https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_112c756e6d659106a89d919fd_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzi, “BDU könüllüləri” təşkilatı və “Əmanət” Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin təşkilatçılığı ilə BDU-nun Quba Tədris-Təcrübə və İstirahət Mərkəzində “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş tələbələr və şəhid-qazi övladları üçün “Bir yay, min xatirə” adlı Yay düşərgəsinin açılışı olub.
BDU-nun Protokol sektorunun əməkdaşı, sessiyanın moderatoru Mirhüseyn Tağıyev "Şəhərsalma və Memarlıq İli" çərçivəsində keçirilən Yay düşərgəsinin gənclərə verdiyi töhfələrdən bəhs edib. O bildirib ki, gənclərin mədəni irsin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsində fəallığının artırılmasını hədəfləyən düşərgə çərçivəsində süni intellekt texnologiyalarının imkanları da təqdim olunacaq.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumu Avrasiya Regional Mərkəzinin baş direktorunun müavini Ramin Həbibzadə çıxışında təşkilatın beynəlxalq statusa malik bir qurum kimi gənclərin inkişafına, daha geniş imkanlara çıxışının təmin edilməsinə dəstək verdiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, artıq ənənəyə çevrilən Yay düşərgəsi hər il gənclərin bir araya gəlməsi, yeni bilik və bacarıqlar qazanması, sosial əlaqələrini genişləndirməsi üçün platformaya çevrilib.
“Əmanət” Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək layihəsinin rəhbəri Sərxan Bağırov Yay düşərgəsinin təşkilində və formalaşmasında dəstək göstərən komanda üzvlərinə və tərəfdaşlara təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, bu cür Yay düşərgələri uşaqların və gənclərin sosial fəaliyyətlərdə daha fəal iştirakına, yeni dostluqlar qurmasına, komanda ilə işləmək və kommunikasiya bacarıqlarını inkişaf etdirməsinə mühüm imkan yaradır.
BDU rektorunun katibliyinin referenti, “BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi Qasım Xəlilov çıxışında Bakı Dövlət Universitetinin Yay düşərgəsinə ev sahibliyi etməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O bildirib ki, BDU-nun gənclər üçün belə mühüm layihələrə ev sahibliyi etməsi Universitetin gənclərin inkişafına və onların ictimai fəallığının artırılmasına verdiyi önəmin göstəricisidir. Qasım Xəlilov həmçinin BDU-nun il ərzində tələbə və gənclərin inkişafına yönəlmiş çoxsaylı təlimlər, interaktiv sessiyalar, simulyasiyalar və müxtəlif layihələr həyata keçirdiyini də diqqətə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_112c756e6d659106a89d919fd_o.jpg
В Губинском учебно-практическом центре отдыха Бакинского государственного университета (БГУ) прошла церемония открытия Летнего лагеря «Одно лето, тысяча воспоминаний» («Bir yay, min xatirə») для студентов и детей шехидов и ветеранов, посвященный Году градостроительства и архитектуры.
Лагерь организован БГУ, Евразийским региональным центром Молодежного форума Организации исламского сотрудничества, организацией «Волонтеры БГУ» и проектом «Аманат» поддержки индивидуального развития детей шехидов и ветеранов.
Сотрудник протокольного сектора БГУ и модератор сессии Миргусейн Тагиев рассказал о вкладе Летнего лагеря в развитие молодежи. Он отметил, что в рамках лагеря будут также представлены возможности технологий искусственного интеллекта, что позволит повысить активность молодежи в сохранении культурного наследия и его передаче будущим поколениям.
Заместитель генерального директора Евразийского регионального центра Молодежного форума Организации исламского сотрудничества Рамин Габибзаде подчеркнул, что представляемая им организация имеет международный статус, поддерживает развитие молодежи и обеспечивает ей доступ к более широким возможностям. Оратор отметил, что Летний лагерь, ставший уже традицией, превратился в платформу для ежегодных встреч молодежи, получения новых знаний и навыков, а также расширения социальных связей.
Руководитель проекта «Аманат» поддержки индивидуального развития детей шехидов и ветеранов Серхан Багиров выразил благодарность членам команды и партнерам, оказавшим поддержку в организации и проведении Летнего лагеря. Он отметил, что такие лагеря предоставляют детям и молодежи важную возможность более активно участвовать в социальной жизни, заводить новых друзей, развивать навыки командной работы и общения.
В своем выступлении референт секретариата ректора БГУ, генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ» Гасым Халилов подчеркнул особое значение проведения летнего лагеря Бакинским государственным университетом. Он сказал, что проведение БГУ таких важных проектов для молодежи свидетельствует о том, какое значение вуз придает развитию молодежи и повышению ее общественной активности. Гасым Халилов также отметил, что в течение года БГУ проводит многочисленные тренинги, интерактивные занятия, симуляции и различные проекты, направленные на развитие студентов и молодежи.