https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_f85cea91ad080a5058429e125_o.jpg
İyulun 16-da Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında Yeni Şəhər Gündəliyinin icrasının ortamüddətli icmalına həsr olunmuş BMT Baş Assambleyasının yüksəksəviyyəli iclası keçirilib. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev iclasın açılış mərasimində çıxış edib, daha sonra isə plenar iclasda Azərbaycan Respublikasının milli bəyanatını təqdim edib.
Anar Quliyev açılış nitqində cari ilin may ayında Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) qlobal şəhərsalma gündəliyinin inkişafına yeni dinamika qazandırdığını və bugünkü yüksəksəviyyəli iclasa aparan mühüm mərhələ olduğunu vurğulayıb. "Kito şəhəri ilə başlanan yol bizə ortaq baxış qazandırdı. Bakı qlobal gündəliyə yeni siyasi impuls verdi. Nyu-York Yeni Şəhər Gündəliyinin həyata keçirilməsini sürətləndirmək üçün birgə iradəmizi təsdiqlədiyimiz məkan olsun", - deyə Anar Quliyev bildirib.
Milli bəyanatda Yeni Şəhər Gündəliyi prinsiplərinin Azərbaycanda həyata keçirilməsi istiqamətində əldə olunan nəticələr təqdim edilib. Bildirilib ki, şəhərsalma siyasəti inteqrasiya olunmuş məkan planlaşdırılması, əlçatan mənzil təminatı, rəqəmsallaşma, iqlim dayanıqlılığı və insanmərkəzli yaşayış məkanlarının formalaşdırılmasını əsas prioritetlər kimi müəyyən edir.
Bu kontekstdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpası prosesinə diqqət çəkən Anar Quliyev bildirib ki, bu ərazilər "Böyük Qayıdış" Dövlət Proqramı çərçivəsində "Daha Yaxşı Yenidənqurma" prinsipi və müasir baş planlar əsasında yenidən qurulur: "Bu yanaşma postmünaqişə bərpa dövründə daha geniş məna daşıyır və şəhərsalmanın uzunmüddətli sülhün, dayanıqlı inkişafın və yüksək həyat keyfiyyətinin təmin edilməsinə xidmət etdiyini göstərir".
Həmçinin Komitə sədri ölkədə həyata keçirilən şəhərsalma islahatlarından bəhs edib. Bildirilib ki, son illər müvafiq normativ-hüquqi baza ardıcıl şəkildə təkmilləşdirilib, ölkə şəhərlərinin 86 %-indən çoxu üzrə yenilənmiş baş planlar hazırlanıb. Xüsusi olaraq vurğulanıb ki, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ölkənin ilk Milli Şəhərsalma Siyasəti hazırlanır.
Sonda qeyd olunub ki, Azərbaycan Yeni Şəhər Gündəliyinin icrası istiqamətində milli səviyyədə fəaliyyətini davam etdirməklə yanaşı, şəhərlərin dayanıqlı inkişafı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə vermək əzmindədir.

On 16 July, the United Nations (UN) General Assembly High-Level Meeting on the Midterm Review of the implementation of the New Urban Agenda was held at the UN Headquarters in New York. Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan Anar Guliyev addressed the opening session and later delivered Azerbaijan's national statement during the plenary meeting.
In his opening remarks, Anar Guliyev highlighted that the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), held in Baku in May this year, had provided new momentum to the global urban agenda and marked an important milestone leading to the High-Level Meeting.
"The journey that began in Quito gave us a shared vision. Baku brought new political momentum to the global agenda. Let New York be the place where we reaffirm our collective commitment to accelerating the implementation of the New Urban Agenda," Anar Guliyev said.
The national statement outlined Azerbaijan's achievements in implementing the principles of the New Urban Agenda. It noted that the country's urban development policy is guided by integrated spatial planning, affordable housing, digital transformation, climate resilience, and the creation of people-centred living environments.
In this context, Anar Guliyev highlighted the reconstruction of Garabagh and East Zangazur, noting that these territories are being rebuilt under the Great Return State Programme based on the Build Back Better principle and modern master plans.
"This approach has a broader significance in the post-conflict recovery period, demonstrating that urban planning contributes to long-term peace, sustainable development, and a high quality of life," he stated.
The Chairman also spoke about Azerbaijan's ongoing urban planning reforms. It was noted that the country's regulatory framework has been consistently strengthened in recent years, while long-term master plans have been updated for 68 of Azerbaijan's 79 cities. He further emphasized that Azerbaijan's first National Urban Policy is currently being developed in cooperation with UN-Habitat.
The statement concluded by reaffirming Azerbaijan's commitment to continuing the implementation of the New Urban Agenda at the national level while further expanding international cooperation in the field of sustainable urban development.