Bakı Fond Birjası ilə JET Group Ltd. arasında Listinq Məsləhət Proqramı çərçivəsində müqavilə imzalanıb
Bakı Fond Birjası ilə JET Group Ltd. arasında Listinq Məsləhət Proqramı çərçivəsində müqavilə imzalanıb Bakı Fond Birjası ilə JET Group Ltd. arasında Listinq Məsləhət Proqramı çərçivəsində müqavilə imzalanıb
Bakı Fond Birjası ilə Listinq Məsləhət Proqramı (LMP) çərçivəsində əməkdaşlıq edən JET Group Ltd. şirkətinin Azərbaycan kapital bazarına çıxışı istiqamətində hazırlıq işləri davam etdirilir. Eyni zamanda Bakı Fond Birjasının iştirakı ilə JET Group Ltd. üçün yerli kapital bazarında fəaliyyət göstərən aparıcı investisiya şirkətləri ilə görüşlərin təşkili planlaşdırılır.
Şirkət xarici hüquqi şəxs olduğundan, Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan qanunvericiliyinə əsasən ölkə ərazisində istiqraz emissiyasının həyata keçirilməsi üçün təmin edilmiş istiqraz buraxılışı tələb olunur. Bu çərçivədə istiqraz emissiyasının təminatının yerli bank tərəfindən təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, Listinq Məsləhət Proqramı (LMP) şirkətlərə birjada səhm və ya istiqraz yerləşdirməklə (listinq) maliyyələşməyə dəstək göstərən məlumat və məsləhət xidmətləri proqramıdır. Məqsəd, şirkətlərin kapital bazarlarına çıxışını asanlaşdırmaq, onlara birja proseslərini öyrətmək və alternativ maliyyə mənbələri tapmaqda yardım etməkdir.
JET Group Ltd. 2021-ci ildə Qazaxıstanda təsis edilmiş Latın Amerikası, Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionlarını əhatə edən elektrik skuterlərinin paylaşımı (kicksharing) xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı beynəlxalq mikromobillik şirkətlərindən biridir. Şirkət hazırda Qazaxıstan, Braziliya, Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan, Çili və Meksikada milyonlarla istifadəçiyə xidmət göstərərək regionun ən sürətlə inkişaf edən mikromobillik platformalarından biri kimi tanınır.
2023-cü ildən etibarən Astana Beynəlxalq Birjasında (AIX) bir neçə istiqraz emissiyasını, o cümlədən beynəlxalq dayanıqlı maliyyələşmə prinsiplərinə uyğun yaşıl istiqraz buraxılışını uğurla həyata keçirmiş "JET Group Ltd." növbəti maliyyələşmə mərhələsində Azərbaycan kapital bazarını prioritet istiqamətlərdən biri kimi qiymətləndirir. Şirkət Bakı Fond Birjası vasitəsilə yerli kapital bazarına çıxış əldə etməkdə yüksək maraqlı olduğunu ifadə etmiş və bu istiqamətdə zəruri hazırlıq prosesinə fəal şəkildə başlamışdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_96d496fbd855569b172580a46_o.jpg
Preparatory activities are underway to facilitate the entry of JET Group Ltd. into the Azerbaijani capital market under the Listing Advisory Program (LAP) implemented by the Baku Stock Exchange (BSE). As part of this process, the Baku Stock Exchange is also planning organization of a series of meetings between JET Group Ltd. and leading investment companies operating in the local capital market.
As JET Group Ltd. is a foreign legal entity, the applicable legislation of the Republic of Azerbaijan requires the issuance of secured bonds for bond offerings within the country. Accordingly, it is envisaged that the bond issuance will be backed by a guarantee provided by a local bank.
The Listing Advisory Program (LAP) provides companies with information and advisory services to support fundraising through the listing of shares or bonds on the stock exchange. The program aims to facilitate companies' access to capital markets, familiarize them with listing procedures, and assist them in identifying alternative financing opportunities.
Founded in Kazakhstan in 2021, JET Group Ltd. is one of the leading international micromobility companies providing kicksharing (electric scooter sharing) services across Latin America, Central Asia, and the Caucasus region. The company currently serves millions of users in Kazakhstan, Brazil, Azerbaijan, Georgia, Uzbekistan, Chile, and Mexico, and has established itself as one of the fastest-growing micromobility platforms in these markets.
Since 2023, JET Group Ltd. has successfully completed several bond issuances on the Astana International Exchange (AIX), including a green bond issued in accordance with internationally recognized sustainable finance principles. As part of its next stage of financing, the company considers the Azerbaijani capital market one of its strategic priorities.
JET Group Ltd. has expressed strong interest in accessing the local capital market through the Baku Stock Exchange and has actively commenced the necessary preparatory process to facilitate its planned bond issuance in Azerbaijan.