https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3c0ee9147fe40a1693519e735_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsi ölkədə biologiya ixtisasları üzrə liderlik edən elm-təhsil mərkəzidir. Fakültədə 6 kafedra və 13 tədris laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Laboratoriyalar müasir avadanlıqlarla təchiz olunub. Bakalavr pilləsində tələbələr II kursdan etibarən kafedralarda aparılan elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunurlar.
Fakültənin tələbə və magistrantları BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən laboratoriyalarda (Biomühəndislik, Mikrobiologiya və virusologiya elmi-tədqiqat laboratoriyaları) tədqiqat aparmaq imkanına malikdirlər.
Fakültədə Botanika və bitki fiziologiyası, Biofizika və biokimya, Molekulyar biologiya və biotexnologiyalar, Zoologiya və fiziologiya, Genetika, ICESCO-nun Biotibbi materiallar kafedraları fəaliyyət göstərir. Müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə tədris laboratoriyalarında tələbələrin iştirakı ilə tədqiqatlar aparılır.
Bakalavriat səviyyəsində 6 ixtisas üzrə - “Biologiya”, “Biologiya müəllimliyi”, “Su bioehtiyatları və akvakultura”, “Biotexnologiya”, “Bitki mühafizəsi” və “Qida mühəndisliyi” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir.
“Biologiya” ixtisası üzrə məzunlar fundamental bilik və bacarıqlar qazanmaqla biologiya profilli elmi-tədqiqat institutlarında, sənaye müəssisələrinin (qida, əczaçılıq və s.) laboratoriyalarında, suyun keyfiyyətinə nəzarəti təmin edən laboratoriyalarda, tibb müəssisələri nəzdində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat laboratoriyalarında çalışa bilərlər.
“Biologiya müəllimliyi” ixtisası üzrə məzunlar ümumi orta təhsil müəssisələrində (məktəblər, liseylər, gimnaziyalar) Biologiya fənnini yüksək peşəkarlıqla tədris edə bilərlər.
“Su bioehtiyatları və akvakultura” ixtisasını bitirən məzunlar sahə üzrə tələb olunan bilik və bacarıqlara yiyələnərək, balıq, digər şirin su və dəniz məhsullarının artırılması, mühafizəsi, istehsalı ilə məşğul olan müəssisələrdə işlə təmin oluna bilərlər.
“Biotexnologiya” ixtisası üzrə məzunlar biotexnoloji proseslərə əsaslanan istehsalat müəssisələrində (süd, ət məhsulları, müxtəlif içkilər və digər qida məhsulları, əczaçılıq və s.), aqrar sektorun biotexnoloji laboratoriyalarında, elmi-tədqiqat institutlarında işlə təmin oluna bilərlər.
“Bitki mühafizəsi” ixtisası üzrə məzunlar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən müəssisələrdə, milli parklarda, qoruqlarda və digər mühafizə olunan ərazilərdə, elmi-tədqiqat institutlarında işlə təmin oluna bilərlər.
“Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə məzunlar təhsil və istehsalat müəssisələrində, xüsusən də Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin struktur bölmələri və laboratoriyalarında, elmi-tədqiqat institutlarında işlə təmin oluna bilərlər.

На факультет биологии БГУ ведется прием студентов на 6 специальностей На факультет биологии БГУ ведется прием студентов на 6 специальностей
На факультете биологии Бакинского государственного университета (БГУ) действует 6 кафедр и 13 лабораторий. На уровне бакалавриата студенты, начиная со 2-го курса, участвуют в научно-исследовательской работе, проводимой на кафедрах.
Студенты и магистранты факультета имеют возможность проводить исследования в лабораториях при Центре совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ.
На факультете функционируют кафедра ботаники и физиологии растений, биофизики и биохимии, молекулярной биологии и биотехнологий, зоологии и физиологии, генетики и биомедицинских материалов ICESCO.
Подготовка на уровне бакалавриата осуществляется по 6 специальностям: «Биология», «Преподавание биологии», «Водные биоресурсы и аквакультура», «Биотехнология», «Защита растений» и «Пищевая инженерия».
Выпускники специальности «Биология» могут работать в научно-исследовательских институтах биологии, лабораториях промышленных предприятий (пищевых, фармацевтических и др.), лабораториях контроля качества воды и научно-исследовательских лабораториях при медицинских учреждениях.
Выпускники специальности «Преподавание биологии» могут преподавать биологию в средних учебных заведениях (школах, лицеях, гимназиях).
Выпускники специальности «Водные биоресурсы и аквакультура» могут быть трудоустроены на предприятиях, занимающихся разведением, защитой и производством рыбы, другой пресноводной и морской продукции.
Выпускники специальности «Биотехнология» могут быть трудоустроены на производственных предприятиях (молочная, мясная, различные напитки и другие пищевые продукты, фармацевтика и др.), в биотехнологических лабораториях сельскохозяйственного сектора и в научно-исследовательских институтах.
Выпускники специальности «Защита растений» могут найти работу на предприятиях Министерства экологии и природных ресурсов, в национальных парках, заповедниках и других охраняемых территориях, а также в научно-исследовательских институтах.
Выпускники специальности «Пищевая инженерия» могут найти работу в учебных и промышленных учреждениях, в частности, в структурных подразделениях и лабораториях Агентства пищевой безопасности, а также в научно-исследовательских институтах.