AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb
AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC 2026-cı ilin ilk 6 ayında rəqəmsal xidmətlərlə bağlı əldə edilmiş nəticələri açıqlayıb.
İlk yarımilliyin yekunlarına əsasən, şirkətin bulud xidmətlərindən istifadə edən qurumların sayı 247-yə çatıb. Bunlardan 140-ı özəl sektor nümayəndələridir. Eyni zamanda, dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin vahid və təhlükəsiz infrastrukturda yerləşdirilməsini nəzərdə tutan "Hökumət buludu" layihəsinə miqrasiya edən qurumların sayı 147 olub.
Şirkətin digər əsas məhsulu - SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın da istifadəsi ilə bağlı müsbət dinamika müşahidə olunub. “SİMA İmza” mobil tətbiqin ümumi endirilmə sayı 7 milyona çatıb. Tətbiqdə qeydiyyatdan keçən istifadəçilərin sayı 4,5 milyon təşkil edib. SİMA həllərindən istifadə edən tərəfdaş qurumların sayı isə 139-a yüksəlib.
Hesabat dövründə ötən il istifadəyə verilmiş Superkompüter Mərkəzi süni intellekt və yüksək hesablama gücü tələb edən layihələr üçün töhfə verməyə davam edib. Hazırda Mərkəzin imkanlarından 6 müxtəlif qurum istifadə edir.
AzInTelecom-a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyatı Sistemi tərəfindən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirləri davam etdirilib.  Görülən tədbirlər çərçivəsində “klon” statusu verilmiş IMEI kodların sayı 73 056-a çatıb.
“AzInTelecom” MMC bundan sonra da ölkədə rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi, müasir texnoloji həllərin əlçatanlığının genişləndirilməsi və təhlükəsiz rəqəmsal ekosistemin inkişafı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c3c526cbef1e0383b96f0f41b_o.jpg
ООО «AzInTelecom», входящее в состав AZCON Holding, объявило результаты, достигнутые в сфере цифровых услуг за первые шесть месяцев 2026 года.
По итогам первого полугодия число организаций, пользующихся облачными услугами компании, достигло 247. Из них 140 являются представителями частного сектора. Одновременно число организаций, мигрировавших в рамках проекта «Правительственное облако», предусматривающего размещение информационных систем государственных структур в единой и безопасной инфраструктуре, составило 147.
Положительная динамика также наблюдалась в использовании другого ключевого продукта компании — цифровой подписи нового поколения SİMA. Общее количество загрузок мобильного приложения SİMA İmza достигло 7 миллионов. Число зарегистрированных в приложении пользователей составило 4,5 миллиона. Количество партнерских организаций, использующих решения SİMA, увеличилось до 139.
В отчётный период Суперкомпьютерный центр, начавший работу в прошлом году, продолжил поддерживать реализацию проектов, требующих применения технологий искусственного интеллекта и высокой вычислительной мощности. В настоящее время возможностями Центра пользуются шесть различных организаций.
Система регистрации мобильных устройств «AzInTelecom» продолжила работу по выявлению и предотвращению регистрации ввезённых в Азербайджан мобильных устройств с использованием поддельных IMEI-кодов. По итогам проведённых мероприятий статус «клон» был присвоен 73 056 IMEI-кодам.
ООО «AzInTelecom» и в дальнейшем будет содействовать ускорению цифровой трансформации страны, расширению доступности современных технологических решений и развитию безопасной цифровой экосистемы.