BDU-nun Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin əməkdaşlarının beynəlxalq uğuru
BDU-nun Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin əməkdaşlarının beynəlxalq uğuru BDU-nun Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin əməkdaşlarının beynəlxalq uğuru
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin əməkdaşlarının iştirak etdiyi “Böyük Qafqazın Qədim İstehkamlarının Atlası” adlı beynəlxalq elmi layihə Böyük Britaniyanın nüfuzlu Leverhulme Trust Fondunun qrant müsabiqəsində qalib gəlib.
Ümumi büdcəsi 1 milyon 100 min manat təşkil edən layihə Edinburq Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçiriləcək. Tədqiqat Böyük Qafqazın Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində yerləşən qədim müdafiə istehkamlarının sistemli şəkildə öyrənilməsi, rəqəmsal sənədləşdirilməsini və vahid elmi atlasda təqdim olunmasını nəzərdə tutur.
Layihədə BDU-nun Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Aslan Qasımov Azərbaycan üzrə işlərin koordinatoru kimi təmsil olunur. Mərkəzin elmi işçisi, Prezident mükafatçısı Mircavid Ağalarov isə layihənin əsas tədqiqatçılarındandır.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan və Gürcüstan arxeoloqlarının birgə iştirakı ilə hər iki ölkədə yerləşən qala, sədd, qüllə və digər müdafiə xarakterli arxeoloji abidələr tədqiq ediləcək. Abidələrə dair arxeoloji, tarixi və coğrafi məlumatlar toplanacaq, onların yerləşməsi və memarlıq xüsusiyyətləri dəqiqləşdiriləcək, müasir rəqəmsal xəritələşdirmə və sənədləşdirmə metodları tətbiq olunacaq.
Tədqiqatın nəticəsi olaraq Böyük Qafqazın qədim müdafiə sistemlərinə həsr edilmiş geniş elmi atlas hazırlanacaq. Atlas regionun müdafiə memarlığının, tarixi-landşaft xüsusiyyətlərinin, siyasi və hərbi əlaqələrinin, eləcə də müxtəlif dövrlərdə formalaşmış istehkam sistemlərinin daha dərindən öyrənilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Layihənin Leverhulme Trust Fondunun qrant müsabiqəsində qalib gəlməsi BDU-nun Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin beynəlxalq elmi əməkdaşlıqlarda artan rolunun və əməkdaşlarının yüksək elmi potensialının təsdiqidir. Bu uğur Azərbaycanın zəngin arxeoloji irsinin beynəlxalq elmi ictimaiyyətə daha geniş təqdim olunmasına, rəqəmsal arxeologiya sahəsində yeni tədqiqat imkanlarının formalaşmasına və gənc alimlərin beynəlxalq elmi layihələrə fəal cəlb edilməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_efaf0917f257f3b81cf62fe00_o.jpg
Проект «Атлас древних укреплений Большого Кавказа», в котором участвуют сотрудники Учебно-исследовательского археологического центра Бакинского государственного университета (БГУ), победил в конкурсе грантов Фонда Leverhulme Trust Великобритании.
Проект с общим бюджетом в 1 миллион 100 тысяч манатов будет реализован в сотрудничестве с Эдинбургским университетом. Исследование включает изучение древних оборонительных сооружений на территориях Большого Кавказа Азербайджана и Грузии, их цифровую документацию и представление в едином атласе.
В проекте директор Учебно-исследовательского археологического центра БГУ Аслан Гасимов представлен координатором работ по Азербайджану. Одним из главных исследователей проекта является научный сотрудник центра, лауреат Президентской премии Мирджавид Агаларов.
В рамках проекта совместными усилиями археологов Азербайджана и Грузии будут изучены крепости, стены, башни и другие оборонительные археологические памятники, расположенные на территории обеих стран. Будет собрана археологическая, историческая и географическая информация о памятниках, уточнены их местоположение и архитектурные особенности, применены методы картографирования и документирования.
В результате исследований будет подготовлен обширный научный атлас, посвященный древним оборонительным системам Большого Кавказа. Атлас будет способствовать углубленному изучению оборонительной архитектуры региона, историко-ландшафтных особенностей, политико-военных отношений, а также систем фортификации.