https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_46559dd14956c737bf5e71e5a_o.jpg
UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin Kompüter elmləri ixtisasının IV kurs tələbəsi Aşurbəy Məmmədzadə Böyük Britaniyada keçirilən International World Innovative Student Exhibition – iWISE 2026 Dünya “Maze Solving Robot” kateqoriyası üzrə I yerə layiq görülüb və dünya çempionu olub.
2–7 avqust 2026-cı il tarixlərində Böyük Britaniyanın University of Surrey universitetində keçirilən dünya finalında 25 ölkədən iştirakçılar elm, texnologiya, innovasiya və robototexnika sahələri üzrə öz layihələrini təqdim ediblər.
Aşurbəy Məmmədzadə iWISE 2026-nın ilkin seçim mərhələlərindən biri olan Virtual Finalda “Gold Medal” qazanaraq dünya finalında iştirak etmək hüququ əldə edib. Daha sonra JoshuaTech komandası ilə Böyük Britaniyada keçirilən final mərhələsində “Robotics – Maze Solving Robot” kateqoriyası üzrə mübarizə aparıb.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 18 komandanın iştirak etdiyi kateqoriyada JoshuaTech komandası bütün rəqiblərini qabaqlayaraq I yerə layiq görülüb və bu nəticə ilə iWISE 2026 Dünya Finalının çempionu olub.
“Maze Solving Robot” kateqoriyasında iştirakçılar labirint daxilində avtonom hərəkət edə bilən, sensorlardan əldə olunan məlumatları real vaxt rejimində emal edən və optimal hərəkət marşrutunu müəyyənləşdirən robot sistemlərinin hazırlanması və proqramlaşdırılması üzrə yarışırlar.
iWISE elm, texnologiya və innovasiya sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq MILSET şəbəkəsi ilə əməkdaşlıq edir və CATS Global Schools tərəfindən akkreditasiya və sertifikasiyaya malikdir. 2026-cı il Dünya Finalı Böyük Britaniyanın University of Surrey universitetində təşkil olunub.
25 ölkədən iştirakçıların bir araya gəldiyi iWISE 2026 Dünya Finalında Maze Solving Robot kateqoriyası üzrə əldə olunan dünya çempionluğu Aşurbəy Məmmədzadənin robototexnika və innovativ texnologiyalar sahəsində beynəlxalq səviyyədə qazandığı növbəti mühüm nailiyyətlərdən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_46559dd14956c737bf5e71e5a_o.jpg
Ashurbay Mammadzada, a fourth-year Computer Science student at the Faculty of Digital Economy of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), has secured first place in the “Maze Solving Robot” category at the International World Innovative Student Exhibition (iWISE) 2026 World Final in the United Kingdom, becoming the world champion in the category.
The World Final, held from August 2 to 7, 2026, at the University of Surrey in the United Kingdom, brought together participants from 25 countries, who presented their projects in the fields of science, technology, innovation, and robotics.
Ashurbay Mammadzada qualified for the World Final after winning a Gold Medal at the Virtual Final, one of the preliminary selection stages of iWISE 2026. He subsequently competed with the JoshuaTech team at the final stage in the United Kingdom in the “Robotics – Maze Solving Robot” category.
The category featured 18 teams from different countries. The JoshuaTech team outperformed all competitors and secured first place, thereby becoming the champion of the iWISE 2026 World Final.
In the “Maze Solving Robot” category, participants compete in the development and programming of robotic systems capable of navigating autonomously within a maze, processing data obtained from sensors in real time, and determining optimal routes.
iWISE collaborates with MILSET, an international network active in the fields of science, technology, and innovation, and is accredited and certified by CATS Global Schools. The 2026 World Final was hosted by the University of Surrey in the United Kingdom.
The world championship achieved by Ashurbay Mammadzada in the “Maze Solving Robot” category at the iWISE 2026 World Final, which brought together participants from 25 countries, represents another significant international achievement in his work in robotics and innovative technologies.