https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_100d6778c5a1fb364e29a1d81_o.jpg
4-cü Şuşa Qlobal Media Forumu çərçivəsində “Media obyektivində sülh quruculuğu və ictimai diskurs” mövzusunda ilk panel müzakirə keçirilib.
“AnewZ” beynəlxalq televiziya kanalının aparıcısı Nadia Gyanenin moderatorluğu ilə baş tutan panel müzakirədə Mərakeş Krallığının Audiovizual Kommunikasiya üzrə Ali Qurumunun prezidenti Latifa Akharbach qeyd edib ki, qloballaşma və rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı beynəlxalq münasibətlərin xarakterini dəyişdirməklə yanaşı, medianın ictimai diplomatiya və strateji kommunikasiya sahəsində rolunu daha da artırıb. O, media vasitəsilə formalaşan ictimai diskursun cəmiyyətlər arasında qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsinə və sülh mədəniyyətinin təşviqinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
Qazaxıstan Respublikasının mədəniyyət və informasiya nazirinin birinci müavini Kanat İskakov isə bildirib ki, müasir informasiya mühitində media yalnız məlumat ötürən vasitə kimi deyil, həm də ictimai rəyin formalaşmasına təsir göstərən strateji platforma kimi çıxış edir. O qeyd edib ki, etik prinsiplərə əsaslanan media fəaliyyəti etimadın gücləndirilməsi, dezinformasiyanın təsirlərinin azaldılması və davamlı dialoq mühitinin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Panel müzakirə zamanı media vasitəsilə ictimai diplomatiyanın gücləndirilməsi, konstruktiv ictimai diskursun təşviqi, informasiya mübadiləsinin genişləndirilməsi və qlobal çağırışlar fonunda medianın sülh quruculuğuna verdiyi töhfələri əhatə edən məsələlər müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_100d6778c5a1fb364e29a1d81_o.jpg
The first panel discussion on "Peacebuilding and Public Discourse through the Media Lens" was held within the framework of the 4th Shusha Global Media Forum.
In a panel discussion moderated by Mrs. Nadia Gyane, host of the international TV channel AnewZ, Latifa Akharbach, President of the High Authority for Audiovisual Communication of the Kingdom of Morocco, noted that globalization and the rapid development of digital technologies have reshaped the nature of international relations and further increased the role of the media in the field of public diplomacy and strategic communication. She emphasized that the public discourse formed through the media makes an important contribution to strengthening mutual understanding between societies and promoting a culture of peace.
Ms. Raushan Baltabayeva, Head of the Communications Service of the Central Communications Service under the President of the Republic of Kazakhstan, said that in the modern information environment, the media acts not only as a means of transmitting information, but also as a strategic platform that influences the formation of public opinion. She noted that media activities based on ethical principles are of particular importance in terms of strengthening trust, reducing the effects of disinformation, and forming an environment of sustainable dialogue.
The panel discussion also looked into the issues like strengthening public diplomacy through the media, promoting constructive public discourse, expanding information exchange, and the media's contributions to peacebuilding in the face of global challenges.