https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_29ac3111a302e4659caee8f38_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları donanmasına növbəti “Airbus A320neo” təyyarəsini əlavə edib. Bu, aviaşirkətin cari ildə təyyarə parkına əlavə etdiyi dördüncü hava gəmisidir. Yeni təyyarənin donanmaya əlavə olunması ilə Azərbaycan Hava Yollarının istismarda olan hava gəmilərinin ümumi sayı 30-a çatıb.
“Airbus A320neo” təyyarəsinin istismara verilməsi Azərbaycan Hava Yollarının donanmanın yeni nəsil təyyarələrlə yenilənməsi istiqamətində həyata keçirdiyi proqramın növbəti addımıdır. Bu yanaşma aviaşirkətə əməliyyat çevikliyini artırmaq, artan sərnişin tələbatını daha səmərəli qarşılamaq və marşrut şəbəkəsini inkişaf etdirmək prioritetlərini dəstəkləyir.
“Airspace” kabini, geniş əl yükü bölmələri, yüksəksürətli “Wi-Fi”, biznes sinfində fərdi monitorlar və yeni nəsil mühərriklər sayəsində təyyarə daha yüksək sərnişin komfortu ilə yanaşı, daha aşağı yanacaq sərfiyyatı və karbon emissiyası təmin edir.
Qeyd edək ki, cari ilin ilk yarısında Azərbaycan Hava Yolları donanmasını iki “Airbus A320neo” və bir “Airbus A321neo” təyyarəsi ilə genişləndirib. 2026-cı ilin sonuna kimi Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı təyyarə parkına rekord sayda yeni hava gəmisinin daxil olmasını planlaşdırır. Bu proqram çərçivəsində aviaşirkət mərhələli şəkildə yeni nəsil “Airbus” təyyarələrini istismara qəbul edir və 2032-ci ilədək donanmadakı təyyarələrin sayını 50-yə çatdırmağı hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_29ac3111a302e4659caee8f38_o.jpg
Azerbaijan Airlines, part of AZCON Holding, has added another Airbus A320neo aircraft to its fleet. This is the fourth aircraft to join the airline's fleet in 2026. With the introduction of the new aircraft, the total number of aircraft in operation at Azerbaijan Airlines has reached 30.
The introduction of the Airbus A320neo marks another step in Azerbaijan Airlines' fleet renewal programme focused on replacing older aircraft with new-generation models. This approach supports the airline's priorities of enhancing operational flexibility, meeting growing passenger demand more efficiently, and further expanding its route network.
Featuring the Airspace cabin, larger overhead baggage compartments, high-speed Wi-Fi, individual Business Class monitors, and new-generation engines, the aircraft offers an enhanced passenger experience while delivering lower fuel consumption and reduced carbon emissions.
During the first half of the year, Azerbaijan Airlines expanded its fleet with two Airbus A320neo and one Airbus A321neo aircraft. By the end of 2026, Azerbaijan's national carrier plans to add a record number of new aircraft to its fleet. As part of this programme, the airline is gradually introducing next-generation Airbus aircraft and aims to expand its fleet to 50 aircraft by 2032.