https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_23951b60cfe0c85b6e738f293_o.jpg
Yay mövsümünün gəlişi isti xatirələri, yeni kəşfləri və səyahət ruhunu özü ilə gətirir. Bu dövrdə sərnişinlər həm dəniz istirahəti, həm şəhər turizmi, həm də qısamüddətli “getaway” səfərləri üçün müxtəlif istiqamətlərə üstünlük verirlər. Aralıq dənizi kurortlarından Avropanın tarixi şəhərlərinə qədər uzanan marşrutlar yay aylarında ən çox seçilən səyahət variantları sırasında yer alır. Rahat uçuş imkanları, vizasız marşrutlar və fərqli istirahət təcrübələri isə səyahətçilərin seçimində əsas rol oynayır.
Yay mövsümündə artan səyahət marağını nəzərə alan Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) sərnişin tələbatına uyğun olaraq bir sıra istiqamətlər üzrə reys proqramını genişləndirir. Xüsusilə yay aylarında yüksək tələbat müşahidə olunan dəniz və turistik marşrutlar üzrə uçuş tezliklərinin artırılması sərnişinlərə daha çevik və rahat səyahət planlaması imkanı yaradır.
Dəniz və resort istiqamətlərinə üstünlük verən səyahətçilər
Yay mövsümü əksər insanlar üçün günəşli çimərliklər, isti qum və rahat istirahət deməkdir. Tətil planlarını öncədən quran sərnişinlər bu mövsümdə daha çox dəniz kurortları və resort istiqamətlərinə maraq göstərirlər. Müxtəlif büdcələrə uyğun səyahət seçimlərinin mövcud olması isə yay tətilini daha əlçatan edir.
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı yay mövsümündə sərnişinlərə geniş istiqamət seçimi təqdim edir. Aviaşirkətin marşrut şəbəkəsində Aralıq dənizi sahillərinə uçuşlar, regional istiqamətlər və vizasız marşrutlar xüsusi yer tutur.
Antalya, Batumi, Trabzon və İzmir kimi yay istirahəti üçün ən çox seçilən istiqamətlərlə yanaşı, Adriatik sahilinin məşhur kurort şəhərlərindən olan Tivat, eləcə də Şarm əl Şeyx kimi beynəlxalq turizm mərkəzləri də sərnişinlərin üstünlük verdiyi marşrutlar sırasında yer alır. AZAL-ın yay mövsümü üzrə marşrut şəbəkəsinə daxil olan istiqamətlərdən biri də Misirin Al-Alameyn şəhəridir. Aralıq dənizi sahilində yerləşən bu kurort şəhərinə reyslər 28 avqust 2026-cı il tarixinə kimi həftədə 1 dəfə icra olunacaq və sərnişinlərə yay istirahəti üçün əlavə seçim imkanı yaradacaq.
Bundan əlavə, Azərbaycan Hava Yollarının 2026-cı ilin yay mövsümü üçün yenidən açdığı Bodrum, Dalaman və Adana (Mersin) reysləri sərnişinlərin ailəvi istirahət, “all-inclusive” tətil və çimərlik təcrübəsi üçün marşrut seçimini daha da genişləndirir.
Mövsüm ərzində sözügedən şəhərlərə həyata keçiriləcək reyslərin sayı aşağıdakı kimidir:
- Bodrum və Dalaman – həftədə 7 reys
- Adana – həftədə 3 reys
Antalya şəhəri isə milli aviadaşıyıcının bu yay sezonunda ən çox reys həyata keçiriləcək beynəlxalq kurort istiqamətidir. Belə ki, Bakı–Antalya–Bakı marşrutu üzrə həftədə 21 reys baş tutacaq.
Şəhər turizmi üçün seçilən istiqamətlər
Dəniz istirahəti ilə yanaşı, yay aylarında şəhər turizminə maraq göstərən sərnişinlərin sayı da artır. Paris, London, Barselona, Milan, Vyana, Praqa, Berlin, İstanbul, Moskva və Sankt-Peterburq kimi şəhərlər tarix, memarlıq, incəsənət və qastronomiya təcrübələri ilə seçilir. Əvvəlki sezonlarda olduğu kimi, sözgüedən mövsümdə də İstanbul şəhəri həftədə 17 uçuş həyata keçirilməklə ən çox səyahət edilən şəhərlərdən biri olaraq qalır.
Bu istiqamətlər, eyni zamanda tək səyahət (“solo trip”), qısa müddətli şəhər səfərləri və “city-break” planlayan sərnişinlər tərəfindən ən çox üstünlük verilən marşrutlar sırasındadır. Yay festivalları, canlı şəhər atmosferi və zəngin mədəni həyat Avropa şəhərlərini mövsümün ən populyar səyahət istiqamətlərindən birinə çevirir.
Yayın ruhunu hiss etdirən təbiət marşrutları
Son illərin səyahət tendensiyaları göstərir ki, sərnişinlərin bir qismi klassik çimərlik və şəhər turizmindən fərqli olaraq təbiətə daha yaxın istiqamətlərə üstünlük verir. Sakit atmosfer, açıq hava fəaliyyətləri və təbii mənzərələr təqdim edən marşrutlar xüsusilə aktiv istirahət sevən səyahətçilərin diqqətini cəlb edir.
AZAL-ın Mərkəzi Asiya marşrut şəbəkəsinə daxil olan Almatı, Aktau, Astana, Bişkek və Səmərqənd, eləcə də Tbilisi və Batumi kimi istiqamətlər eko-turizm, yürüş (“hiking”) və açıq hava (“outdoor”) fəaliyyətləri üçün ideal seçimlər hesab olunur. Bundan əlavə, Bakı–Tbilisi–Bakı marşrutu həftədə 42 uçuşla bu sezon AZAL-ın ən çox reys icra edəcəyi beynəlxalq istiqamət olacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Hava Yollarının Qazaxıstanın Şımkent şəhərinə açdığı reyslər də aktiv istirahətə üstünlük verən səyahətçilər üçün yeni imkanlar yaradır. Şımkent reysləri 16 iyun tarixindən etibarən həftədə 3 dəfə həyata keçirilir.
Şərqin rəngləri və ekzotik marşrutlar
Fərqli mədəniyyətləri və yeni səyahət təcrübələrini kəşf etmək istəyən sərnişinlər üçün Pekin, Delhi, Mumbay, Lahor və İslamabad kimi şəhərlər yay mövsümünün diqqət çəkən istiqamətləri sırasında yer alır.
İstər dəniz sahillərində rahat istirahət, istər Avropanın canlı şəhər atmosferi, istərsə də fərqli mədəniyyətləri kəşf etmək üçün planlaşdırılan səfərlər yay mövsümündə hər bir səyahətçi üçün yeni təcrübələr və unudulmaz xatirələr vəd edir. Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı isə geniş marşrut şəbəkəsi və rahat uçuş imkanları ilə sərnişinlərə bu yayı dünyanın müxtəlif istiqamətlərində qarşılamaq imkanı yaradır.
Yay sezonu üzrə reys cədvəli və biletlər haqqında ətraflı məlumatı aviaşirkətin rəsmi veb səhifəsi və mobil tətbiqi vasitəsilə əldə etmək mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_23951b60cfe0c85b6e738f293_o.jpg
С приходом лета начинается сезон путешествий, ярких впечатлений и новых открытий. Пассажиры всё чаще выбирают как популярные пляжные курорты, так и культурно-исторические направления для коротких поездок и полноценного отдыха. Курорты Средиземноморья и исторические города Европы традиционно входят в число наиболее востребованных направлений летнего сезона. При выборе путешествия важную роль играют удобное расписание рейсов, безвизовые направления, а также разнообразие туристических возможностей, которые предлагает то или иное направление.
Учитывая растущий спрос на путешествия в летний период, авиакампания Azerbaijan Airlines (AZAL) увеличивает частоту полётов по ряду направлений. Рсширение полетной программы позволяет пассажирам планировать поездки с максимальным комфортом и гибкостью.
Для любителей пляжного и курортного отдыха
Для многих лето ассоциируется с солнечными пляжами, теплым песком и беззаботным отдыхом. Планируя отпуск заранее, путешественники чаще всего отдают предпочтение морским курортам и прибрежным направлениям. Широкий выбор вариантов для разных бюджетов делает летний отдых еще более доступным.
Национальный авиаперевозчик Азербайджана предлагает пассажирам широкий выбор направлений в летнем сезоне. В маршрутной сети авиакомпании особое место занимают рейсы к побережью Средиземного моря, региональные и безвизовые направления.
Помимо Антальи, Батуми, Трабзона и Измира, которые традиционно входят в число самых популярных летних направлений, значительным спросом пользуются Тиват — один из самых известных курортов Адриатического побережья, а также Шарм-эль-Шейх — признанный международный туристический центр. Одним из направлений летней программы Azerbaijan Airlines также является египетский город Эль-Аламейн. Этот курорт на побережье Средиземного моря будет обслуживаться еженедельными рейсами до 28 августа 2026 года, предлагая пассажирам дополнительные возможности для летнего отдыха.
Кроме того, возобновленные к летнему сезону 2026 года рейсы AZAL в Бодрум, Даламан и Адану (Мерсин) расширяют выбор маршрутов для пассажиров, предпочитающих семейный отдых, систему «всё включено» и пляжные курорты.
Количество рейсов по указанным направлениям в течение сезона будет следующим:
- Бодрум и Даламан — 7 рейсов в неделю
- Адана — 3 рейса в неделю
Анталья станет самым востребованным международным курортным направлением в маршрутной сети национального авиаперевозчика Азербайджана в летнем сезоне 2026 года: по маршруту Баку–Анталья–Баку будет выполняться до 21 рейса в неделю.
Направления для городского туризма
Наряду с пляжным отдыхом летом традиционно возрастает интерес к городскому туризму. Париж, Лондон, Барселона, Милан, Вена, Прага, Берлин, Стамбул, Москва и Санкт-Петербург привлекают путешественников своей историей, архитектурой, искусством и гастрономией.
Стамбул традиционно сохраняет статус одного из самых востребованных направлений Azerbaijan Airlines. В летнем сезоне 2026 года частота полётов по маршруту Баку–Стамбул–Баку составит 17 рейсов в неделю.
Эти города также пользуются особой популярностью среди самостоятельных путешественников, любителей коротких городских поездок и формата city break. Летние фестивали, насыщенная культурная программа и особая атмосфера делают европейские города одними из самых востребованных направлений сезона.
Природные маршруты, передающие дух лета
Последние тенденции в сфере путешествий показывают, что многие пассажиры все чаще выбирают направления, расположенные ближе к природе, отдавая предпочтение спокойствию, природным пейзажам и активному отдыху.
Маршрутная сеть AZAL в Центральной Азии, включающая Алматы, Актау, Астану, Бишкек и Самарканд, а также Тбилиси и Батуми, предлагает отличные возможности для экотуризма, пеших походов и активного отдыха на свежем воздухе. Кроме того, маршрут Баку–Тбилиси–Баку станет самым загруженным международным направлением авиакомпании в этом сезоне — с 42 рейсами в неделю.
Новые рейсы AZAL в казахстанский Шымкент также открывают дополнительные возможности для любителей активного отдыха. Полеты по данному направлению выполняются три раза в неделю начиная с 16 июня.
Краски Востока и экзотические маршруты
Для путешественников, стремящихся познакомиться с новыми культурами и получить уникальный опыт, Пекин, Дели, Мумбаи, Лахор и Исламабад входят в число самых привлекательных направлений этого лета.
Будь то отдых на морском побережье, прогулки по европейским столицам или знакомство с новыми странами и культурами — лето открывает безграничные возможности для путешествий. Благодаря широкой маршрутной сети и удобным вариантам перелетов национального авиаперевозчика Азербайджана предоставляет пассажирам возможность провести это лето, открывая для себя новые уголки мира.
Подробную информацию о расписании рейсов летнего сезона и приобретении билетов можно получить на официальном сайте авиакомпании и в мобильном приложении Azerbaijan Airlines.