2026/2027-ci tədris ilindən Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsində magistratura səviyyəsində “Onlayn və multimedia jurnalistikası” ixtisaslaşması üzrə kadr hazırlığına başlanılacaq.
“Onlayn və multimedia jurnalistikası” ixtisaslaşması hər gün yenilənən rəqəmsal media mühitində peşəkar jurnalist fəaliyyətinin nəzəri və praktik əsaslarını öyrədir. Bu ixtisaslaşma magistrlərə konvergen xəbər istehsalı, multimedia məzmununun hazırlanması və sosial media platformalarında effektiv kommunikasiya bacarıqları qazandırır.
Tədris prosesində Konvergen jurnalistika, Media menecmenti, İnformasiya texnologiyaları, Media hüququ və etikası kimi fənlərə xüsusi diqqət yetiriləcək. Bu ixtisaslaşmada təhsil alan tələbələr müasir media alətlərindən istifadə etməklə məlumatı toplama, emaletmə və təqdimetmə bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər.
“Onlayn və multimedia jurnalistikası” ixtisaslaşması üzrə məzunlar onlayn media qurumları, xəbər portalları, televiziya və radiolar, həmçinin ictimaiyyətlə əlaqələr sahəsində fəaliyyət göstərə biləcəklər.

Начиная с 2026/2027 учебного года, Бакинский государственный университет (БГУ) начнет подготовку специалистов по специализации «Онлайн- и мультимедийная журналистика» на уровне магистратуры на факультете журналистики.
Специализация «Онлайн- и мультимедийная журналистика» направлена на изучение теоретических и практических основ профессиональной журналистской деятельности в постоянно развивающейся цифровой медиасреде. В рамках этой специализации магистранты получат навыки конвергентного производства новостей, подготовки мультимедийного контента и эффективной коммуникации на платформах социальных сетей.
В образовательном процессе особое внимание будет уделено таким дисциплинам, как конвергентная журналистика, медиаменеджмент, информационные технологии, медиаправо и профессиональная этика. Студенты, обучающиеся по этой специализации, будут развивать навыки сбора, обработки и представления информации с использованием современных медиаинструментов.
Выпускники специализации «Онлайн- и мультимедийная журналистика» смогут работать в онлайн-медиа, на новостных порталах, теле- и радиостанциях, а также в сфере связей с общественностью.