https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_b28ece09e385d26162c0aaf1b_o.jpg
Üç gün ərzində Bakı dünya modasının ritmi ilə yaşadı. Azerbaijan Fashion Week-in 20-ci yubiley mövsümü dizaynerləri, beynəlxalq ekspertləri, bayerləri və moda sənayesinin nümayəndələrini bir araya gətirərək tədbirin Xəzər regionunun aparıcı beynəlxalq moda platforması statusunu bir daha təsdiqlədi.
Yubiley mövsümünün əsas hadisələrindən biri DOME Middle East Fashion Week by Sabina Agalarova ilə qurulan strateji tərəfdaşlıq oldu. Bu əməkdaşlıq beynəlxalq əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, həmçinin hər iki platformanın dizaynerləri və moda sənayesi nümayəndələri üçün yeni imkanların yaradılması istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
“20-ci yubiley mövsümü bizim üçün yalnız əlamətdar tarix deyil, həm də Azerbaijan Fashion Week-in inkişafında yeni mərhələnin başlanğıcıdır. Bu gün Bakının dizaynerlərin, moda sənayesi peşəkarlarının və beynəlxalq tərəfdaşların görüş məkanına çevrildiyini görürük. Məqsədimiz regionun istedadlı yaradıcılarını beynəlxalq auditoriyaya çıxaran və moda dili vasitəsilə ölkələr arasında əməkdaşlığı gücləndirən platforma yaratmaqdır,” — deyə Azerbaijan Fashion Week-in baş direktoru Nicat Baxşəliyev bildirib.
Mövsümün əsas mövzusu Water Element ("Su ünsürü") oldu. Hərəkət, transformasiya, saflıq və vəhdəti simvolizə edən bu konsepsiya Xəzər regionu ilə Yaxın Şərq arasında mədəni dialoqu əks etdirərək, ənənə ilə müasirliyin vəhdətindən doğan yeni moda baxışını nümayiş etdirdi.
Üç gün ərzində Azərbaycan və digər ölkələrdən olan dizaynerlər öz yeni kolleksiyalarını təqdim etdilər. Yubiley mövsümünün iştirakçıları sırasında Natavan Brand, Menzer Zekizade Fashion School, Lala Kerimova, Almas, Mariama, Giltex & AzCotton, Five Oceans, JenyaBer, markA atelier Baku, Naz Maer, Sameera, Shakhiadore (Time Deluxe ilə əməkdaşlıqda) və KHAYALY by Khayala Bayram yer aldı.
Yubiley mövsümünün kulminasiya nöqtəsi üç günlük proqramı yekunlaşdıran YUDASHKIN Moda Evinin nümayişi oldu. Rusiyanın tanınmış moda evi XX əsrin ortalarının estetikası, yüksək cəmiyyət mədəniyyəti və müxtəlif dövrlərin dekorativ-tətbiqi incəsənətindən ilhamlanan yeni demi-couture kolleksiyasını təqdim etdi.
“Azerbaijan Fashion Week yeni adların doğulduğu və dünya moda tarixində artıq öz yerini tutmuş simalarla gənc istedadların bir araya gəldiyi məkandır. Bizim üçün məhz belə bir mühitin parçası olmaq xüsusi əhəmiyyət daşıyır — gənc yaradıcıların yanında, canlı peşəkar dialoq şəraitində və zamanın daim dəyişən ritmi ilə birlikdə. YUDASHKIN Moda Evi müasir dünyanı diqqətlə izləyir, onunla birlikdə inkişaf edir və eyni zamanda özünəməxsus DNT-sini qoruyub saxlayır,” — deyə YUDASHKIN Moda Evinin kreativ direktoru Qalina Yudaşkina bildirib.
YUDASHKIN Moda Evinin Azerbaijan Fashion Week-də iştirakı tədbirə beynəlxalq marağın artmasının və onun dünya səviyyəli moda brendləri ilə yeni nəsil dizaynerlər arasında peşəkar dialoq platforması kimi rolunun daha da gücləndiyinin növbəti təsdiqi oldu.
“Biz istəyirik ki, insanlar Bakını xatırlayarkən yalnız onun memarlığını, dənizini və zəngin tarixini deyil, həm də müasir modasını, kreativ sənayesini və istedadlı dizaynerlərini yada salsınlar. Azerbaijan Fashion Week şəhərin yeni mədəni simasının formalaşmasına töhfə verir və Bakının beynəlxalq moda xəritəsində öz mövqeyini inamla möhkəmləndirməsinə xidmət edir,” — deyə Azerbaijan Fashion Week-in baş prodüseri Sayat Dosıbayeva bildirib.
Azerbaijan Fashion Week-in yubiley mövsümü Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi nezdinde Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişafı Mərkəzinin dəstəyi ilə həyata keçirilib.
İyirmi mövsüm ərzində Azerbaijan Fashion Week dizaynerləri, brendləri və moda sənayesinin peşəkarlarını bir araya gətirən nüfuzlu beynəlxalq platformaya çevrilib. Yubiley mövsümü layihənin inkişafında mühüm mərhələ olmaqla yanaşı, Bakının müasir modanın, beynəlxalq əməkdaşlığın və mədəni dialoqun aparıcı mərkəzlərindən biri kimi mövqeyinin daha da möhkəmləndiyini bir daha nümayiş etdirdi.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_b28ece09e385d26162c0aaf1b_o.jpg
Три дня Баку жил в ритме мировой моды. Юбилейный, двадцатый сезон Azerbaijan Fashion Week собрал дизайнеров, международных экспертов, байеров и представителей индустрии, подтвердив статус мероприятия как крупнейшей fashion-платформы Каспийского региона.
Одним из ключевых событий юбилейного сезона стало стратегическое партнерство с DOME Middle East Fashion Week by Sabina Agalarova. Это сотрудничество стало важным шагом в укреплении международных связей и расширении возможностей для дизайнеров обеих платформ.
«Для нас юбилейный двадцатый сезон — это не только важная дата, но и новый этап развития Azerbaijan Fashion Week. Сегодня мы видим, как Баку становится местом встречи дизайнеров, профессионалов индустрии и международных партнеров. Наша задача — создавать платформу, которая помогает талантам региона выходить на международную аудиторию и укрепляет сотрудничество между странами через язык моды», — отметил генеральный директор Azerbaijan Fashion Week Ниджат Бахшалиев.
Главной темой сезона стала Water Element («Стихия воды») — символ движения, трансформации, чистоты и единства. Концепция сезона отразила культурный диалог между Каспийским регионом и Ближним Востоком, где традиции и современность формируют новое видение моды.
В течение трех дней свои коллекции представили дизайнеры из Азербайджана и других стран. Среди участников юбилейного сезона — Natavan Brand, Menzer Zekizade Fashion School, Lala Kerimova, Almas, Mariama, Giltex & AzCotton, JenyaBer, markA atelier Baku, Naz Maer, Sameera, Shakhiadore в коллоборации с Time Deluxe, Five Oceans, и KHAYALY by Khayala Bayram.
Кульминацией юбилейного сезона стал показ Дома YUDASHKIN, завершивший трехдневную программу Azerbaijan Fashion Week. Российский модный Дом представил новую коллекцию деми-кутюр, вдохновленную эстетикой середины XX века, культурой светских выходов и декоративным искусством разных эпох.
«Azerbaijan Fashion Week — это пространство, где рождаются новые имена и встречаются те, чья история уже стала частью мировой моды. Для нас особенно важно быть здесь именно в таком контексте: рядом с молодыми талантами, в живом профессиональном диалоге и в постоянном движении времени. Дом YUDASHKIN внимательно наблюдает за современным миром, развивается вместе с ним, сохраняя при этом свою уникальную ДНК», — отметила креативный директор Дома Галина Юдашкина.
Участие Дома YUDASHKIN стало важным подтверждением растущего международного интереса к Azerbaijan Fashion Week и ее роли как площадки для диалога между признанными мировыми брендами и новым поколением дизайнеров.«Мы хотим, чтобы, говоря о Баку, люди вспоминали не только его архитектуру, море и богатую историю, но и современную моду, креативную индустрию и талантливых дизайнеров. Azerbaijan Fashion Week — это вклад в формирование нового культурного образа города, который сегодня уверенно заявляет о себе на международной fashion-карте», — сказал генеральный продюсер Azerbaijan Fashion Week Саята Досыбаева.
Юбилейный сезон Azerbaijan Fashion Week был реализован при поддержке Центра развития культурных и креативных индустрий YARADICI при Министерстве культуры Азербайджанской Республики.
За двадцать сезонов Azerbaijan Fashion Week превратилась в авторитетную международную платформу, объединяющую дизайнеров, бренды и профессионалов индустрии. Юбилейный сезон стал важным этапом развития проекта и подтвердил растущую роль Баку как одного из центров современной моды, международного сотрудничества и культурного обмена.