https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_53cacc09d96e8cf30234bac3f_o.jpg
Bank Respublika və Finlandiyanın İnkişaf və Sənaye Əməkdaşlığı Fondu irihəcmli kredit sazişi imzalayıb
Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan, ölkənin real sektorunun inkişafını fəal şəkildə dəstəkləyən Bank Respublika ilə Finlandiyanın İnkişaf və Sənaye Əməkdaşlığı Fondu (Finnfund) arasında kredit sazişi imzalanıb.
Sazişin şərtlərinə əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Bank Respublika-ya Azərbaycan manatı (AZN) ekvivalentində 15 milyon avro məbləğində, 3 il müddətinə kredit ayıracaq və vəsaitlərin 30%-i qadın sahibkarların dəstəklənməsinə yönəldiləcək. Qeyd edək ki, bu saziş Finnfund-un tarixində milli valyutada təqdim edilən ilk sintetik kredit əməliyyatı olub.
Cəlb olunan vəsait Bank Respublika-nın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərinin dəstəklənməsinə, o cümlədən mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsinə və qadın sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə yönəldiləcək.
Bu sazişin imzalanması Bank Respublika-nın beynəlxalq əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində növbəti mühüm addım olmaqla yanaşı, xarici maliyyə institutlarının həm Azərbaycan bank sektoruna, həm də Bank Respublika-ya göstərdiyi yüksək etimadın təsdiqidir.
Finnfund-un Baş İnvestisiya Meneceri Ulla-Maija Rantapuska bildirib: “Bu investisiya iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə, gender bərabərliyi və maliyyə inklüzivliyi kimi üç mühüm istiqaməti bir araya gətirir. Regionda yaşıl kreditləşmə və KOB-ların maliyyələşdirilməsində aparıcı banklardan biri olan Bank Respublika-ya yerli valyutada maliyyə təqdim etməklə, maliyyə əlçatanlığını genişləndiririk. Bununla yanaşı, Azərbaycanın daha dayanıqlı və şaxələndirilmiş iqtisadiyyatının inkişafına töhfə veririk.”
Bank Respublika-nın İdarə Heyətinin Sədri Tariyel İsmayılov bildirib: “Finnfund ilə əməkdaşlığın başlanmasını yüksək qiymətləndirir və bu sazişin imzalanmasını beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığımızın daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində növbəti mühüm addım kimi dəyərləndiririk. Finlandiyanın aparıcı inkişaf maliyyə institutlarından birinin göstərdiyi etimad Bank Respublika-nın dayanıqlılığının, biznes modelimizin effektivliyinin və məsuliyyətli maliyyələşdirmə prinsiplərinə sadiqliyimizin təsdiqidir. Cəlb olunan vəsait sahibkarların və Azərbaycanın iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına töhfə verən layihələrin dəstəklənməsi imkanlarımızı daha da genişləndirəcək.”

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_53cacc09d96e8cf30234bac3f_o.jpg
Bank Respublika, one of Azerbaijan’s leading banks and a strong supporter of the country’s real sector development, has signed credit agreement with Finnfund, the Finnish development financier and impact investor.
Under the agreement, Finnfund will provide Bank Respublika with financing equivalent to EUR 15 million in Azerbaijani manat (AZN) for a period of three years. 30% of the total financing will be directed to women, making the investment aligned with the 2X Challenge on gender equality. The transaction marks Finnfund’s first-ever synthetic local currency loan.
The funding will be directed toward supporting Bank Respublika’s key strategic priorities, including financing green projects, expanding access to financial resources for women entrepreneurs, and supporting micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) across Azerbaijan.
The signing of this agreement represents another important milestone in strengthening Bank Respublika’s international partnerships and reflects the continued confidence of international financial institutions in both the Azerbaijani banking sector and Bank Respublika.
Ulla-Maija Rantapuska, Senior Investment Manager at Finnfund, said: “This investment combines climate action, gender equality and financial inclusion in a highly tangible way. By providing local currency financing to a leading bank focused on MSMEs and green lending, we can help channel funding to underserved segments while supporting Azerbaijan’s transition towards a more diversified and sustainable economy”.
Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika, said: “We highly value the start of our cooperation with Finnfund and view the signing of this agreement as another important step in strengthening our collaboration with international financial institutions. Support from one of Finland’s leading development finance institutions is a recognition of Bank Respublika’s resilience, the effectiveness of our business model, and our commitment to responsible financing principles. The funds attracted under this agreement will enable us to further expand support for entrepreneurs and projects contributing to the sustainable development of Azerbaijan’s economy.”