https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_36dc9dc2dd9e22cb9f02659ea_o.jpg
ABŞ-nin Kaliforniya ştatında keçirilən “Microsoft World Championship” dünya finalında Azərbaycan ilk dəfə təmsil olunub. Yarışda UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin II kurs tələbəsi Hüseyn Şükürov Microsoft istiqaməti üzrə dünyanın ən güclü iştirakçıları arasında 6-cı yeri tutaraq ölkəmiz üçün tarixi nailiyyətə imza atıb!
Dünyanın 42 ölkəsindən 310-dan çox gəncin qatıldığı nüfuzlu çempionatda Azərbaycan iştirakçıları ilk dəfə mübarizə aparmalarına baxmayaraq yüksək nəticə göstərərək Top-10 siyahısına daxil olublar. Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi Nəzrin Miriyeva isə yarışda 9-cu yeri tutub.
Nəticələri dəyərləndirən Hüseyn Şükürov ilk iştirakda 6-cı yerə layiq görülməsini beynəlxalq təcrübə qazanmaq və peşəkar inkişaf baxımından mühüm uğur kimi qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, çempionata vəsiqə uğrunda keçirilən milli seçim mərhələsində 500-dən çox gənc iştirak edib. Hazırlıq prosesinin sonunda 50 iştirakçı beynəlxalq sertifikat əldə edib, ən yüksək nəticə göstərən 6 nəfər isə ABŞ-də təşkil olunan dünya finalında Azərbaycanı təmsil etmək hüququ qazanıb.
Layihə dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilib. Microsoft istiqaməti üzrə layihəyə Gənclər və İdman Nazirliyi, PAŞA Bank və ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi, Adobe istiqaməti üzrə isə Mədəniyyət Nazirliyi və Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi dəstək göstərib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_36dc9dc2dd9e22cb9f02659ea_o.jpg
Азербайджан впервые представлен в мировом финале чемпионата «Microsoft World Championship», проходившем в Калифорнии (США). В ходе соревнований студент второго курса UNEC Гусейн Шукюров добился исторического для страны результата, заняв 6-е место среди сильнейших участников со всего мира в категории Microsoft.
В престижном чемпионате, в котором приняли участие более 310 молодых людей из 42 стран, азербайджанские участники, несмотря на то, что выступали впервые, добились высоких результатов и вошли в десятку лучших. Студентка Бакинской высшей школы нефти Назрин Мириева заняла 9-е место.
Оценивая результаты, Гусейн Шукюров расценил занятое шестое место в своем дебютном выступлении как значительное достижение с точки зрения получения международного опыта и профессионального роста.
Стоит отметить, что в национальном отборочном туре чемпионата приняли участие более 500 молодых людей. По завершении этапа подготовки 50 участников получили международные сертификаты, а шестеро, показавших лучшие результаты, завоевали право представлять Азербайджан в мировом финале, который пройдет в США.
Проект реализован на основе государственного и частного партнерства. Министерство молодежи и спорта, PASHA Bank и Центр инновационного развития ASAN оказали поддержку проекта, связанного с Microsoft, Министерство культуры и Центр анализа и координации Четвертой промышленной революции в направлении Adobe.