https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_effc08f6e812802b1c71244e5_o.jpg
Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsi və Bakı Nəqliyyat Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə yeniyetmə və gənclərin “BakuBus” istehsalat bazasına və “Sürücü Təlim Mərkəzi”nə ekskursiyası baş tutub.
Ekskursiyanın məqsədi yeniyetmə və gənclərin peşə seçimində istiqamətlərdən biri ola biləcək ictimai nəqliyyat sahəsi və iş prinsipləri ilə tanış etməklə yanaşı, həm də ictimai nəqliyyatdan istifadəyə təşviq etməkdir.
Ekskursiya iştirakşıları nzibati bina, daha sonra tibb otağında avtobus sürücülərinin müayinədən keçirilmə, dispetçer otağında marşrut xəttinə çıxarılmış avtobusların izlənmə və idarəetmə, təmir mərkəzində avtobusların baxışdan keçirilmə, yuyucuda avtobusların yuyulma prosesi ilə tanış olublar.
Bunun ardınca “Sürücü Təlim Mərkəzi” MMC-yə yollanan yeniyetmə və gənclər Mərkəzin inzibati binası, təlim otaqları, avtobus simulyatoru ilə tanış olublar. Təlimçinin simulyatordan istifadə ilə bağlı verdiyi izahatdan sonra və onun birbaşa dəstəyi ilə simulyatorda özlərinin sürücülük qabiliyyətini sınaqdan keçiriblər.
Sonda Bakı Nəqliyyat Agentliyi tərəfindən ekskursiya iştirakçılarına 100 gedişlik “Bakıkart” hədiyyə olundu.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_effc08f6e812802b1c71244e5_o.jpg
A tour of the "BakuBus" production base and the "Driver Training Center" was held for teenagers and young people under the joint organization of the Baku City Youth and Sports Department and the Baku Transport Agency.
The purpose of the excursion is to familiarize teenagers and young people with the field of public transport and work principles, which can be one of the directions in the choice of profession, and also to encourage the use of public transport.
The participants of the excursion got acquainted with the process of examination of bus drivers in the administrative building, then in the medical room, monitoring and management of buses on the route in the dispatcher's room, inspection of buses in the repair center, washing of buses in the car wash.
After that, teenagers and young people who went to "Driver's Training Center" LLC got acquainted with the Center's administrative building, training rooms, and a bus simulator. After the instructor's explanation about the use of the simulator and with his direct support, they tested their driving ability in the simulator.
At the end, the Baku Transport Agency presented the excursion participants with a "Baku Card" for 100 trips.