https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_4c4f827a1afab6bbba9419f11_o.jpg
Azərbaycan Milli Kino Günü münasibətilə CineMastercard premium kinoteatrlar şəbəkəsində “Tağıyev” filmləri həftəsi keçiriləcək. 2–9 avqust tarixlərində baş tutacaq nümayişlər zamanı tarixi kinolayihənin dörd tammetrajlı filmi böyük ekranda təqdim olunacaq.
Bakı Media Mərkəzi tərəfindən Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə ərsəyə gətirilən layihə görkəmli Azərbaycan xeyriyyəçisi, sənayeçi və ictimai xadim Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyatına, fəaliyyətinə və zəngin irsinə həsr olunub. Filmlərin çəkilişləri üçün XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinə aid Bakı şəhərinin tarixi məhəllələri yenidən qurulub, layihənin ərsəyə gəlməsində minlərlə mütəxəssis və kütləvi səhnə iştirakçısı yer alıb.
1 hissə: “Tağıyev: Neft” (2024) Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sənayeçi kimi formalaşmasını, neft sənayesinin inkişafına verdiyi töhfələri və genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinin başlanğıcını əks etdirir.
2 hissə: “Tağıyev: Çar” (2025) tamaşaçıları 1888-ci ilə apararaq imperator III Aleksandrın Bakıya səfərini və Tağıyevin yerli əhalinin hüquqlarının müdafiəsi uğrunda mübarizəsini nümayiş etdirir.
3 hissə: “Tağıyev: Sona” (2025) filmi isə xeyriyyəçinin ailə həyatına, həyat yoldaşı Sona xanımla münasibətlərinə işıq salır.
4 hissə: “Tağıyev: Məktəb” (2026) 1901-ci ildə müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbinin açılmasından, bu tarixi təşəbbüsün həyata keçirilməsi naminə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin qarşılaşdığı çətinliklərdən və onun maarifçilik ideallarına sadiqliyindən bəhs edir.
“Tağıyev” filmləri həftəsi tamaşaçılar üçün Milli Kino Gününü qeyd etməklə yanaşı, son illərin ən irimiqyaslı yerli kinolayihələrindən birini yenidən böyük ekranda izləmək və Azərbaycan tarixində silinməz iz qoymuş görkəmli şəxsiyyətin həyat yoluna bir daha nəzər salmaq imkanı yaradacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_4c4f827a1afab6bbba9419f11_o.jpg
In celebration of Azerbaijan’s National Cinema Day, the premium cinema chain CineMastercard invites audiences to a special program dedicated to Azerbaijani cinema. From August 2 to 9, Taghiyev Film Week will take place, featuring screenings of all four feature films from the large-scale historical film project.
Produced by Baku Media Center with the support of the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the project tells the story of the life, achievements, and legacy of the outstanding Azerbaijani philanthropist, industrialist, and public figure Haji Zeynalabdin Taghiyev. For the production, the historic districts of Baku from the late 19th and early 20th centuries were meticulously recreated, while thousands of professionals and extras took part in bringing the films to life.
Part 1: “Taghiyev: Oil” (2024) explores Taghiyev’s rise as an industrialist, the development of the oil industry, and the beginning of his philanthropic work.
Part 2: “Taghiyev: Tsar” (2025) takes audiences back to 1888, recounting Emperor Alexander III’s visit to Baku and Taghiyev’s efforts to defend the rights of the local population.
Part 3: “Taghiyev: Sona” (2025) tells the story of the philanthropist’s family life and his wife, Sona Khanum Taghiyeva.
Part 4: “Taghiyev: School” (2026) focuses on the opening of the first secular school for girls in the Muslim East in 1901—one of the most significant achievements of Taghiyev’s life and a lasting symbol of his commitment to education and enlightenment.
Taghiyev Film Week offers audiences a unique opportunity to celebrate National Cinema Day, experience one of the largest cinematic projects of recent years and revisit the remarkable legacy of a man whose name remains inseparably linked with the development of education, culture, and philanthropy in Azerbaijan.