Bir ekosistemi ilə Xəzər Universiteti arasında tələbələrin inkişafına dəstək vermək, onları əmək bazarına hazırlamaq və universitet-biznes əməkdaşlığını gücləndirmək məqsədilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində tələbələr üçün təcrübə proqramları, mentorluq dəstəyi və peşəkar inkişaf təlimləri həyata keçiriləcək. Bununla da tələbələr universitetdə qazandıqları bilikləri real iş mühitində tətbiq etmək, iş dünyasını daha yaxından tanımaq və gələcək karyeralarına daha hazırlıqlı başlamaq imkanı əldə edəcəklər.
Tədbirdə Bir ekosisteminin rəsmi nümayəndəsi Fərid Hidayətzadə əmək bazarının ehtiyaclarına cavab verən peşəkarların hazırlanmasında universitetlə biznes arasında davamlı əməkdaşlığın vacib olduğunu vurğulayıb. “Biz inanırıq ki, yaxşı mütəxəssis auditoriyada formalaşmağa başlayır, iş həyatında isə inkişaf edir. Ona görə də biz ali məktəblərlə əməkdaşlığı təcrübə proqramı kimi yox, gələcəyin peşəkarlarına yatırım olaraq dəyərləndiririk. Hazırda Bir ekosistemində Xəzər Universitetinin 48 məzunu çalışır, onların 14-ü rəhbər vəzifələrdə fəaliyyət göstərir. Bu statistika universitetdə formalaşan potensialın ən yaxşı göstəricilərindən biridir. İnanıram ki, əməkdaşlığımız daha çox potensiallı gənci əmək bazarına qazandıracaq”.
Xəzər Universitetinin rektoru Raziyə İsayeva isə bildirib ki, bu gün tələbələr üçün nəzəri bilik qədər real iş təcrübəsi də vacibdir. O qeyd edib ki, universitetlə biznes arasında qurulan əməkdaşlıqlar gənclərin iş dünyasını daha yaxından tanımasına, gələcək karyera seçimlərini daha inamla etməsinə və öz potensialını daha rahat reallaşdırmasına imkan yaradır. Rektor Bir ekosistemi ilə əməkdaşlığın tələbələr üçün yeni inkişaf və karyera imkanları açacağına əminliyini ifadə edib.
Qeyd edək ki, Bir ekosistemi gənclərin peşəkar inkişafına yönələn layihələri davamlı olaraq həyata keçirir. Hazırda ekosistem bu istiqamətdə 14 ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq edir və bu günədək 2700-dən çox tələbə müxtəlif təcrübə proqramlarında iştirak edib. Məqsəd gənclərin real iş mühitini daha yaxından tanımasına, praktik təcrübə qazanmasına və gələcək karyeralarına daha hazırlıqlı başlamasına imkan yaratmaqdır.

Bir ecosystem and Khazar University have signed a memorandum of cooperation aimed at supporting students’ development, preparing them for the evolving demands of the labour market, and strengthening collaboration between university and business.
As part of the partnership, students will have access to internship opportunities, mentorship programmes, and professional development training. These initiatives will enable them to apply the knowledge gained at university in a real working environment, gain valuable hands-on experience, and begin their careers with greater confidence.
Farid Hidayatzade, the official representative of the Bir ecosystem, highlighted the importance of long-term collaboration between universities and businesses in developing professionals who meet the needs of today’s labour market. “We believe that great professionals begin their journey in the classroom and continue to grow in the workplace. That is why we see our cooperation with universities not simply as an internship programme, but as an investment in the professionals of tomorrow. Today, 48 Khazar University graduates are part of the Bir ecosystem, with 14 of them holding leadership positions. This is a strong testament to the university’s ability to nurture talented professionals. I am confident that our partnership will help even more promising young people successfully enter the labour market.”
Rector of Khazar University Razia Isayeva noted that practical experience is just as important for students today as academic knowledge. She emphasised that partnerships between universities and businesses help young people gain a deeper understanding of the professional world, make more informed career decisions, and fully realise their potential. She also expressed confidence that the partnership with the Bir ecosystem will create new opportunities for students’ professional and career development.
The Bir ecosystem continues to implement initiatives that support the professional growth of young people. It currently partners with 14 higher education institutions, and more than 2 700 students have already participated in various internship programmes. The initiative aims to give young people the opportunity to experience a real working environment, gain practical skills, and build a stronger foundation for their future careers.