https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_ab2103b84eaa71107452c8690_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Lu Meyi qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Çin arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, həmçinin həyata keçirilən və planlaşdırılan bir sıra layihələr müzakirə olunub.
Görüş zamanı “Universal International Holdings Limited” şirkətinin Qobustan rayonunda inşa etdiyi 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsinin ölkəmizin bərpa olunan enerji potensialından səmərəli istifadəyə və enerji keçidi üzrə qarşıya qoyulan hədəflərə çatılmasına töhfə verəcəyi bildirilib.
Eyni zamanda, ÇXR-in Elektrik Enerjisinin Planlaşdırılması və Mühəndislik İnstitutu (EPPEI) tərəfindən aparılan ölkəmizdə elektrik enerjisi şəbəkəsinin tədqiqatına da toxunulub. Tədqiqatın nəticələrinin Azərbaycanın enerji sektorunun gələcək inkişafı baxımından mühüm rol oynayacağı qeyd edilib.
Bununla yanaşı, Çində keçiriləcək “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində əməkdaşlıq da nəzərdən keçirilib, Azərbaycan-Çin enerji tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_ab2103b84eaa71107452c8690_o.jpg
Minister of Energy Parviz Shahbazov received Ms. Lu Mei, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Azerbaijan.
The meeting discussed the current status and prospects for the development of energy cooperation between Azerbaijan and China, as well as a number of ongoing and planned projects.
During the meeting, it was noted that the 100 MW solar power plant project being implemented by Universal International Holdings Limited in the Gobustan district would contribute to the efficient utilisation of Azerbaijan’s renewable energy potential and the achievement of the country’s energy transition targets.
The parties also touched upon the study of Azerbaijan’s electricity grid being conducted by China’s Electric Power Planning & Engineering Institute (EPPEI). It was noted that the findings of the study would play an important role in the future development of Azerbaijan’s energy sector.
In addition, cooperation within the framework of the Belt and Road Initiative, including upcoming activities in China, was reviewed, and views were exchanged on other issues of mutual interest related to the further development of the Azerbaijan-China energy partnership.