https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_1d5856d2c101c1d26ce189096_o.jpg
İnklüziv rəqəmsal mühitin yaradılmasına önəm verən Bir ekosistemi, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (WHO) "Hər yaşa dost" (Age-friendly) konsepsiyası çərçivəsində 60 yaşdan yuxarı şəxslər üçün istifadəçi təcrübəsi və maarifləndirmə sessiyası təşkil edib.
Təşəbbüsə “Üçüncü Bahar” İctimai Birliyinin YAŞA Mərkəzindən 40-a yaxın təqaüdçü qatılıb. Onlar Bir-in rəqəmsal xidmətləri ilə tanış olaraq bir çox funksionallığı sınaqdan keçirib təəssüratlarını və təkliflərini bölüşüblər. İştirakçıların rəyləri xidmətlərin daha rahat və anlaşıqlı olması, funksiyaların isə yuxarı yaş qrupuna aid istifadəçilərin ehtiyaclarına daha uyğun təqdim edilməsi baxımından faydalı olub.
Sessiyada səsləndirilən fikir və təkliflər Bir-in məhsul və xidmətlərinin daha da təkmilləşdirilməsində nəzərə alınacaq. Şirkət gələcəkdə də müxtəlif yaş qruplarından olan istifadəçilərlə belə görüşlər keçirməyi planlaşdırır.
Görüş çərçivəsində iştirakçıların rəqəmsal savadlılığının artırılması məqsədilə “Bank xidmətlərində təhlükəsizlik və istifadə təcrübəsi” mövzusunda xüsusi təlim də təşkil olunub. Təqaüdçülərə kiberdələduzluq riskləri və rəqəmsal bank xidmətlərindən təhlükəsiz istifadə qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (WHO) “Age-friendly” konsepsiyası insanların həyat boyu qabiliyyətlərini qorumasına və inkişaf etdirməsinə dəstək olmağı hədəfləyir. Bu yanaşmanın əsas məqsədi, yaşından asılı olmayaraq hər kəs üçün xidmətlərin, məhsulların və texnologiyaların əlçatan, rahat və istifadəsinin asan olmasını təmin etməkdir. Bu prinsiplər əsasında hazırlanan həllər yaşlı nəslin rəqəmsal xidmətlərdən daha inamla və rahat şəkildə faydalanmasına imkan yaradır.
Qeyd edək ki, Bir ekosistemi 2017-ci ildən etibarən YAŞA Mərkəzlərinə dəstək göstərərək təqaüdçülərin sağlam və aktiv həyat tərzini davam etdirmələri, eləcə də cəmiyyət həyatında fəal iştirak etmələri üçün müxtəlif təşəbbüslər həyata keçirir.
Bir Azərbaycanda fərdi və korporativ müştərilərin gündəlik xidmətlərdən istifadə davranışlarını kökündən dəyişən, Qafqazın ilk tam inteqrasiya olunmuş rəqəmsal ekosistemidir. Ölkənin aparıcı brendlərini – Birbank rəqəmsal mobil bankçılıq tətbiqi, Birmarket e-ticarət platforması, Milliön ödəniş terminalları və m10 rəqəmsal pul kisəsini özündə birləşdirərək 2025-ci ildə fəaliyyətə başlayan ekosistem hazırda 5 milyondan çox müştəriyə xidmət göstərir. Geniş infrastruktur imkanları, eləcə də Trendyol Azərbaycan və BakıKart ilə qurulmuş strateji tərəfdaşlıqlar sayəsində Bir Azərbaycanın ilk və ən irimiqyaslı rəqəmsal ekosisteminin əsasını qoyur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_1d5856d2c101c1d26ce189096_o.jpg
Экосистема Bir, уделяющая особое внимание созданию инклюзивной цифровой среды, в рамках концепции Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) «age-friendly» («Дружелюбный для любого возраста») организовала для людей старше 60 лет сессию по пользовательскому опыту и цифровой грамотности.
В инициативе приняли участие около 40 пенсионеров из центра «YAŞA» Общественного объединения «Üçüncü Bahar». Участники познакомились с цифровыми сервисами Bir, протестировали различные функции и поделились своими впечатлениями и предложениями. Полученная обратная связь поможет сделать сервисы более удобными и понятными, а также адаптировать представление функций с учетом потребностей пользователей старшего возраста.
Мнения и предложения, высказанные в ходе сессии, будут учтены при дальнейшем совершенствовании продуктов и услуг Bir. Компания также планирует продолжать проводить подобные встречи с пользователями разных возрастных групп.
Встреча не ограничилась оценкой пользовательского опыта. Для повышения цифровой грамотности участников также был организован специальный тренинг на тему «Безопасность и пользовательский опыт при использовании банковских услуг». Пенсионерам подробно рассказали о рисках кибермошенничества и правилах безопасного использования цифровых банковских сервисов.
Отметим, что концепция «age-friendly», разработанная ВОЗ, направлена на поддержку сохранения и развития возможностей человека на протяжении всей жизни. Основной целью этого подхода является обеспечение доступности, удобства и простоты использования услуг, продуктов и технологий для людей любого возраста. Решения, разработанные с учетом этих принципов, позволяют представителям старшего поколения более уверенно и комфортно пользоваться цифровыми сервисами.
Стоит отметить, что экосистема Bir с 2017 года поддерживает центры «YAŞA», реализуя различные инициативы, направленные на то, чтобы пенсионеры могли вести здоровый и активный образ жизни, а также принимать активное участие в жизни общества.