https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_29ac3111a302e4659caee8f38_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları donanmasına növbəti “Airbus A320neo” təyyarəsini əlavə edib. Bu, aviaşirkətin cari ildə təyyarə parkına əlavə etdiyi dördüncü hava gəmisidir. Yeni təyyarənin donanmaya əlavə olunması ilə Azərbaycan Hava Yollarının istismarda olan hava gəmilərinin ümumi sayı 30-a çatıb.
“Airbus A320neo” təyyarəsinin istismara verilməsi Azərbaycan Hava Yollarının donanmanın yeni nəsil təyyarələrlə yenilənməsi istiqamətində həyata keçirdiyi proqramın növbəti addımıdır. Bu yanaşma aviaşirkətə əməliyyat çevikliyini artırmaq, artan sərnişin tələbatını daha səmərəli qarşılamaq və marşrut şəbəkəsini inkişaf etdirmək prioritetlərini dəstəkləyir.
“Airspace” kabini, geniş əl yükü bölmələri, yüksəksürətli “Wi-Fi”, biznes sinfində fərdi monitorlar və yeni nəsil mühərriklər sayəsində təyyarə daha yüksək sərnişin komfortu ilə yanaşı, daha aşağı yanacaq sərfiyyatı və karbon emissiyası təmin edir.
Qeyd edək ki, cari ilin ilk yarısında Azərbaycan Hava Yolları donanmasını iki “Airbus A320neo” və bir “Airbus A321neo” təyyarəsi ilə genişləndirib. 2026-cı ilin sonuna kimi Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı təyyarə parkına rekord sayda yeni hava gəmisinin daxil olmasını planlaşdırır. Bu proqram çərçivəsində aviaşirkət mərhələli şəkildə yeni nəsil “Airbus” təyyarələrini istismara qəbul edir və 2032-ci ilədək donanmadakı təyyarələrin sayını 50-yə çatdırmağı hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_29ac3111a302e4659caee8f38_o.jpg
Azerbaijan Airlines, входящая в AZCON Holding, пополнила свой флот очередным самолётом Airbus A320neo. Это уже четвёртое воздушное судно, поступившее в парк авиакомпании в 2026 году. С вводом нового самолёта общее количество воздушных судов, эксплуатируемых в парке Azerbaijan Airlines, достигло 30.
Ввод в эксплуатацию Airbus A320neo стал очередным этапом программы Azerbaijan Airlines по обновлению флота за счёт воздушных судов нового поколения. Такой подход способствует повышению операционной гибкости авиакомпании, более эффективному удовлетворению растущего пассажирского спроса и дальнейшему развитию маршрутной сети.
Самолёт оснащён салоном Airspace, увеличенными багажными полками, высокоскоростным Wi-Fi, индивидуальными мониторами в бизнес-классе и двигателями нового поколения. Это обеспечивает пассажирам более высокий уровень комфорта, а также позволяет снизить расход топлива и объём выбросов углерода.
В первом полугодии текущего года Azerbaijan Airlines пополнила свой флот двумя самолётами Airbus A320neo и одним Airbus A321neo. До конца 2026 года национальный авиаперевозчик Азербайджана планирует принять рекордное количество новых воздушных судов. В рамках этой программы авиакомпания поэтапно вводит в эксплуатацию самолёты нового поколения Airbus и ставит целью увеличить парк до 50 воздушных судов к 2032 году.