https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_9111cc12314bda81b9e502219_o.jpg
Onlar pul və istifadəçi məlumatlarını oğurlamaq üçün müxtəlif dillərdə fırıldaqçılıq veb-saytları yaradırlar.
Kristofer Nolanın "Odisseya" filmi bu ilin ən çox müzakirə olunan və gözlənilən dünya premyeralarından biri kimi diqqət mərkəzindədir. Kaspersky mütəxəssisləri izləyicilərə filmi ilk izləyənlərdən olmaq imkanı verəcəyinə söz verən bir sıra saxta veb-saytlar aşkar ediblər. Fırıldaqçılar pul və istifadəçi məlumatlarını oğurlamaq üçün müxtəlif dillərdə fırıldaqçı veb-saytlar yaratmaqla filmə olan maraqdan sui-istifadə edirlər.
Rusdilli istifadəçilər üçün tələ
Epik poemanın film adaptasiyası hazırda bir neçə ölkə kinoteatrlarında nümayiş olunsa da, fırıldaqçılar artıq filmin rusdilli istifadəçilər arasında populyarlığından istifadə etməyə çalışırlar. Kaspersky mütəxəssisləri rusdilli auditoriyanı hədəf alan iki fırıldaqçılıq sxemi aşkar ediblər.
Birinci sxemdə fırıldaqçılar yeni "Odisseya"nı kiçik bir ödəniş müqabilində izləməyi təklif edən saxta veb-saytlar yaradırlar. Məsələn, saytlardan biri 12 rubla abunəlik təklif edir. Bank kartının məlumatları daxil edilərsə, əvvəlcə qeyd olunan məbləğ tutulur, lakin sonradan fırıldaqçılar hissə-hissə kartdakı bütün vəsaiti çıxarmağa çalışırlar.
İkinci sxemdə isə istifadəçilərdən filmə daxil olmaq üçün “Telegram” botu vasitəsilə xüsusi kod əldə etmələri xahiş olunur – bu yolla fırıldaqçılar qurbanın fəaliyyətini müəyyən edirlər. Fişinq saytında kodu daxil etdikdən sonra istifadəçi avtomatik olaraq üçüncü tərəf fırıldaqçı resurslarına yönləndirilir və burada pul itirmək riski ilə üzləşir. Bundan əlavə, bu cür saytlar hücumçulara süni şəkildə trafiki artırmağa və tərəfdaş proqramları vasitəsilə gəlir əldə etməyə imkan verir.
Müxtəlif ölkələrdə saxtakarlıq sxemləri
Fırıldaqçılar müxtəlif dillərdə dublyaj edilmiş filmlər təklif edən veb-saytlar yaradırlar. Bu saytlarda adətən filmi artıq izlədiyini iddia edən istifadəçilərdən saxta rəylər və reytinqlər təqdim olunur. Lakin, "Odisseya"nı izləməyə çalışarkən saxta video pleyer və istifadəçidən veb-saytda qeydiyyatdan keçməyi tələb edən pəncərə peyda olur. Fırıldaqçıların iddiasına görə, bu, məzmunun kilidini açmaq və "filmi pulsuz izləməyə davam etmək" üçün lazımdır.
Qeydiyyat zamanı istifadəçilərdən ad, soyad və elektron poçt ünvanı da daxil olmaqla, şəxsi məlumatları təqdim etmələri istənilir. Daha sonra veb-sayt "pulsuz sınaq" seçimini aktivləşdirmək adı altında şifrə və kredit kartı məlumatlarını tələb edir. Bu, istifadəçinin məlumatlarının və vəsaitlərinin oğurlanmasına səbəb ola bilər, xüsusən də əgər istifadəçi eyni şifrəni birdən çox xidmətdə istifadə edirsə. İstifadəçiləri daha da inandırmaq üçün fırıldaqçılar birdən çox cihazda məzmuna limitsiz giriş vəd edir və qeydiyyatın yalnız bir dəqiqə çəkəcəyini iddia edirlər.
"Kibercinayətkarlar ənənəvi olaraq böyük film premyeralarına olan yüksək marağı fırıldaqçılıq üçün yem kimi istifadə edirlər. Bir film böyük ajiotaj yaratdıqda istifadəçilər ilk izləyənlərdən olmaq üçün tanımadıqları bir linkə klikləməyə və ya "simvolik" abunəliyə yazılmağa daha çox meyl edirlər. Bu cür sxemlər məhz belə qurulur. Yalnız rəsmi yayım xidmətlərindən və kinoteatrlardan istifadə etməyi, şəxsi və ya ödəniş məlumatlarını daxil etməzdən əvvəl veb-sayt ünvanını diqqətlə yoxlamağı və rəsmi yayımdan əvvəl filmə eksklüziv giriş vədlərinin əksər hallarda fırıldaqçılıq olduğunu xatırlamağı tövsiyə edirik", - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirib.
Saxtakarlığın qurbanı olmamaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri aşağıdakıları tövsiyə edir:
- Şəxsi məlumatları daxil etməzdən əvvəl veb-saytların orijinallığını yoxlayın, düzgün URL və resurs adına diqqət yetirin;
- Filmlərin və serialların rəsmi yayım tarixlərini izləyin və bundan əvvəl onları izləməyi təklif edən şübhəli veb-saytlara etibar etməkdən çəkinin;
- İstifadə olunan bütün cihazlarda effektivliyi müstəqil sınaqlarla təsdiqlənmiş etibarlı təhlükəsizlik həlli quraşdırın. Getdikcə daha da mürəkkəbləşən fişinq təhdidlərinə qarşı hərtərəfli qorunma təmin etmək üçün Kaspersky süni intellekt texnologiyalarından istifadə də daxil olmaqla, fərdi istifadəçilər üçün həllərinin imkanlarını fəal şəkildə genişləndirir. 2025-ci ildə “Kaspersky Premium” həlli bir daha müstəqil “AV-Comparatives” laboratoriyası tərəfindən aparılmış anti-fişinq sınaqlarının nəticələrinə əsasən illik “Approved” sertifikatı əldə edib;
- Mümkün olduqda, xüsusən də maliyyə tətbiqləri başda olmaqla, bütün xidmətlərdə çoxfaktorlu autentifikasiyanı aktivləşdirin.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_9111cc12314bda81b9e502219_o.jpg
Они создают скам-сайты на разных языках, чтобы через них красть деньги и учётные данные пользователей
«Одиссея» Кристофера Нолана стала одной из самых обсуждаемых и ожидаемых мировых премьер этого года. Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили ряд поддельных ресурсов, обещающих дать возможность увидеть фильм в числе первых. Мошенники пользуются интересом к картине — они создают скам-сайты на разных языках, чтобы через них красть деньги и учётные данные пользователей.
Приманка для русскоязычных пользователей
Хотя премьера экранизации эпической поэмы проходит в кинотеатрах ряда стран, злоумышленники уже пытаются заработать на интересе к фильму среди русскоязычных пользователей. Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили две мошеннические схемы, рассчитанные на русскоязычную аудиторию.
В рамках первой схемы мошенники создают фальшивые сайты с предложением посмотреть новую «Одиссею» за небольшую стоимость. Например, на одном из найденных ресурсов предлагается оформить подписку за 12 рублей. Если ввести данные банковской карты, сначала действительно списывается обозначенная сумма, однако затем несколькими траншами злоумышленники могут попытаться списать все оставшиеся на счёте средства.
В рамках второй схемы для доступа к фильму пользователю предлагают получить специальный код через Telegram-бота — таким образом злоумышленники фиксируют активность жертвы. После ввода кода на фишинговом сайте пользователь автоматически перенаправляется на сторонние мошеннические ресурсы, где рискует потерять деньги. Кроме того, подобные сайты позволяют злоумышленникам искусственно увеличивать трафик и получать доход по партнёрским программам.
Схемы для обмана в разных странах
Злоумышленники создают сайты, на которых предлагают посмотреть фильм с дубляжом на разных языках. Как правило, на таких ресурсах размещены поддельные отзывы и оценки пользователей, которые якобы уже посмотрели фильм. Однако при попытке запустить «Одиссею» появляется фальшивый видеоплеер и предложение зарегистрироваться на сайте. По утверждению мошенников, это необходимо, чтобы разблокировать контент и «продолжить смотреть фильм бесплатно».
Во время регистрации пользователя просят предоставить личную информацию, включая имя, фамилию и адрес электронной почты. Затем сайт требует придумать пароль и указать данные банковской карты под предлогом активации «бесплатного пробного периода». В результате учётные данные и денежные средства могут попасть к злоумышленникам — особенно если пользователь повторно использует один и тот же пароль в разных сервисах. Для большей убедительности мошенники обещают неограниченный доступ к контенту на нескольких устройствах и уверяют, что регистрация займёт всего минуту.
«Киберпреступники традиционно используют высокий интерес к громким кинопремьерам как повод для мошенничества. Когда вокруг фильма возникает большой ажиотаж, пользователи чаще готовы перейти по незнакомой ссылке или оформить "символическую" подписку, чтобы получить ранний доступ к просмотру. Именно на этом и строятся подобные схемы. Мы рекомендуем пользоваться только официальными стриминговыми сервисами и кинотеатрами, внимательно проверять адрес сайта перед вводом личных или платёжных данных и помнить, что обещание эксклюзивного доступа к фильму до его официального релиза чаще всего является уловкой мошенников», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
- проверять подлинность сайтов перед вводом личных данных, обращая внимание на корректность URL и название ресурса;
- следить за официальными датами выхода фильмов и сериалов и не пользоваться сомнительными сайтами, которые предлагают посмотреть их раньше официального релиза;
- установить на все используемые устройства надёжное защитное решение, эффективность которого подтверждена независимыми тестами. Для обеспечения комплексной защиты от всё более сложных фишинговых угроз «Лаборатория Касперского» активно расширяет возможности своих решений для частных пользователей, в том числе благодаря использованию технологий искусственного интеллекта. В 2025 году Kaspersky Premium в очередной раз получило ежегодный сертификат Approved по результатам антифишинговых тестов независимой лаборатории AV-Comparatives;
- включить многофакторную аутентификацию во всех сервисах, где это возможно, особенно в финансовых приложениях.