Səbinə Məşədiyeva-Bayramova: Müalicə gecikdiyi halda tip 2 şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlərdə piylənmə dərəcəsi arta bilər
Səbinə Məşədiyeva-Bayramova: Müalicə gecikdiyi halda tip 2 şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlərdə piylənmə dərəcəsi arta bilər Səbinə Məşədiyeva-Bayramova: Müalicə gecikdiyi halda tip 2 şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlərdə piylənmə dərəcəsi arta bilər
Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, endokrinoloq Səbinə Məşədiyeva-Bayramova: Müalicə gecikdiyi halda tip 2 şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlərdə piylənmə dərəcəsi arta bilər
- Səbinə xanım, uşaqlarda şəkər xəstəliyi nədən yaranır?
- Uşaqlıq və yeniyetməlik dövründə daha çox şəkərli diabet tip 1 rast gəlinir. Bu tip şəkərli diabet poligen multifaktorlu xəstəlikdir. Əsasında insulinin mütləq çatışmazlığına gətirib çıxaran mədəaltı vəzin β-hüceyrələrinin immunasıllı və ya idiopatik destruksiyası durur. Uşaq yaşlarında tip 2 şəkərli diabetə də rast gəlinir. Onun rastgəlmə tezliyi bu yaş dövründə əlbəttə ki, tip 1 şəkərli diabetə nisbətən az olur. Şəkərli diabet tip 2 əsasən insulinə rezistentlik və nisbi insulin çatmazlığı ilə yaranan karbohidrat mübadiləsinin pozulmasıdır.
Xəstəliyin hər iki tipinin yaranmasında irsi meyliliyin böyük rolu var. Tip 1 şəkərli diabeti yaradan patoloji genlər 6-cı xromosomun qısa çiynində yerləşir. Tip 2 şəkərli diabetə meylliliyi yaradan genlər 11-ci xromosomla bağlıdır. Əlbəttə, xəstəliyin başlanması üçün hər halda müxtəlif faktorlar lazımdır. Onlar təkan rolunu oynayır. Şəkərli diabet tip 1 üçün təkanverici faktor kimi virus infeksiyaları durur. Bu müxtəlif viruslar ola bilər. Şəkərli diabet tip 2 üçün təkanverici faktor kimi artıq çəki, piylənmə, stres və s.
- Uşaqlarda şəkərli diabet xəstəliyinin əlamətləri hansılardır?
- Xəstəliyin hər iki tipinin əlamətləri eyni ola bilər: ağızda quruluq, susuzluq, tez-tez sidiyə getmə, ümumi zəiflik, yorğunluq. Tip 1 şəkərli diabet zamanı əlavə olaraq arıqlama, aclıq hissi, əsəbilik, yuxusuzluq ola bilər. Tip 2 şəkərli diabet zamanı əlavə kökəlmə, piylənmə, gün ərzində bir neçə dəfə səbəbsiz güclü aclıq hissi ola bilər. Tip 1 şəkərli diabet diaqnozu gec qoyulanda (həkimə müraciət gecikəndə) xəstələrdə ketoasidotik vəziyyət və ketoasidotik koma yarana bilər. Ketoasidotik vəziyyət zamanı bütün deyilən şikayətlər kəskinləşir və əlavə olaraq ürəkbulanma, qusma, qarın nahiyəsində kəskin ağrılar, nəfəsdən aseton iyi gəlir, ağır formalarda huşun itməsi olur. Müalicə gecikdiyi halda tip 2 şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlərdə piylənmə dərəcəsi arta bilər.
- Diabeti olan uşaqlar necə qidalanmalıdırlar?
- Şəkərli diabetdən əziyyət çəkən uşaqlara tez həll olunan karbohidratları (şəkər tozu tərkibli məhsullar) qida rasionundan çıxarmaları tövsiyə olunur. Eyni zamanda, gec həll olunan karbohidratların, yağların və zülalların nisbəti gün ərzində düzgün tənzimlənməlidir. Meyvə payını sutkada bir neçə yerə bölməli və onları əsasən yeməkdən sonra qəbul etməlidirlər.
- Şəkərli diabetdən əziyyət çəkən uşaq idmanla məşğul ola bilərmi?
- Şəkərli diabetdən əziyyət çəkən uşaqlar demək olar ki, bütün idman növləri ilə məşğul ola bilərlər. Əlbəttə, uşağın ümumi fiziki vəziyyətindən çox şey asılıdır. Yeni diaqnoz qoyulmuş şəkərli diabet və xəstəliyin heç bir ağırlaşması olmayan uşaqlar ümumi qayda ilə idmanla məşğul ola bilərlər. 1-ci tip şəkərli diabeti olan uşaqlar insulin müalicəsində olduqlarına görə mütləq təlimləndirilməlidirlər ki, məşqlərdən əvvəl insulin dozalarını azaltmaq və yaxud idmana getməmişdən əvvəl qidalanmalıdırlar. Fiziki yüklənmə zamanı qanda şəkərlər tez düşür və bu onlarda hipoqlikemik vəziyyət yarada bilər. Həmin vəziyyət tip 2 şəkərli diabet pasiyentlərində də yarana bilər. Ona görə idman dərsindən əvvəl qida qəbulu olmalıdır. Əlavə olaraq özləri ilə mütləq kiçik porsiya qida aparmalıdırlar, məşqdən sonra qəbul etmə zəruriyyəti yarana bilər.
Tip 1 və tip 2 şəkərli diabetin ağırlaşmalarının (diabetik retinopatiya, diabetik nefropatiya, diabetik neyropatiya, diabetik pəncə və s) 2-ci, 3-cü mərhələləri zamanı artıq idmanla məşğul olmaq xüsusi qruplarda icazə verilir. Elə mərhələlər ola bilər ki, idmanla məşğul olmaq qadağan edilir. Bütün bunlara baxmayaraq, müəyyən dövrlərdə və xəstələrin individual olaraq vəziyyətlərindən asılı olaraq idmanla məşğul olmaq icazə verilir. Tip 1 şəkərli diabet xəstələri arasında Olimpiya oyunlarının qalibləri da var.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_1a34637453295cb3e98e6e9bb_o.jpg
Специалист-эксперт Министерства здравоохранения, эндокринолог Сабина Машадиева-Байрамова: В случае откладывания лечения у людей с сахарным диабетом 2-го типа может повыситься степень ожирения
- Сабина ханым, что приводит к сахарному диабету у детей?
- В детском и юношеском возрасте чаще выявляется сахарный диабет (СД) 1-го типа. Этот тип диабета является полигенным многофакторным заболеванием, в основе которого лежит иммуноопосредованная или идиопатическая деструкция β-клеток поджелудочной железы, приводящая к абсолютному дефициту инсулина. У детей также встречается СД 2-го типа, однако в этом возрастном периоде частота его выявления меньше, чем СД 1-го типа. Сахарный диабет 2-го типа представляет собой нарушение углеводного обмена, в основном вызванное резистентностью к инсулину и относительным дефицитом инсулина.
Большую роль в развитии двух основных типов заболевания играет генетический фактор (наследственная предрасположенность). Патологические гены, вызывающие СД 1-го типа, расположены на коротком плече 6-й хромосомы. Гены, предрасполагающие к диабету 2-го типа, локализуются на коротком плече 11-й хромосомы. Естественно, есть несколько факторов, способствующих возникновению болезни. Так, вирусные инфекции являются одними из наиболее значимых этиологических агентов развития СД 1-го типа. К факторам, провоцирующим развитие СД 2-го типа, относятся избыточный вес, ожирение, стресс и др.
- Каковы симптомы сахарного диабета у детей?
- Симптомы сахарного диабета 1-го и 2-го типа могут быть одинаковыми - сухость во рту, постоянная жажда, частое мочеиспускание, общая слабость и повышенная утомляемость. СД 1-го типа также может вызывать потерю веса, чувство голода, раздражительность и бессонницу. Важным условием развития сахарного диабета 2-го типа являются набор веса, ожирение и постоянное чувство голода. При поздней диагностике сахарного диабета 1-го типа (несвоевременное обращение к врачу) у больных может развиться кетоацидотическая кома - самая тяжелая степень диабетического кетоацидоза, проявляющаяся полной потерей сознания. При кетоацидотическом состоянии все перечисленные жалобы усиливаются. Кроме того, появляются тошнота, рвота, острые боли в животе, изо рта ощущается запах ацетона, в тяжелых случаях – возможна потеря сознания. В случае откладывания лечения у людей с сахарным диабетом 2-го типа может повыситься степень ожирения.
- Что можно есть детям с сахарным диабетом?
- Детям, страдающим сахарным диабетом, рекомендуется исключить или снизить до минимума употребление рафинированных углеводов. При этом соотношение медленно усваиваемых углеводов, жиров и белков должно быть правильно скорректировано в течение дня. Помимо этого, фрукты лучше разделить на небольшие порции и принимать их преимущественно после еды.
- Можно ли ребенку с диабетом заниматься спортом?
- Дети, страдающие диабетом, могут заниматься практически всеми видами спорта. Конечно, многое зависит от общего физического состояния ребенка. Дети с впервые выявленным сахарным диабетом и без каких-либо осложнений заболевания могут заниматься спортом по общему правилу. Детей с диабетом 1-го типа, получающих инсулинотерапию, необходимо научить корректировать дозу инсулина или подкрепиться перед тренировкой. При физических нагрузках уровень глюкозы в крови быстро падает, что может вызвать у них гипогликемию. Это состояние также может возникать у пациентов с диабетом 2-го типа. Вот почему перед тренировкой необходимо подкрепиться небольшим перекусом. Кроме того, рекомендуется брать с собой небольшую порцию еды, возможно могут понадобиться дополнительные перекусы после занятий спортом.
При 2-й и 3-й стадиях осложнений сахарного диабета 1-го и 2-го типа (диабетическая ретинопатия, диабетическая нефропатия, диабетическая нейропатия, диабетическая стопа и др.) разрешается заниматься спортом лишь в специальных группах. Могут быть этапы заболевания, когда заниматься спортом запрещено. Несмотря на все это, заниматься спортом разрешается в определенные периоды и в зависимости от индивидуального состояния больных. Среди больных сахарным диабетом 1-го типа есть Олимпийские чемпионы.