https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_c2d4f04dec5a84f6c0522e847_o.jpg
Kaspersky poçt serverləri üçün “Kaspersky Security” proqramının yeni versiyasını təqdim edib. Bu versiyaya genişləndirilmiş təhlil qaydaları əlavə olunub – indi bu həll süni intellektdən istifadə edərək yaradılan fişinq e-poçtlarını üzə çıxarır. Digər yeni xüsusiyyətlərə çevik e-poçt marşrutlaşdırması və şifrə ilə qorunan sənəd əlavələrinin təhdid ehtimalına qarşı yoxlanışı daxildir. Məhsul həmçinin hansı işçilərin daha çox arzuolunmaz e-poçtlar aldığını və artan risk altında olduğunu göstərən bir vidjetə malikdir.
E-poçt təşkilatlar üçün əsas hücum vektorlarından biri olaraq qalır. Hücumçular generativ süni intellektdən istifadə, şifrə ilə qorunan zərərli əlavələrin göndərilməsi və e-poçtların qanuni görünməsi üçün göndərən ünvanlarının saxtalaşdırılması da daxil olmaqla metodlarını daim təkmilləşdirirlər. Yenilənmiş poçt serverləri üçün “Kaspersky Security” həlli təşkilatlara müasir kibertəhdidlərlə effektiv şəkildə mübarizə aparmağa kömək edir və korporativ e-poçt təhlükəsizliyini təmin edir.
Yüksək risk zonasındakı işçilərin müəyyən edilməsi. Kaspersky-nin daxili statistikasına görə, spam e-poçtlarının əksəriyyəti orta hesabla şirkət işçilərinin 30%-dən azına ünvanlanır. Təşkilatlara bu istifadəçi qrupuna xüsusi diqqət ayırmağa kömək etmək üçün poçt serverləri üçün “Kaspersky Security” həlli artıq spam, fişinq, zərərli proqram təminatı və digər istənməyən e-poçtları alma ehtimalı ən yüksək olan işçiləri göstərən xüsusi bir vidjet təqdim edir. Bu, potensial hücum hədəflərini müəyyən etməyə, işçilərin təliminin effektivliyini yüksəltməyə və resurslardan istifadəni optimallaşdırmağa kömək edir.
Çevik marşrutlaşdırma. Bu yeni xüsusiyyət sayəsində istifadəçilər göndərən, alıcı, mövzu, mesaj məzmunu və əlavələr daxil olmaqla müxtəlif filtrləmə meyarlarından istifadə edərək e-poçt trafikinin fərdi emal sxemlərini yarada bilirlər. Bu, marşrutlaşdırmanı müəyyən bir təşkilatın xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırmağa imkan verir və idarəetməni sadələşdirir. Bundan əlavə, məhsulda qaydaların axtarışı və onlara şərhlər əlavə etmək imkanı üçün yeni alətlər mövcuddur.
Təhdidlərə qarşı təkmilləşdirilmiş müdafiə. Həllin yenilənmiş versiyası müasir hücumlar üçün genişləndirilmiş aşkarlama mexanizmlərinə malikdir. Artıq dörd əlavə təhlil qaydası mövcuddur:
- Süni intellektdən istifadə ilə yaradılan e-poçtların aşkarlanması. Həll zərərli linklər və ya əlavələr olmasa belə, fırıldaqçılıq və ya Business Email Compromise (BEC) hücumlarının əlamətləri olan e-poçtları müəyyən etməyə kömək edir.
- Kütləvi spam abunəliklərindən qorunma. Məhsul istifadəçilərin müxtəlif onlayn resurslarda kütləvi şəkildə qeydiyyatdan keçirildiyi hücumları aşkarlayır və hətta hətta - qanuni domenlərdən gəlsə belə, qeydiyyatı təsdiq edən e-poçtları bloklayır.
- Yeni qeydiyyatdan keçmiş və ya naməlum domenlərdən gələn e-poçtların aşkarlanması. Həll göndərənin domen yaşını və reputasiyasını təhlil edir. Əgər domen yenicə qeydiyyatdan keçirilibsə və ya “Kaspersky Security Network”- un təhdid bazasında yoxdursa, e-poçt avtomatik olaraq şübhəli kimi işarələnir.
- Reklam mesajlarına çevik giriş. Administratorlar siyasətləri elə konfiqurasiya edə bilərlər ki, müəyyən şirkət şöbələri (məsələn, satınalma şöbəsi) kommersiya təklifləri və reklam e-poçtları almağa davam etsin, paralel olaraq isə, bu e-poçtlar digər işçilər üçün bloklansın.
Bütün genişləndirilmiş təhlil qaydaları hər növ təşkilata və ya müəyyən istifadəçi qruplarına tətbiq oluna bilər. Bununla belə, administratorlar hər bir mesaj növü üçün görüləcək tədbirləri müstəqil olaraq müəyyən edə bilərlər.
Şifrə ilə qorunan sənədlərin yoxlanışı. Həll artıq yalnız arxivləri deyil, həm də şifrə ilə qorunan “Microsoft Office” sənədlərini (DOCX, XLSX) və PDF fayllarını təhlil edir. Bu, istifadəçi əlavəni açmadan və cihazını riskə atmadan əvvəl zərərli məzmunu aşkar etməyə imkan verir.
“E-poçt kibertəhdidlərin korporativ infrastruktura müdaxiləsinin əsas kanallarından biri olaraq qalır. Müşahidələrimiz göstərir ki, təcavüzkarlar etibarlı fişinq mesajları yaratmaq üçün süni intellektdən getdikcə daha çox istifadə edirlər, buna görə də, Azərbaycandakı təşkilatlar üçün bu cür təhlükələri işçilərə çatmazdan əvvəl aşkarlaya bilən müasir həllər tətbiq etmək vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
"Poçt serverləri üçün ‘Kaspersky Security’ həllinin yenilənmiş versiyası təşkilati təhlükəsizliyi yeni səviyyəyə qaldırmağa imkan verir. Yeni funksiyalar mürəkkəb təhdidlərə qarşı gücləndirilmiş e-poçt müdafiəsi təmin edir, insan səhvlərindən qaynaqlanan riskləri azaltmağa yardımçı olur və eyni zamanda məhsulun idarə olunmasını daha rahat və səmərəli edir. Bu təkmilləşdirmələrin kökündə mütəxəssislərimizin bilik və praktik təcrübəsi dayanır. Bu, şirkətlərə yalnız təhdidlərdən qorunmağa deyil, həm də resursları optimallaşdırmağa və işgüzar ünsiyyətin effektivliyini maksimum dərəcədə artırmağa imkan verir", - deyə Kaspersky-nin baş məhsul meneceri Aleksandr Rumyantsev qeyd edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_c2d4f04dec5a84f6c0522e847_o.jpg
«Лаборатория Касперского» представила новую версию Kaspersky Security для почтовых серверов. В ней появились расширенные правила анализа — теперь решение выявляет фишинговые письма, созданные с использованием искусственного интеллекта. Среди других новых функций — гибкая маршрутизация почты и проверка запароленных документов во вложениях на наличие угроз. Также в продукте появился виджет, который показывает, какие сотрудники чаще всего получают нежелательные письма и находятся в зоне повышенного риска.
Электронная почта остаётся одним из ключевых векторов атак на организации. Злоумышленники постоянно совершенствуют свои методы, включая использование генеративного искусственного интеллекта, отправку запароленных вредоносных вложений и подмену адресов отправителей, чтобы письма выглядели легитимными. Обновлённое решение Kaspersky Security для почтовых серверов помогает организациям эффективно противостоять современным киберугрозам и обеспечивает безопасность корпоративной электронной почты.
Обнаружение сотрудников в зоне повышенного риска. Согласно внутренней статистике «Лаборатории Касперского», большинство нежелательных писем адресовано в среднем менее чем 30% сотрудников компаний. Чтобы помочь организациям уделять особое внимание этой группе пользователей, в Kaspersky Security для почтовых серверов появился специальный виджет, отображающий сотрудников, которые чаще всего получают спам, фишинговые, вредоносные и другие нежелательные письма. Это помогает выявлять потенциальные цели злоумышленников, повышать эффективность обучения сотрудников и оптимизировать использование ресурсов.
Гибкая маршрутизация. Благодаря новой функции пользователи могут создавать собственные схемы обработки почтового трафика, используя различные критерии фильтрации, включая отправителя, получателя, тему письма, содержание сообщений и вложения. Это позволяет адаптировать маршрутизацию под особенности конкретной организации и упрощает администрирование. Кроме того, в продукте появились новые инструменты для поиска правил и возможность добавлять комментарии к ним.
Продвинутая защита от угроз. Обновлённая версия решения получила расширенные механизмы обнаружения современных атак. Теперь доступны четыре дополнительных правила анализа:
- Обнаружение писем, созданных с помощью искусственного интеллекта. Решение помогает выявлять письма с признаками мошенничества или атак типа Business Email Compromise (BEC), даже если они не содержат вредоносных ссылок или вложений.
- Защита от массовых подписок на спам. Продукт обнаруживает атаки, при которых пользователя массово регистрируют на различных интернет-ресурсах, блокируя письма с подтверждением регистрации, даже если они поступают с легитимных доменов.
- Обнаружение писем с недавно зарегистрированных или неизвестных доменов. Решение анализирует возраст домена отправителя и его репутацию. Если домен был зарегистрирован недавно или отсутствует в базе угроз Kaspersky Security Network, письмо автоматически помечается как подозрительное.
- Гибкий доступ к рекламным сообщениям. Администраторы могут настраивать политики таким образом, чтобы определённые подразделения компании (например, отдел закупок) продолжали получать коммерческие предложения и рекламные письма, в то время как для остальных сотрудников они будут блокироваться.
Все расширенные правила анализа можно применять как ко всей организации, так и к отдельным группам пользователей. При этом администраторы самостоятельно определяют действия, которые необходимо выполнить в отношении каждого типа сообщений.
Проверка запароленных документов. Теперь решение анализирует не только архивы, но и защищённые паролем документы Microsoft Office (DOCX, XLSX) и PDF-файлы. Это позволяет выявлять вредоносное содержимое ещё до того, как пользователь откроет вложение и подвергнет риску своё рабочее устройство.
«Электронная почта остаётся одним из основных каналов проникновения киберугроз в корпоративную инфраструктуру. Мы видим, что злоумышленники всё активнее используют искусственный интеллект для создания правдоподобных фишинговых сообщений, поэтому организациям в Азербайджане важно применять современные решения, способные обнаруживать подобные угрозы ещё до того, как они достигнут сотрудников», — отмечает Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
«Обновление Kaspersky Security для почтовых серверов позволяет вывести безопасность организаций на новый уровень. Новые функции обеспечивают усиленную защиту электронной почты от сложных угроз, а также помогают снизить риски, связанные с человеческим фактором, при этом управление продуктом стало удобнее. В основу данных улучшений легли знания наших экспертов, а также их практический опыт. Благодаря этому компании смогут не только защититься от угроз, но и оптимизировать ресурсы, а также максимально повысить эффективность рабочих коммуникаций», — комментирует Александр Румянцев, старший менеджер по продукту, «Лаборатория Касперского».