https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_cc0a841a5a9a878bce15e0070_o.jpg
ABB Bakı şəhərinin daşınmaz əmlak bazarı ilə bağlı yeni araşdırma-hesabatını ictimaiyyətə təqdim edib. Hesabatda 2026-cı ilin birinci yarısında paytaxtın daşınmaz əmlak bazarında özünü göstərən əsas tendensiyalar araşdırılır.
Hesabatdan belə məlum olur ki, cari ilin ilk 2 rübündə Bakının daşınmaz əmlak bazarında qiymət artımı davam etsə də, temp əvvəlki dövrlərlə müqayisədə nisbətən zəifləyib. Bu isə onu göstərir ki, daşınmaz əmlaka tələbin yenə böyük olmasına rəğmən alıcılar qiymət məsələsində və seçimlərdə daha həssas davranmağa başlayıblar.
Torpaq bazarında qiymət artımı daha böyük olub. Torpaq sahələrinə yüksək tələb qiymət artımına təsir göstərib. Xüsusilə inkişaf potensialı yüksək və məhdud təklifə malik ərazilərdə torpağın investisiya və tikinti resursu kimi əhəmiyyəti artıb. Fərdi yaşayış evlərinə tələb və onların qiymətlərində artım tendensiyası da qorunub. Burada mövsümi tələb amili də öz təsirini göstərib.
Qeyri-yaşayış sahələrinin qiymətlərində artım müşahidə olunub. Lakin bu seqmentdə bazar daha dəyişkən dinamika nümayiş etdirib. Obyektin yerləşməsi, funksional təyinatı və gəlir yaratmaq potensialı qiymətlərin formalaşmasında mühüm amil kimi çıxış edib.
Bir diqqətçəkən tendensiya da ondan ibarətdir ki, Bakı şəhərinin mənzil bazarında qiymət artımı tədricən daha geniş coğrafiyaya yayılmaqdadır. Həmçinin alıcılar daha əlçatan ərazilərə yönəlirlər.
Maraqlı tərəflər üçün faydalı olan bu cür araşdırma-hesabatların hazırlanması bir çox xarici bankların geniş istifadə etdiyi təcrübədir. Azərbaycanda bu təcrübəni ilk dəfə məhz ABB tətbiq edib. Bankın mütəmadi olaraq müxtəlif sahələr üzrə yaydığı araşdırma-hesabatlarla buradan tanış ola bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_cc0a841a5a9a878bce15e0070_o.jpg
ABB Bank has presented a new analytical report on the real estate market of Baku to the public. The report examines the key trends observed in the capital’s real estate market during the first half of 2026.
According to the report, property prices in Baku continued to rise during the first two quarters of the current year; however, the pace of growth slowed somewhat compared to previous periods. This indicates that, despite continued strong demand for real estate, buyers have become more attentive to pricing and more selective in their choice of properties.
The increase in prices was more significant in the land market. High demand for land plots has contributed to price growth. In particular, the importance of land as an investment and construction resource has increased in areas with high development potential and limited supply. At the same time, the upward trend in demand and prices for individual residential houses has continued. Seasonal factors have also influenced this segment.
Price growth was also recorded in the non-residential property segment. However, this market demonstrated more variable dynamics. Factors such as the location of the property, its intended use, and income-generating potential played a key role in determining prices.
One of the notable trends is the gradual expansion of the geography of price growth in Baku’s housing market. In addition, buyers are increasingly turning their attention to more affordable areas.
The preparation of such analytical studies and reports, which provide valuable insights for various stakeholders, is a widely used practice among many international banks. ABB Bank was the first to introduce this practice in Azerbaijan. ABB Bank’s analytical reports, regularly published across various fields, are available at the following link.
Information about ABB Bank’s modern, useful, and comprehensive products and services is available at the Bank’s branches and offices, on the official website https://abb-bank.az/, through the Information Center at 937, as well as on the Bank’s official corporate social media pages.