https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_43c90858773356368e934c92c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsində 9 kafedra və 23 tədris laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Fakültənin tələbə və magistrantları BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən laboratoriyalarda, Fizika Problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunda, Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzində, tədris laboratoriyalarında tədqiqat aparmaq imkanlarına malikdirlər.
Fakültədə Ümumi fizika və fizikanın tədrisi metodikası, Nəzəri fizika, Optika və molekulyar fizika, Yarımkeçiricilər fizikası, Maddə quruluşu, Fiziki elektronika, Bərk cisimlər fizikası, Astrofizika və Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedraları fəaliyyət göstərir. Müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə tədris laboratoriyalarında tələbələrin iştirakı ilə tədqiqatlar aparılır.
Bakalavriat səviyyəsində 3 ixtisas (“Fizika”, “Fizika müəllimliyi” və “Mühəndis fizikası”) üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir.
“Fizika” ixtisasında universal kadr hazırlığı aparılır, bu ixtisası bitirən tələbələr fizika sahəsi üzrə elmi-tədqiqat institutlarında, sənaye-texnoloji parklarda və digər sahələrdə çalışa bilərlər.
“Fizika müəllimliyi” ixtisasını bitirən məzunlar orta ümumtəhsil məktəblərində, liseylərdə Fizika fənnini tədris edə bilərlər.
“Mühəndis fizikası” ixtisasında fizika üzrə biliklərin tələb olunduğu sənaye sahələri üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığı aparılır.

На факультете физики БГУ ведется прием студентов на 3 специальности На факультете физики БГУ ведется прием студентов на 3 специальности
На факультете физики Бакинского государственного университета (БГУ) действуют 9 кафедр и 23 учебные лаборатории. Студенты и магистранты факультета имеют возможность проводить исследования в лабораториях Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ, Научно-исследовательского института проблем физики, Центра студенческого научно-технического творчества, а также в учебных лабораториях.
На факультете действуют кафедры общей физики и методики преподавания физики, теоретической физики, оптики и молекулярной физики, физики полупроводников, структуры вещества, физической электроники, физики твердого тела, астрофизики и химической физики наноматериалов.
Подготовка на уровне бакалавриата осуществляется по 3 специальностям («Физика», «Преподавание физики» и «Инженерная физика»).
По специальности «Физика» осуществляется подготовка универсальных кадров.  Выпускники этой специальности могут работать в научно-исследовательских институтах в области физики, индустриально-технологических парках и других областях.
Выпускники специальности «Преподавание физики» могут преподавать физику в средних школах и лицеях.
Специальность «Инженерная физика» готовит специалистов для отраслей промышленности, где требуются знания в области физики.