https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_e1d3b85d561870729f296e49f_o.jpg
Sentyabrın 5-də Bakıda Azərbaycan idman tarixində ilk dəfə “ALUFAR IRONMAN 70.3 BAKU” triatlon yarışı keçiriləcək.
Yarış Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Triatlon Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
“IRONMAN 70.3” triatlon seriyasının Bakıda keçirilməsi Azərbaycan idmanında mühüm hadisələrdən biridir. Bununla Bakı beynəlxalq “IRONMAN 70.3” yarışlarına ev sahibliyi edən şəhərlər sırasına daxil olur. Yarışda 62 ölkədən idmançıların iştirakı gözlənilir. Ümumilikdə isə 1500 iştirakçının yarışa qatılacağı nəzərdə tutulur.
“IRONMAN 70.3” üzgüçülük, velosiped və qaçış mərhələlərindən ibarət beynəlxalq triatlon yarışıdır.
İştirakçıları Xəzər dənizində 1,9 kilometrlik üzgüçülük mərhələsi gözləyir. Uzunluğu 90,1 kilometr olan velosiped mərhələsi Bakının müxtəlif ərazilərindən keçərək şəhərin fərqli mənzərələrini əhatə edəcək. 21,1 kilometrlik qaçış mərhələsi isə Bakı Bulvarı boyunca təşkil olunacaq. İştirakçılar “Yeddi gözəl” fəvvarəsinin yaxınlığında finiş xəttinə çatacaqlar.
Kişi və qadın kateqoriyalarında ilk 25 yeri tutan idmançılar 2027-ci ildə ABŞ-da keçiriləcək “IRONMAN 70.3” Triatlon üzrə Dünya Çempionatına vəsiqə qazanacaqlar.
Qeyd edək ki, “IRONMAN” dünyanın ən tanınmış beynəlxalq triatlon seriyalarından biridir. İlk “IRONMAN” yarışı 1978-ci ildə Havay adalarında keçirilib.
Həmçinin, “IRONMAN” həftəsi çərçivəsində sentyabrın 4-də müxtəlif yaş qrupları üçün “IRONKIDS” və “Fun Run” qaçışları keçiriləcək. “IRONKIDS” yarışında 5–8 yaşlı uşaqlar 500 metr, 9–13 yaşlı iştirakçılar 1 kilometr, 14–17 yaşlı iştirakçılar isə 2 kilometr məsafə qət edəcəklər. 5 kilometrlik “Fun Run” qaçışında isə 18 yaşdan yuxarı şəxslər iştirak edə bilərlər.
Əsas triatlon yarışı ilə yanaşı, bu tədbirlər “IRONMAN” həftəsinin proqramını genişləndirərək müxtəlif yaş qruplarından iştirakçıları bir araya gətirəcək.
Xatırladaq ki, Bakı 2026-cı ildə ilk dəfə Dünya İdman Paytaxtı statusunu daşıyır. “ALUFAR IRONMAN 70.3 BAKU” yarışının keçirilməsi Bakının beynəlxalq idman tədbirlərinə ev sahibliyi edən şəhər kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_e1d3b85d561870729f296e49f_o.jpg
5 сентября в Баку впервые в истории азербайджанского спорта пройдет триатлонная серия ALUFAR IRONMAN 70.3 BAKU.
Соревнование пройдет при организации Министерства молодежи и спорта Азербайджана, федерации триатлона Азербайджана и Операционной компании Baku City Circuit.
Это значимое событие для Азербайджана, благодаря которому Баку войдет в число городов, принимающих одну из самых престижных мировых серий по триатлону - IRONMAN 70.3.
В соревновании примут участие представители 62 стран, всего ожидается 1500 участников.
“IRONMAN 70.3” — это триатлонная серия, состоящий из трех этапов: плавания, велоспорта и бега.
Участников ждет 1.9 км плавания в живописной акватории Каспийского моря, велосипедный этап протяженностью 90,1 км пройдет на стыке гармоничной природной красоты Баку и современной городской трассы. Удивительный 21,1 - километровый беговой этап пройдет по одной из любимых для горожан и гостей города локаций – Бакинском Бульваре с финишем недалеко от фонтана «Семь красавиц». Кроме триатлона в дни проведения спортивного события также состоятся забеги для детей и взрослых.
Спортсмены, занявшие первые 25 мест в мужской и женской категориях, получат квалификацию на чемпионат мира по триатлону IRONMAN 70.3, который пройдет в 2027 году в США.
Триатлонная серия IRONMAN - это одно из самых трудных и престижных однодневных спортивных соревнований в мире. Первые соревнования прошли в 1978 году на Гавайях.
В рамках недели “IRONMAN” 4 сентября состоятся забеги “IRONKIDS” и “Fun Run” для участников разных возрастных групп. В забеге “IRONKIDS” дети в возрасте от 5 до 8 лет преодолеют дистанцию 500 метров, участники от 9 до 13 лет — 1 километр, а участники в возрасте от 14 до 17 лет — 2 километра. В 5-километровом забеге “Fun Run” смогут принять участие лица старше 18 лет.
Напомним, что Баку впервые официально носит статус Спортивной столицы мира 2026 года. Проведение ALUFAR IRONMAN 70.3 BAKU является еще одним подтверждением растущей роли Баку как площадки для проведения крупных международных спортивных событий.