İyulun 7-də Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının (ADRA) təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilən “Qarabağın Rəngləri: Faciədən Zəfərə” (2026) layihəsində iştirak edən 26 gənc rəssamın mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Qeyd olunmalıdır ki, layihənin builki buraxılışında əsas diqqət keçmişin dağıntılarına deyil, Qarabağın bu gününə və gələcəyinə, regionun dirçəlişinə, bərpa və yenidənqurma prosesinə, həmçinin füsunkar təbiəti ilə mədəni irsinə yönəlib. Qeyd olunan mövzuda 26 gənc rəssam tərəfindən 24-ü rəsm, 5-i heykəltəraşlıq nümunəsi olmaqla ümumilikdə 29 sənət əsəri ərsəyə gətirilib.
Tədbirdə Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının (ADRA) rektoru, Xalq rəssamı Natiq Əliyev, ADRA-nın Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, Xalq rəssamı Səlhab Məmmədov, ADRA-nın Elm və yaradıcılıq işləri üzrə prorektoru, Xalq rəssamı Fuad Salayev və layihədə iştirak edən gənc rəssamlar iştirak ediblər.
QDF-in İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev layihə ilə bağlı məlumat verərək onun əhəmiyyətindən və gənc rəssamların yaradıcılığına verdiyi töhfələrdən danışıb. Onun sözlərinə görə, ilk dəfə 2024-cü ildə reallaşdırılan “Qarabağın Rəngləri” layihəsinin məntiqi davamı olan “Qarabağın Rəngləri: Faciədən Zəfərə” (2026) layihəsi tarixi yaddaşımızın bədii sənət dili ilə gələcək nəsillərə ötürülməsində mühüm bir körpü rolunu oynayır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin rəssamlar üçün böyük bir ilham mənbəyi olduğunu vurğulayan İdarə Heyətinin sədri, gənc rəssamların layihədə iştirak etməklə Qarabağın bərpası kimi tarixi bir missiyaya öz töhfələrini verdiklərini vurğulayıb.
Gələcəkdə layihənin miqyasının daha da genişlənəcəyinə və beynəlxalq müstəviyə daşınacağına ümidvar olduğunu bildirən Rəhman Hacıyev, başda rektor Natiq Əliyev olmaqla, layihənin uğurla baş tutmasına dəstək verən ADRA rəhbərliyinə və bənzərsiz əsərlər ərsəyə gətirən gənc rəssamlara dərin təşəkkürünü ifadə edib. Onun sözlərinə görə, gənc rəssamların fırçasından çıxan hər bir əsər təkcə Qarabağın keçmiş ağrı-acısını deyil, həm də bu gün regionda gedən möhtəşəm intibah prosesini və xalqımızın zəfər ruhunu özündə ehtiva edir.
Daha sonra çıxış edən ADRA-nın rektoru, Xalq rəssamı Natiq Əliyev layihənin gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasında və onların yaradıcılıq potensialının reallaşdırılmasında müstəsna rolunu qeyd edib. O, QDF ilə ADRA arasındakı səmərəli əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edərək, tələbələrin bu tarixi mövzuya göstərdikləri bədii yanaşmanı yüksək qiymətləndirməklə yanaşı, layihənin uğurla davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tələbələrə qarşı diqqət və dəstəyə görə QDF-in İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyevə təşəkkür edən Natiq Əliyev sözügedən layihələrin Azərbaycan təsviri incəsənətinə də öz müsbət təsirini göstərdiyini vurğulayıb.
ADRA-nın prorektorları, Xalq rəssamları Səlhab Məmmədov və Fuad Salayev də öz növbələrində çıxış edərək, layihənin əhəmiyyətindən və təqdim olunan əsərlərin bədii dəyərindən söz açıblar.
Çıxışlardan sonra mükafatlandırma mərasiminə start verilib. “Qarabağın Rəngləri: Faciədən Zəfərə” (2026) layihəsi çərçivəsində əsərlərin müəlliflərinə Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən xüsusi sertifikatlar, o cümlədən QDF və PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti tərəfindən xüsusi təqaüd təqdim olunub.
Sonda layihədə iştirak edən tələbələr çıxış edərək onlara yaradılan bu imkana və yaradıcılıqlarına göstərilən yüksək diqqətə görə Fond rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Tədbir xatirə fotosunun çəkdirilməsi ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, “Qarabağın Rəngləri” layihəsi Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının təşkilati dəstəyi ilə 2024-cü ildə həyata keçirilib.
Layihə çəçivəsində 23 istedadlı gənc tərəfindən 23 sənət əsəri - 19 rəsm və 4 heykəltəraşlıq nümunəsi hazırlanıb. Həmin əsərlərin satışından əldə olunan 90.200 AZN vəsait Qarabağda aparılan bərpa-quruculuq işlərinə dəstək göstərilməsi məqsədilə Fonda ianə olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, “Qarabağın Rəngləri” (2026) layihəsi çərçivəsində ərsəyə gətirilən əsərlər də yaxın günlərdə xeyriyyə hərracına çıxarılacaq və əldə edilən bütün vəsait QDF-ə ianə olunacaq.

7 июля состоялась церемония награждения 26 молодых художников, принявших участие в проекте «Краски Карабаха: От трагедии к триумфу» (2026), реализованном по инициативе и при организации Фонда возрождения Карабаха (QDF), при организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанской академии художеств (ADRA).
Следует отметить, что в этом году основной акцент проекта был сделан не на разрушениях прошлого, а на настоящем и будущем Карабаха, возрождении региона, процессе восстановления и реконструкции, а также его удивительной природе и богатом культурном наследии. На эту тему 26 молодых художников создали в общей сложности 29 произведений искусства, включая 24 живописные работы и 5 скульптур.
В мероприятии приняли участие председатель Правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, ректор Азербайджанской академии художеств, народный художник Натиг Алиев, проректор ADRA по международным связям, народный художник Салхаб Мамедов, проректор ADRA по научной и творческой работе, народный художник Фуад Салаев, а также молодые художники, участвовавшие в проекте.
Председатель Правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, рассказывая о проекте, отметил его значимость и вклад в развитие творческого потенциала молодых художников. По его словам, проект «Краски Карабаха: От трагедии к триумфу» (2026), являющийся логическим продолжением проекта «Краски Карабаха», впервые реализованного в 2024 году, служит важным мостом для передачи исторической памяти Азербайджана будущим поколениям посредством языка искусства.
Подчеркнув, что масштабные работы по восстановлению и реконструкции освобождённых от оккупации территорий, осуществляемые под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, стали мощным источником вдохновения для художников, председатель Правления отметил, что, участвуя в проекте, молодые художники внесли собственный вклад в историческую миссию по восстановлению Карабаха.
Выразив надежду на дальнейшее расширение проекта и его выход на международный уровень, Рахман Гаджиев выразил глубокую признательность руководству Азербайджанской академии художеств во главе с ректором Натигом Алиевым за поддержку в успешной реализации проекта, а также молодым художникам, создавшим уникальные произведения искусства. По его словам, каждое произведение, созданное молодыми художниками, отражает не только боль прошлого Карабаха, но и масштабный процесс возрождения, происходящий сегодня в регионе, а также триумфальный дух азербайджанского народа.
Затем выступил ректор Азербайджанской академии художеств, народный художник Натиг Алиев, который отметил исключительную роль проекта в воспитании молодого поколения в духе патриотизма и раскрытии его творческого потенциала. Выразив удовлетворение плодотворным сотрудничеством между Фондом возрождения Карабаха и Академией, он высоко оценил художественное осмысление студентами этой исторической темы и выразил уверенность в дальнейшем успешном развитии проекта.
Поблагодарив председателя Правления Фонда возрождения Карабаха Рахмана Гаджиева за внимание и поддержку, оказываемые студентам, Натиг Алиев подчеркнул, что подобные проекты также вносят значительный вклад в развитие изобразительного искусства Азербайджана.
В свою очередь проректоры ADRA, народные художники Салхаб Мамедов и Фуад Салаев также рассказали о значимости проекта и художественной ценности представленных произведений.
После выступлений состоялась церемония награждения. Авторам произведений, созданных в рамках проекта «Краски Карабаха: От трагедии к триумфу» (2026), Фонд возрождения Карабаха вручил специальные сертификаты, а также специальные стипендии, учреждённые совместно Фондом и Инвестиционной компанией PASHA Capital.
В завершение мероприятия студенты, участвовавшие в проекте, выразили благодарность руководству Фонда за предоставленную возможность и высокую оценку их творчества. В заключение было сделано памятное групповое фото.
Следует отметить, что проект «Краски Карабаха» был впервые реализован в 2024 году по инициативе и при организации Фонда возрождения Карабаха, при организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанской академии художеств.
В рамках проекта 23 талантливых молодых художника создали 23 произведения искусства, включая 19 живописных работ и 4 скульптуры. Средства в размере 90 200 манатов, вырученные от продажи этих произведений, были пожертвованы Фонду возрождения Карабаха в поддержку восстановительных и строительных работ, проводимых в Карабахе.
Сообщаем, что произведения искусства, созданные в рамках проекта «Краски Карабаха» (2026), также будут выставлены на благотворительный аукцион в ближайшие дни, а все вырученные средства будут направлены в качестве пожертвования Фонду возрождения Карабаха.