https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_f2d95630acd02702a29456807_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və müasir tarixi kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zərifə Nəzirli ABŞ Dövlət Departamenti və Beynəlxalq Təhsil İnstitutunun birgə həyata keçirdiyi “Fulbright” Proqramının 2026-cı il üçün qalibi olub.
Proqram çərçivəsində Zərifə Nəzirli 2026-cı il 17 avqust – 2027-ci il 5 yanvar tarixlərində ABŞ-nin Nyu-York Universitetinin Qlobal Əlaqələr Mərkəzində beynəlxalq təhlükəsizlik və qlobal məsələlər istiqamətində elmi tədqiqatlar aparmaq, eləcə də qabaqcıl akademik təcrübə əldə etmək imkanı qazanıb.
Dəvət məktubuna əsasən, proqram müddətində Zərifə Nəzirli Qlobal Əlaqələr Mərkəzində beynəlxalq təhlükəsizlik və qlobal məsələlər sahəsində tanınmış alimlər Vaheguru Pal Singh Sidhu və Thomas Hillin elmi rəhbərliyi altında tədqiqat fəaliyyətini həyata keçirəcək. Bununla yanaşı, proqram çərçivəsində Nyu-York Universitetinin kitabxana və digər akademik resurslarından istifadə etmək, elmi konfrans və seminarlarda iştirak etmək, həmçinin müvafiq ixtisas fənləri üzrə dərslərə dinləyici qismində qatılmaq imkanı əldə edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_f2d95630acd02702a29456807_o.jpg
Zarifa Nazirli, a lecturer at the Department of Modern and Contemporary History of European and American Countries of the Faculty of History at Baku State University (BSU) and a PhD in History, has been selected as a 2026 Fulbright Program awardee. The program is jointly administered by the U.S. Department of State and the Institute of International Education.
As part of the program, from August 17, 2026, to January 5, 2027, Zarifa Nazirli will conduct research on international security and global issues at the Center for Global Affairs at New York University (USA), where she will also have the opportunity to gain advanced international academic experience.
Her research will be carried out under the academic supervision of distinguished experts in international security and global affairs, Waheguru Pal Singh Sidhu and Thomas Hill. The program also provides access to New York University's library and other academic resources, opportunities to participate in scientific conferences and seminars, and the possibility of attending specialized courses as an auditor.