https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_514ab641013c965ae255356bc_o.jpg
Qadın və qızların dəstəklənməsinə sadiqliyinin bir hissəsi olaraq, Böyük Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyi Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası və Böyük Britaniyanın aparıcı memarlıq şirkətləri olan Zaha Hadid Architects, Chapman Taylor və Scott Brownrigg ilə əməkdaşlıq çərçivəsində qız tələbələr üçün "Memarlıqda Qadınlar" müsabiqəsini həyata keçirib. Müsabiqənin birinci mərhələsi 2025-ci ilin dekabr ayında yekunlaşıb və dörd qalib Zaha Hadid Architects tərəfindən layihələndirilmiş, Bakının simvollarından biri olan Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirdə Lord Con Alderdis tərəfindən elan olunub.
Bu uğurun davamı olaraq, proqramın ikinci mərhələsi çərçivəsində Səfirlik Britaniya Memarlar Kral İnstitutu (RIBA) ilə əməkdaşlıq edərək dörd qalib üçün Londona tədris səfəri təşkil edib. Səfər zamanı tələbələr müsabiqə işlərinin qiymətləndirilməsi və qaliblərin seçilməsi prosesində iştirak etmiş Zaha Hadid Architects, Chapman Taylor və Scott Brownrigg daxil olmaqla, Böyük Britaniyanın aparıcı memarlıq şirkətləri ilə görüşüblər.
Proqram iştirakçılara beynəlxalq səviyyədə tanınmış memarlıq şirkətlərinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq, həmçinin sahənin aparıcı mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən seminar və peşəkar inkişaf sessiyalarında iştirak etmək üçün nadir imkan yaradıb.
Təşəbbüs Londonda Zaha Hadid Architects şirkətinin mənzil qərargahında keçirilən qala tədbiri ilə yekunlaşıb və bu tədbirdə "Hər Damlada Ümid: Dəyişiklik üçün İncəsənət və Memarlıq" müsabiqəsinin başa çatması qeyd olunub. Layihə gənc memar və rəssamları dünyanın ən aktual problemlərindən biri olan su qıtlığına innovativ yanaşmalar irəli sürməyə, eləcə də dizayn və yaradıcılıq vasitəsilə dayanıqlı şəhər həllərini təşviq etməyə həvəsləndirib.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_514ab641013c965ae255356bc_o.jpg
As part of its commitment to supporting women and girls, the British Embassy in Baku, in partnership with Azerbaijan University of Architecture and Construction and the Azerbaijan State Academy of Fine Arts, and together with leading UK architecture firms Zaha Hadid Architects, Chapman Taylor and Scott Brownrigg, launched the Women in Architecture competition for female students. The first phase concluded in December 2025, when four winners were announced by Lord John Alderdice at an event held at the Heydar Aliyev Centre, the iconic landmark designed by Zaha Hadid Architects.
Building on this success, the Embassy, in collaboration with the Royal Institute of British Architects (RIBA), organised a study visit to London for the four winners as the second phase of the programme. During the visit, the students met leading British architecture firms, including Zaha Hadid Architects, Chapman Taylor and Scott Brownrigg, whose representatives had participated in the evaluation and selection of competition entries.
The programme provided participants with a unique opportunity to gain first-hand insight into the work of internationally renowned architectural practices and to take part in workshops and professional development sessions led by industry experts.
The initiative culminated in a gala event at the headquarters of Zaha Hadid Architects in London, marking the completion of the Hope in Every Drop: Art and Architecture for Change competition. The project encouraged young architects and artists to explore innovative responses to one of the world's most pressing challenges – water scarcity, and to promote sustainable urban solutions through design and creativity.