AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb
AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC 2026-cı ilin ilk 6 ayında rəqəmsal xidmətlərlə bağlı əldə edilmiş nəticələri açıqlayıb.
İlk yarımilliyin yekunlarına əsasən, şirkətin bulud xidmətlərindən istifadə edən qurumların sayı 247-yə çatıb. Bunlardan 140-ı özəl sektor nümayəndələridir. Eyni zamanda, dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin vahid və təhlükəsiz infrastrukturda yerləşdirilməsini nəzərdə tutan "Hökumət buludu" layihəsinə miqrasiya edən qurumların sayı 147 olub.
Şirkətin digər əsas məhsulu - SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın da istifadəsi ilə bağlı müsbət dinamika müşahidə olunub. “SİMA İmza” mobil tətbiqin ümumi endirilmə sayı 7 milyona çatıb. Tətbiqdə qeydiyyatdan keçən istifadəçilərin sayı 4,5 milyon təşkil edib. SİMA həllərindən istifadə edən tərəfdaş qurumların sayı isə 139-a yüksəlib.
Hesabat dövründə ötən il istifadəyə verilmiş Superkompüter Mərkəzi süni intellekt və yüksək hesablama gücü tələb edən layihələr üçün töhfə verməyə davam edib. Hazırda Mərkəzin imkanlarından 6 müxtəlif qurum istifadə edir.
AzInTelecom-a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyatı Sistemi tərəfindən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirləri davam etdirilib.  Görülən tədbirlər çərçivəsində “klon” statusu verilmiş IMEI kodların sayı 73 056-a çatıb.
“AzInTelecom” MMC bundan sonra da ölkədə rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi, müasir texnoloji həllərin əlçatanlığının genişləndirilməsi və təhlükəsiz rəqəmsal ekosistemin inkişafı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək.

AzInTelecom announces results for the first half of 2026 AzInTelecom announces results for the first half of 2026
“AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding, has announced the results achieved in the field of digital services during the first six months of 2026.
During the first half of the year, the number of organisations using the company’s cloud services reached 247, including 140 private-sector organisations. At the same time, the number of organisations migrated to the “Government Cloud” project, which enables government information systems to be hosted within a unified and secure infrastructure, reached 147.
Positive dynamics were also observed in the use of the company’s other key product, SİMA, the next-generation digital signature solution. The total number of downloads of the “SİMA İmza” mobile application reached 7 million. The number of users registered in the application amounted to 4.5 million, while the number of partner organizations using SİMA solutions increased to 139.
During the reporting period, the Supercomputer Center, launched last year, continued to support projects requiring artificial intelligence and high-performance computing capabilities. Currently, six organisations are using the Center’s resources.
The Mobile Device Registration System, operated by “AzInTelecom”, continued measures to prevent the registration of mobile devices imported into Azerbaijan using fraudulent IMEI codes. As a result of these measures, the number of IMEI codes assigned “clone” status reached 73,056.
“AzInTelecom” LLC will continue its efforts to accelerate digital transformation in the country, expand access to modern technological solutions, and support the development of a secure digital ecosystem.