https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_1d5856d2c101c1d26ce189096_o.jpg
İnklüziv rəqəmsal mühitin yaradılmasına önəm verən Bir ekosistemi, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (WHO) "Hər yaşa dost" (Age-friendly) konsepsiyası çərçivəsində 60 yaşdan yuxarı şəxslər üçün istifadəçi təcrübəsi və maarifləndirmə sessiyası təşkil edib.
Təşəbbüsə “Üçüncü Bahar” İctimai Birliyinin YAŞA Mərkəzindən 40-a yaxın təqaüdçü qatılıb. Onlar Bir-in rəqəmsal xidmətləri ilə tanış olaraq bir çox funksionallığı sınaqdan keçirib təəssüratlarını və təkliflərini bölüşüblər. İştirakçıların rəyləri xidmətlərin daha rahat və anlaşıqlı olması, funksiyaların isə yuxarı yaş qrupuna aid istifadəçilərin ehtiyaclarına daha uyğun təqdim edilməsi baxımından faydalı olub.
Sessiyada səsləndirilən fikir və təkliflər Bir-in məhsul və xidmətlərinin daha da təkmilləşdirilməsində nəzərə alınacaq. Şirkət gələcəkdə də müxtəlif yaş qruplarından olan istifadəçilərlə belə görüşlər keçirməyi planlaşdırır.
Görüş çərçivəsində iştirakçıların rəqəmsal savadlılığının artırılması məqsədilə “Bank xidmətlərində təhlükəsizlik və istifadə təcrübəsi” mövzusunda xüsusi təlim də təşkil olunub. Təqaüdçülərə kiberdələduzluq riskləri və rəqəmsal bank xidmətlərindən təhlükəsiz istifadə qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (WHO) “Age-friendly” konsepsiyası insanların həyat boyu qabiliyyətlərini qorumasına və inkişaf etdirməsinə dəstək olmağı hədəfləyir. Bu yanaşmanın əsas məqsədi, yaşından asılı olmayaraq hər kəs üçün xidmətlərin, məhsulların və texnologiyaların əlçatan, rahat və istifadəsinin asan olmasını təmin etməkdir. Bu prinsiplər əsasında hazırlanan həllər yaşlı nəslin rəqəmsal xidmətlərdən daha inamla və rahat şəkildə faydalanmasına imkan yaradır.
Qeyd edək ki, Bir ekosistemi 2017-ci ildən etibarən YAŞA Mərkəzlərinə dəstək göstərərək təqaüdçülərin sağlam və aktiv həyat tərzini davam etdirmələri, eləcə də cəmiyyət həyatında fəal iştirak etmələri üçün müxtəlif təşəbbüslər həyata keçirir.
Bir Azərbaycanda fərdi və korporativ müştərilərin gündəlik xidmətlərdən istifadə davranışlarını kökündən dəyişən, Qafqazın ilk tam inteqrasiya olunmuş rəqəmsal ekosistemidir. Ölkənin aparıcı brendlərini – Birbank rəqəmsal mobil bankçılıq tətbiqi, Birmarket e-ticarət platforması, Milliön ödəniş terminalları və m10 rəqəmsal pul kisəsini özündə birləşdirərək 2025-ci ildə fəaliyyətə başlayan ekosistem hazırda 5 milyondan çox müştəriyə xidmət göstərir. Geniş infrastruktur imkanları, eləcə də Trendyol Azərbaycan və BakıKart ilə qurulmuş strateji tərəfdaşlıqlar sayəsində Bir Azərbaycanın ilk və ən irimiqyaslı rəqəmsal ekosisteminin əsasını qoyur.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_1d5856d2c101c1d26ce189096_o.jpg
Bir ecosystem, which places a strong focus on creating an inclusive digital environment, has organized a user experience and digital literacy session for people aged 60 and above as part of the World Health Organization’s (WHO) “age-friendly” (Hər yaşa dost) approach.
Around 40 senior citizens from the “YAŞA” Center of the “Üçüncü Bahar” Public Union took part in the initiative. Participants explored Bir’s digital services, tested various features, and shared their feedback and suggestions. Their input will help make the services more convenient and easier to understand, while also ensuring that features are presented in a way that better meets the needs of older users.
The opinions and suggestions shared during the session will be taken into account in the further development and improvement of Bir’s products and services. The company also plans to continue organizing similar meetings with users from different age groups.
The meeting went beyond evaluating the user experience. To enhance participants’ digital literacy, a dedicated training session titled “Security and User Experience in Banking Services” was also held. Senior citizens received detailed information about the risks of cyber fraud and the rules for using digital banking services safely.
It is worth noting that the WHO’s “age-friendly” approach aims to support people in maintaining and developing their abilities throughout their lives. The main objective of this approach is to ensure that services, products, and technologies are accessible, convenient, and easy to use for people of all ages. Solutions developed based on these principles enable older people to use digital services with greater confidence and comfort.
Since 2017, the Bir ecosystem has supported “YAŞA” Centers by implementing various initiatives aimed at helping senior citizens maintain a healthy and active lifestyle, as well as participate actively in community life.