https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_53cacc09d96e8cf30234bac3f_o.jpg
Bank Respublika və Finlandiyanın İnkişaf və Sənaye Əməkdaşlığı Fondu irihəcmli kredit sazişi imzalayıb
Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan, ölkənin real sektorunun inkişafını fəal şəkildə dəstəkləyən Bank Respublika ilə Finlandiyanın İnkişaf və Sənaye Əməkdaşlığı Fondu (Finnfund) arasında kredit sazişi imzalanıb.
Sazişin şərtlərinə əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Bank Respublika-ya Azərbaycan manatı (AZN) ekvivalentində 15 milyon avro məbləğində, 3 il müddətinə kredit ayıracaq və vəsaitlərin 30%-i qadın sahibkarların dəstəklənməsinə yönəldiləcək. Qeyd edək ki, bu saziş Finnfund-un tarixində milli valyutada təqdim edilən ilk sintetik kredit əməliyyatı olub.
Cəlb olunan vəsait Bank Respublika-nın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərinin dəstəklənməsinə, o cümlədən mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsinə və qadın sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə yönəldiləcək.
Bu sazişin imzalanması Bank Respublika-nın beynəlxalq əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində növbəti mühüm addım olmaqla yanaşı, xarici maliyyə institutlarının həm Azərbaycan bank sektoruna, həm də Bank Respublika-ya göstərdiyi yüksək etimadın təsdiqidir.
Finnfund-un Baş İnvestisiya Meneceri Ulla-Maija Rantapuska bildirib: “Bu investisiya iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə, gender bərabərliyi və maliyyə inklüzivliyi kimi üç mühüm istiqaməti bir araya gətirir. Regionda yaşıl kreditləşmə və KOB-ların maliyyələşdirilməsində aparıcı banklardan biri olan Bank Respublika-ya yerli valyutada maliyyə təqdim etməklə, maliyyə əlçatanlığını genişləndiririk. Bununla yanaşı, Azərbaycanın daha dayanıqlı və şaxələndirilmiş iqtisadiyyatının inkişafına töhfə veririk.”
Bank Respublika-nın İdarə Heyətinin Sədri Tariyel İsmayılov bildirib: “Finnfund ilə əməkdaşlığın başlanmasını yüksək qiymətləndirir və bu sazişin imzalanmasını beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığımızın daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində növbəti mühüm addım kimi dəyərləndiririk. Finlandiyanın aparıcı inkişaf maliyyə institutlarından birinin göstərdiyi etimad Bank Respublika-nın dayanıqlılığının, biznes modelimizin effektivliyinin və məsuliyyətli maliyyələşdirmə prinsiplərinə sadiqliyimizin təsdiqidir. Cəlb olunan vəsait sahibkarların və Azərbaycanın iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına töhfə verən layihələrin dəstəklənməsi imkanlarımızı daha da genişləndirəcək.”

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_53cacc09d96e8cf30234bac3f_o.jpg
Банк Республика и Финский Фонд Промышленного Сотрудничества и Развития заключили крупное кредитное соглашение
Банк Республика, один из ведущих банков Азербайджана, активно поддерживающий развитие реального сектора экономики страны, и Финский Фонд Промышленного Сотрудничества и Развития (Finnfund) подписали кредитное соглашение.
Согласно договору, международный финансовый институт предоставит Банку кредит в азербайджанских манатах (AZN) на сумму 15 миллионов евро сроком на 3 года, при этом 30% общего объёма финансирования будет направлено на поддержку женщин-предпринимателей. Сделка стала первым в истории Finnfund синтетическим кредитом в национальной валюте.
Привлеченные средства будут направлены на поддержку приоритетных направлений деятельности Банка Республика, включая поддержку микро, малого и среднего предпринимательства, финансирование зеленых проектов, а также расширение доступа женщин-предпринимателей к финансовым ресурсам в Азербайджане.
Подписание данного соглашения стало очередным важным этапом в укреплении международного сотрудничества Банка Республика и подтверждением высокого уровня доверия со стороны зарубежных финансовых институтов к азербайджанскому банковскому сектору и самому банку.
Старший инвестиционный менеджер Finnfund Улла-Майя Рантапуска отметила: «Эта инвестиция объединяет сразу три важнейших направления: борьбу с изменением климата, гендерное равенство и финансовую инклюзивность. Предоставляя финансирование в национальной валюте Банку Республика — одному из ведущих банков региона в сфере зеленого кредитования и финансирования микро, малого и среднего бизнеса — мы расширяем доступ к финансовым ресурсам. Тем самым мы также вносим вклад в развитие более устойчивой и диверсифицированной экономики Азербайджана.»
Председатель Правления Банка Республика Тариэль Исмайлов отметил: «Мы высоко ценим начало сотрудничества с Finnfund и рассматриваем подписание данного соглашения как очередной важный шаг в укреплении сотрудничества с международными финансовыми институтами. Поддержка со стороны одного из ведущих институтов развития Финляндии является признанием устойчивости Банка Республика, эффективности нашей бизнес-модели и приверженности принципам ответственного финансирования. Привлеченные средства позволят нам расширить поддержку предпринимателей и проектов, способствующих устойчивому развитию экономики Азербайджана».