https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_4c4f827a1afab6bbba9419f11_o.jpg
Azərbaycan Milli Kino Günü münasibətilə CineMastercard premium kinoteatrlar şəbəkəsində “Tağıyev” filmləri həftəsi keçiriləcək. 2–9 avqust tarixlərində baş tutacaq nümayişlər zamanı tarixi kinolayihənin dörd tammetrajlı filmi böyük ekranda təqdim olunacaq.
Bakı Media Mərkəzi tərəfindən Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə ərsəyə gətirilən layihə görkəmli Azərbaycan xeyriyyəçisi, sənayeçi və ictimai xadim Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyatına, fəaliyyətinə və zəngin irsinə həsr olunub. Filmlərin çəkilişləri üçün XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinə aid Bakı şəhərinin tarixi məhəllələri yenidən qurulub, layihənin ərsəyə gəlməsində minlərlə mütəxəssis və kütləvi səhnə iştirakçısı yer alıb.
1 hissə: “Tağıyev: Neft” (2024) Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sənayeçi kimi formalaşmasını, neft sənayesinin inkişafına verdiyi töhfələri və genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinin başlanğıcını əks etdirir.
2 hissə: “Tağıyev: Çar” (2025) tamaşaçıları 1888-ci ilə apararaq imperator III Aleksandrın Bakıya səfərini və Tağıyevin yerli əhalinin hüquqlarının müdafiəsi uğrunda mübarizəsini nümayiş etdirir.
3 hissə: “Tağıyev: Sona” (2025) filmi isə xeyriyyəçinin ailə həyatına, həyat yoldaşı Sona xanımla münasibətlərinə işıq salır.
4 hissə: “Tağıyev: Məktəb” (2026) 1901-ci ildə müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbinin açılmasından, bu tarixi təşəbbüsün həyata keçirilməsi naminə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin qarşılaşdığı çətinliklərdən və onun maarifçilik ideallarına sadiqliyindən bəhs edir.
“Tağıyev” filmləri həftəsi tamaşaçılar üçün Milli Kino Gününü qeyd etməklə yanaşı, son illərin ən irimiqyaslı yerli kinolayihələrindən birini yenidən böyük ekranda izləmək və Azərbaycan tarixində silinməz iz qoymuş görkəmli şəxsiyyətin həyat yoluna bir daha nəzər salmaq imkanı yaradacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_4c4f827a1afab6bbba9419f11_o.jpg
В честь Дня национального Кино Азербайджана сеть премиальных кинотеатров CineMastercard приглашает зрителей на специальную программу, посвящённую отечественному кинематографу. Со 2 по 9 августа состоится Неделя фильмов «Тагиев», в рамках которой будут показаны все четыре полнометражные картины масштабного исторического кинопроекта.
Созданный Baku Media Center при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры Азербайджанской Республики, проект рассказывает о жизни, деятельности и наследии выдающегося азербайджанского мецената, промышленника и общественного деятеля Гаджи Зейналабдина Тагиева. Для съёмок были воссозданы исторические кварталы Баку конца XIX — начала XX века, а в работе над фильмами приняли участие тысячи специалистов и участников массовых сцен.
1 часть: «Тагиев: Нефть» (2024) посвящена становлению Тагиева как промышленника, развитию нефтяной отрасли и началу его благотворительной деятельности.
2 часть: «Тагиев: Царь» (2025) переносит зрителей в 1888 год и рассказывает о визите императора Александра III в Баку, а также о борьбе Тагиева за права местного населения.
3 часть: «Тагиев: Сона» (2025) раскрывает историю семьи мецената и его супруги Соны ханым Тагиевой.
4 часть: «Тагиев: Школа» (2026), посвящённа открытию в 1901 году первой на мусульманском Востоке светской школы для девочек — одного из важнейших проектов в жизни Тагиева, ставшего символом его стремления к развитию образования и просвещения.
Неделя фильмов «Тагиев» станет возможностью отметить День национального кино, познакомиться с одной из самых масштабных киноработ последних лет и вновь обратиться к истории личности, чьё имя неразрывно связано с развитием образования, культуры и благотворительности в Азербайджане.