https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_f2d95630acd02702a29456807_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və müasir tarixi kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zərifə Nəzirli ABŞ Dövlət Departamenti və Beynəlxalq Təhsil İnstitutunun birgə həyata keçirdiyi “Fulbright” Proqramının 2026-cı il üçün qalibi olub.
Proqram çərçivəsində Zərifə Nəzirli 2026-cı il 17 avqust – 2027-ci il 5 yanvar tarixlərində ABŞ-nin Nyu-York Universitetinin Qlobal Əlaqələr Mərkəzində beynəlxalq təhlükəsizlik və qlobal məsələlər istiqamətində elmi tədqiqatlar aparmaq, eləcə də qabaqcıl akademik təcrübə əldə etmək imkanı qazanıb.
Dəvət məktubuna əsasən, proqram müddətində Zərifə Nəzirli Qlobal Əlaqələr Mərkəzində beynəlxalq təhlükəsizlik və qlobal məsələlər sahəsində tanınmış alimlər Vaheguru Pal Singh Sidhu və Thomas Hillin elmi rəhbərliyi altında tədqiqat fəaliyyətini həyata keçirəcək. Bununla yanaşı, proqram çərçivəsində Nyu-York Universitetinin kitabxana və digər akademik resurslarından istifadə etmək, elmi konfrans və seminarlarda iştirak etmək, həmçinin müvafiq ixtisas fənləri üzrə dərslərə dinləyici qismində qatılmaq imkanı əldə edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_f2d95630acd02702a29456807_o.jpg
Преподаватель кафедры современной и новейшей истории европейских и американских стран исторического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), кандидат исторических наук Зарифа Назирли стала победителем программы Фулбрайта 2026 года, реализуемой совместно Государственным департаментом США и Институтом международного образования.
В рамках программы с 17 августа 2026 года по 5 января 2027 года Зарифа Назирли будет проводить научные исследования в области международной безопасности и глобальных проблем в Центре глобальных исследований Нью-Йоркского университета (США), где также получит возможность ознакомиться с передовым международным академическим опытом.
Исследовательская работа будет осуществляться под научным руководством известных специалистов в области международной безопасности и глобальных исследований — Вахегуру Пала Сингха Сидху и Томаса Хилла. Кроме того, программа предусматривает доступ к библиотеке и другим академическим ресурсам Нью-Йоркского университета, участие в научных конференциях и семинарах, а также посещение специализированных учебных курсов в качестве слушателя.