Kaspersky “ScreenConnect” uzaqdan idarəetmə alətinin tanınmış proqram məhsullarının rəsmi səhifələrini təqlid edən saxta veb-saytlar vasitəsilə yayıldığını aşkar edib. Ümumilikdə şirkətin mütəxəssisləri rus dili də daxil olmaqla, 10 dildə 90-dan çox domen müəyyən ediblər ki, bu da təcavüzkarların dünya üzrə qurban şəbəkəsinin miqyasının nə dərəcədə böyük olduğunu göstərir. Kampaniya həm “Windows” cihazlarından istifadə edən fərdi istifadəçiləri, həm də təşkilatları hədəf alır.
Kampaniya necə aşkar edilib. Kaspersky mütəxəssisləri “Kaspersky Managed Detection and Response” (MDR) xidməti tərəfindən qeydə alınan hadisəni təhlil edərək “AsyncRAT” zərərli modulunu quraşdırmaq və işə salmaq üçün qanuni “ScreenConnect” uzaqdan idarəetmə alətindən istifadə edildiyini aşkar ediblər. Bu hadisənin ətraflı təhlili göstərib ki, hücumçular “OBS Studio”, “DNS Jumper”, “DS4Windows”, “Glary Utilities” və “Bandicam” kimi məşhur proqram təminatları kimi gizlədilmiş quraşdırma arxivlərini yaymaq üçün saxta veb-saytlardan istifadə edirlər. Onlar resurslarının axtarış nəticələrində öndə gəlməsini təmin etmək üçün axtarış mühərrikinin optimallaşdırılması (SEO) üsullarından istifadə edirlər. Proqramı yükləməyə cəhd edən istifadəçilər cihazlarında “ScreenConnect”in zərərli modul kimi maskalanmış versiyasını əldə ediblər. Bu proqram təminatından istifadə edərək hücumçular cihazlara dayanılqı giriş yaradır və ələ keçirilmiş cihazları tam idarə etməyə imkan verən açıq mənbəli “AsyncRAT” troyanını yerləşdirirlər. Bu cür domenlərin qeydiyyat sayı 2026-cı ilin fevral ayında pik həddə çatıb və 2025-ci ildə eyni hücumçular zərərli quraşdırıcıları oyun kimi gizlətmək üçün saxta saytlardan istifadə ediblər.
Yoluxma qanuni imzalanmış “Microsoft” faylı və install.res.1033.dll kitabxanasını ehtiva edən zərərli arxivlər vasitəsilə baş verir. Bu kitabxana DLL yükləmə əlavəsi ilə yüklənir və təcavüzkarlardan əlavə təlimatlar gözləyən “ScreenConnect” xidmətini yerləşdirir.
"Kampaniya həm internetdən pulsuz alətlər yükləyən sıravi istifadəçiləri, həm də uzaqdan giriş alətlərinin tez-tez ağ siyahıya alındığı və yüksək imtiyazlara malik olduğu korporativ şəbəkələri hədəf alır. Bu, təhlükəlidir, çünki geniş həcmdə hesab məlumatları oğurluğuna və sistemlərə icazəsiz girişə səbəb ola bilər. Oğurlanmış məlumatlar isə daha sonra kölgə bazarlarında yenidən satıla bilər", - deyə Kaspersky-nin kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssisi Denis Kulik qeyd edir.
Kampaniya haqqında tam hesabat Securelist aytında mövcuddur.
Kaspersky təşkilatlara tövsiyə edir:
- proqram təminatı quraşdırılmasına ciddi nəzarət tətbiq edin (təsdiqlənmiş proqram təminatı siyahıları, təsdiqlənməmiş fayllardan MSI paketlərinin quraşdırılmasının bloklanması);
- yeni uzaqdan idarəetmə xidmətləri və planlaşdırılmış tapşırıqlar üçün müntəzəm monitorinq aparın;
- naməlum domenlərə və IP ünvanlarına gedən trafiki süzgəcdən keçirin;
- işçiləri mövcud kibertəhdidlər barədə məlumatlandırın, bu işdə, məsələn, Kaspersky Automated Security Awareness Platform-dan istifadə etmək olar;
- proqram təminatı mənbələrinin həqiqiliyini yoxlayın;
- mövcud təhlükəsizlik tədbirlərinə mexaniki aşkarlama və 24/7 əsasda monitorinq, aşkarlama, araşdırma və mürəkkəb kiberhücumlara sürətli reaksiya təmin edən Kaspersky Managed Detection and Response (MDR) kimi həllərin köməyi ilə qlobal kibertəhdid analitikası əlavə edin;
- ələ keçirilmiş hesab və ya sistemə giriş məlumatları təşkilata qarşı sonrakı hücumlar üçün kanala çevrilə biləcəyindən hesab məlumatlarını sındırılma əlamətlərinə qarşı monitorinq edin. Kaspersky Digital Footprint Intelligence internet və qaranlıq şəbəkə mənbələrinin davamlı monitorinqini təmin edir və potensial təhdidlərə vaxtında cavab verməyə imkan verir.
Kaspersky fərdi istifadəçilərə məsləhət görür:
- proqram təminatını və media fayllarını yalnız etibarlı mənbələrdən yükləyin;
- effektivliyi müstəqil sınaqlarla təsdiqlənmiş bütün cihazlarda etibarlı təhlükəsizlik həllindən istifadə edin;
- hesab idarəetməsi və maliyyə tətbiqlərində ikifaktorlu identifikasiyanı aktivləşdirin və icazəsiz fəaliyyətin mövcudluğunu izləmək üçün hesabatları müntəzəm olaraq yoxlayın;

«Лаборатория Касперского» обнаружила, что инструмент удалённого администрирования ScreenConnect распространяется через поддельные сайты, имитирующие официальные страницы известных программных продуктов. Всего эксперты компании выявили более 90 доменов на 10 языках, включая русский, а значит злоумышленники охватывают широкий круг жертв по всему миру. Кампания нацелена как на частных пользователей, так и на организации, использующие устройства под управлением Windows.
Как обнаружили кампанию. Эксперты «Лаборатории Касперского» анализировали инцидент, зафиксированный сервисом Kaspersky Managed Detection and Response (MDR), и обнаружили, что для установки и запуска вредоносного модуля AsyncRAT применялась легитимная утилита удалённого управления ScreenConnect. Детальный разбор этого инцидента позволил выяснить, что злоумышленники используют поддельные сайты для распространения установочных архивов, замаскированных под популярное ПО, такое как OBS Studio, DNS Jumper, DS4Windows, Glary Utilities и Bandicam. Атакующие применяют методы поисковой оптимизации, чтобы обеспечить своим ресурсам высокие позиции в результатах поиска. Пользователи, которые пытались скачать программный продукт, под его видом получали на устройство ScreenConnect. С его помощью атакующие устанавливают устойчивый доступ и развёртывают троянец с открытым исходным кодом AsyncRAT, позволяющий полностью контролировать скомпрометированное устройство. Число регистраций таких доменов достигло пика в феврале 2026 года, а в 2025 году те же злоумышленники использовали поддельные сайты для маскировки вредоносных установщиков под игры.
Заражение происходит через вредоносные архивы, содержащие легитимный подписанный файл Microsoft и библиотеку install.res.1033.dll. Она загружается при помощи техники DLL sideloading и разворачивает сервис ScreenConnect, ожидающий дальнейших инструкций от злоумышленников.
«Кампания нацелена как на обычных пользователей, которые скачивают бесплатные утилиты из интернета, так и на корпоративные сети, где инструменты удалённого доступа часто находятся в списке разрешённого ПО и обладают повышенными привилегиями. Она опасна тем, что может привести к масштабной краже учётных данных и получению несанкционированного доступа к системам. Украденная информация в дальнейшем может использоваться для перепродажи на теневых площадках», — комментирует Денис Кулик, эксперт по кибербезопасности в «Лаборатории Касперского».
Полный отчёт о данной кампании доступен на Securelist.
«Лаборатория Касперского» рекомендует организациям:
- внедрить строгий контроль за установкой программ (списки разрешённого ПО, блокировка установки MSI‑пакетов из непроверенных файлов);
- постоянно отслеживать появление новых сервисов удалённого администрирования и задач планировщика;
- фильтровать исходящий трафик к неизвестным доменам и IP‑адресам;
- информировать сотрудников об актуальных киберугрозах, например с помощью платформы Kaspersky Automated Security Awareness Platform;
- проверять подлинность источников программного обеспечения;
- дополнять существующие меры безопасности ручным обнаружением и глобальной аналитикой киберугроз с помощью таких решений, как Kaspersky Managed Detection and Response (MDR), которое обеспечивает круглосуточный мониторинг, обнаружение, расследование и оперативное реагирование на сложные кибератаки;
- вести мониторинг учётных данных на предмет признаков взлома, ведь взломанная учётная запись или доступ к системе могут стать каналом для дальнейших атак на организацию. Сервис Kaspersky Digital Footprint Intelligence обеспечивает непрерывный мониторинг источников в интернете и даркнете, что позволяет своевременно реагировать на потенциальные угрозы.
пользователям:
- скачивать программное обеспечение и мультимедийные файлы только из надёжных источников;
- использовать на всех устройствах надёжное защитное решение, эффективность которого подтверждена независимыми тестами;
- включить двухфакторную аутентификацию в приложениях для управления учётными записями и финансовых приложениях, а также регулярно проверять выписки на наличие несанкционированной активности;