https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_798d0bf57d1d5c6369cc44f4e_o.jpg
8 iyul 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf Zimbabve Respublikası Milli Assambleyasının sədri Yakob Fransis Nzvidamilimo Mudenda ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın enerji strategiyası, ölkəmizin təşəbbüsü ilə icra olunan qlobal əhəmiyyətli enerji layihələri barədə məlumat verilib. Sabitlik və dayanıqlı inkişafın uğurla təmin edildiyi Azərbaycanda xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün yaradılmış əlverişli investisiya mühitindən bəhs olunub.
Söhbət zamanı milli neft-qaz şirkətindən beynəlxalq enerji şirkətinə çevrilməkdə olan SOCAR-ın enerji sektorunda müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyəti, Azərbaycanda və digər ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat təqdim edilib.
Görüşdə SOCAR-ın yaşıl gündəliyindən, o cümlədən tərəfdaşlarla birgə həyata keçirilən bərpaolunan enerji layihələrindən, dekarbonizasiya hədəflərindən danışılıb. Bununla yanaşı, fəaliyyətində rəqəmsallaşmaya xüsusi önəm verən şirkətin data mərkəzlərinin yaradılması və süni intellekt sahəsi ilə bağlı yeni layihələrə investisiya yatırdığı bildirilib. Bu xüsusda, SOCAR-ın üç müəssisəsinin Dünya İqtisadi Forumunun “Rəqəmsal mayak” mükafatına layiq görüldüyü diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı tərəflər enerji sektorunun müxtəlif istiqamətlərinə dair əməkdaşlıq imkanlarına, təcrübə mübadilələrinin aparılmasına və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_798d0bf57d1d5c6369cc44f4e_o.jpg
On 8 July 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with Jacob Francis Nzwidamilimo Mudenda, Speaker of the National Assembly of the Republic of Zimbabwe.
During the meeting, information was provided on Azerbaijan’s energy strategy and the globally significant energy projects implemented at the country’s initiative. The parties also discussed the favorable investment environment created in Azerbaijan, where stability and sustainable development have been successfully ensured, enabling the activities of foreign companies.
The guest was also provided with detailed information on SOCAR’s transformation from a national oil and gas company into an international energy company, as well as its diversified operations across the energy sector and the projects it is implementing both in Azerbaijan and abroad.
The discussions also covered SOCAR’s green agenda, including renewable energy projects implemented jointly with partners and the company’s decarbonization targets. In addition, it was noted that, as part of its strong focus on digitalization, SOCAR is investing in new projects related to the establishment of data centers and the development of artificial intelligence. In this context, it was highlighted that three of SOCAR’s facilities have been recognized by the World Economic Forum with the Digital Lighthouse designation.
The parties also exchanged views on opportunities for cooperation across various segments of the energy sector, experience sharing, and other issues of mutual interest.