https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_8724b57770773e3ebac08c3fd_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları Türkiyənin Qarş şəhərinə uçuşlara başlayır. Qarsın Azərbaycan Hava Yollarının qardaş ölkədəki 9-cu istiqaməti kimi marşrut şəbəkəsinə əlavə olunması ilə Türkiyə aviaşirkətin ən çox istiqamətlə təmsil olunduğu ölkəyə çevrilir. Qars şəhərinə açılan reyslər Azərbaycan ilə Türkiyə arasında artan sərnişin tələbatına cavab verməklə yanaşı, iki ölkə arasında hava əlaqələrinin daha da genişlənməsinə xidmət edəcək.
Yeni istiqamət üzrə ilk reys 30 iyul 2026-cı il tarixində həyata keçiriləcək. Bakı–Qars–Bakı marşrutu üzrə uçuşlar həftədə 2 dəfə, cümə axşamı və bazar günləri yerinə yetiriləcək. Yeni istiqamət üzrə biletlər artıq satışdadır.
Türkiyənin tarixi və turizm baxımından əhəmiyyətli şəhərlərindən biri olan Qars zəngin tarixi irsi, memarlıq abidələri və özünəməxsus mədəniyyəti ilə seçilir. Şəhər “UNESCO”nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş qədim Ani şəhəri, tarixi Qars qalası və qış mövsümündə beynəlxalq turistlərin böyük maraq göstərdiyi Sarıqamış xizək kurortu ilə tanınır. Bundan əlavə, Qars regionu yerli mətbəxi və təbii gözəllikləri ilə də səyahətsevərlərə fərqli təcrübə təqdim edir.
Yeni marşrut həm Türkiyənin şərq bölgələrində yaşayan, həm də Azərbaycandan səfər edən sərnişinlər üçün daha yeni bir istiqamətə rahat və birbaşa səyahət imkanı yaradacaq. Reyslər turizm səfərləri ilə yanaşı, ailə ziyarətləri və işgüzar səfərlər üçün də əlavə imkanlar təqdim edəcək.
Biletləri aviaşirkətin rəsmi internet səhifəsi, AZAL mobil tətbiqi və akkreditə olunmuş agentliklər vasitəsilə əldə etmək mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_8724b57770773e3ebac08c3fd_o.jpg
Azerbaijan Airlines, входящий в состав AZCON Holding, открывает рейсы в Карс (Турция). С включением С открытием рейсов в Карс маршрутная сеть Azerbaijan Airlines в Турции расширится до девяти направлений. Тем самым Турция станет страной, где авиакомпания представлена наибольшим количеством направлений. Запуск рейсов в Карс позволит ответить на растущий спрос на авиаперевозки между Азербайджаном и Турцией и будет способствовать дальнейшему развитию воздушного сообщения между двумя странами.
Первый рейс по маршруту Баку – Карс – Баку состоится 30 июля 2026 года. В дальнейшем полёты будут выполняться два раза в неделю, по четвергам и воскресеньям. Билеты на новое направление уже поступили в продажу.
Карс является одним из самых привлекательных туристических центров Турции, известный богатым историческим наследием, уникальной архитектурой и самобытной атмосферой. Среди главных достопримечательностей города - древний город Ани, включённый в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, историческая Карсская крепость и горнолыжный курорт Сарыкамыш. Регион также славится живописной природой и традиционной кухней.
Новый маршрут обеспечит жителям восточных регионов Турции и пассажирам из Азербайджана прямое авиасообщение, открывая новые возможности для путешествий. Помимо туристических поездок, рейсы станут удобным решением для семейных визитов и деловых целей.
Приобрести билеты можно на официальном сайте авиакомпании, в мобильном приложении AZAL и через аккредитованные агентства.