 5-kilometre “Fun Run” is open to all participants aged 18 and over. Registration for both events is currently open.
The events are organised by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Triathlon Federation and Baku City Circuit Operations Company.