https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_2bf141cc898c21fac72aa2a60_o.jpg
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Kollegiyası yeni, genişləndirilən və yenidən qurulan neft və neft məhsulları anbarlarının layihələndirilməsi üçün vahid məcburi tələbləri müəyyən edən “Neft və neft məhsulları anbarları. Layihələndirmə normaları” adlı texniki normativ hüquqi aktı təsdiq edib.
Sənəd neft və neft məhsulları anbarlarının yaşayış məntəqələri, nəqliyyat və mühəndis infrastrukturu obyektləri ilə münasibətdə təhlükəsiz yerləşdirilməsinin təmin edilməsinə, habelə bu obyektlərin ətraf mühitə mümkün təsirinin minimuma endirilməsinə xidmət edir.
Normativ sənəddə yanğın və ekoloji təhlükəsizlik məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib. Layihələndirmə zamanı yanğınların baş verməsinin və yayılmasının qarşısının alınmasına yönəlmiş mühəndis həllərinin tətbiqi nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsinin (ƏMTQ) nəticələrinin nəzərə alınması, torpağın, su obyektlərinin və atmosfer havasının mühafizəsi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı tələblər müəyyən edilib.
Yeni normaların qüvvəyə minməsi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində əvvəllər tətbiq edilən СНиП II-106-79 “Neft və neft məhsulları anbarları” normativ sənədinin qüvvəsi dayandırılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_2bf141cc898c21fac72aa2a60_o.jpg
Коллегия Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики утвердила технический нормативный правовой акт «Нефтяные и нефтепродуктовые склады. Нормы проектирования», устанавливающий единые обязательные требования к проектированию новых, расширяемых и реконструируемых нефтяных и нефтепродуктовых складов.
Документ направлен на обеспечение безопасного размещения нефтяных и нефтепродуктовых складов по отношению к жилым территориям, объектам транспортной и инженерной инфраструктуры, а также на минимизацию их потенциального воздействия на окружающую среду.
Особое внимание в нормативном документе уделено вопросам пожарной и экологической безопасности. Нормы предусматривают применение инженерных решений, направленных на предотвращение возникновения и распространения пожаров. Кроме того, установлены требования по учету результатов оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС), а также по реализации мероприятий, направленных на охрану почвы, водных объектов и атмосферного воздуха.
С введением новых норм на территории Азербайджанской Республики прекращается применение ранее действовавшего нормативного документа СНиП II-106-79 «Нефтяные и нефтепродуктовые склады».