https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b6cda0666f727bff75012e3f9_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan və ölkənin real sektorunun inkişafını fəal şəkildə dəstəkləyən Bank Respublika ilə OPEC Fund for International Development arasında 20 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit sazişi imzalanıb. Dörd il müddətinə ayrılan maliyyə vəsaiti Azərbaycanda özəl sektorun inkişafına, eləcə də mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə yönəldiləcək.
Sazişi Bank Respublika ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov və OPEC Fondunun Prezidenti Dr. Əbdülhəmid Əlxəlifə imzalayıblar. İmzalanma mərasimi OPEC Fondunun 50 illik yubileyinə həsr olunmuş "OPEC Fund Development Forum 2026" çərçivəsində Vyana şəhərində keçirilib.
İmzalanma mərasimində Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat nazirinin müavini Anar Axundov və Azərbaycan Respublikasının Avstriya Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Rövşən Sadıqbəyli də iştirak ediblər.
Cəlb olunmuş maliyyə vəsaiti Bank Respublika-ya real sektorun dəstəklənməsini daha da genişləndirməyə və mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsi həcmini artırmağa imkan verəcək. Vəsaitlər yeni iş yerlərinin yaradılmasına, bizneslərin inkişafına və ölkənin dayanıqlı iqtisadi artımına töhfə verən layihələri həyata keçirən sahibkarların maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.
OPEC Fondunun Prezidenti Əbdülhəmid Əlxəlifə bildirib: “Yerli valyutada təqdim etdiyimiz ilk kredit OPEC Fondu üçün əlamətdar hadisədir. Bu, maliyyə alətlərimizin daha da zənginləşməsinə xidmət etməklə yanaşı, innovativ həllər vasitəsilə inkişaf təsirimizi artırmağa imkan verir. Yerli valyutada maliyyələşmə risklərin azaldılması və investisiyaların təşviqi üçün mühüm vasitədir. Azərbaycanda bu istiqamətdə ilk tərəfdaşımızın Bank Respublika kimi güclü və etibarlı maliyyə institutu olması bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır və uzunmüddətli əməkdaşlığımız üçün möhkəm zəmin yaradır.”
Bank Respublika-nın İdarə Heyətinin Sədri Tariyel İsmayılov qeyd edib: “Bu saziş bizim üçün sadəcə maliyyələşmə deyil. Bu, beynəlxalq inkişaf maliyyələşdirilməsi sahəsində ən nüfuzlu qurumlardan biri olan OPEC Fund tərəfindən Bank Respublika-ya göstərilən etimadın mühüm göstəricisidir. Biz Dr. Əbdülhəmid Əlxəlifə və onun komandasına yüksək peşəkarlığa və səmimi qəbula görə dərin təşəkkürümüzü bildiririk. İnanırıq ki, bu saziş Bank Respublika ilə OPEC Fund arasında uğurlu və uzunmüddətli tərəfdaşlığın möhkəm təməlini qoyacaq”

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b6cda0666f727bff75012e3f9_o.jpg
Bank Respublika, one of the country's leading banks actively supporting the real sector in Azerbaijan, has signed a USD 20 million loan agreement with the OPEC Fund for International Development. The financing, provided for a four-year term, is aimed at supporting the development of Azerbaijan's private sector and expanding access to finance for micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs).
The agreement was signed by Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika, and Dr. Abdulhamid Alkhalifa, President of the OPEC Fund. The signing ceremony took place in Vienna during the OPEC Fund Development Forum 2026, held to mark the OPEC Fund's 50th anniversary.
The ceremony was also attended by Anar Akhundov, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, and Rovshan Sadigbeyli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Austria.
The financing will enable Bank Respublika to expand its support for the real sector of the economy and increase lending to micro, small and medium-sized enterprises. The funds will be directed toward financing entrepreneurs implementing projects that contribute to job creation, business development, and sustainable economic growth in the country.
OPEC Fund President Dr.Abdulhamid Alkhalifa said: “This first local currency loan is a milestone for the OPEC Fund. An important addition to our financial toolbox, it allows us to further deepen our impact with innovative solutions. Local currency funding is a key instrument to lower risk and attract investment, and the OPEC Fund is very pleased to have found a strong partner in Bank Respublika for its first such loan.”
Chairman of the Management Board of Bank Respublika, Tariyel Ismayilov, commented: “For us, this agreement is not just about financing. It is an important sign of trust from one of the world’s leading development finance institutions — the OPEC Fund. We are sincerely grateful to Dr. Abdulhamid Alkhalifa and his excellent team for their high professionalism and warm hospitality. We believe this agreement will become the first step toward a successful and long-term partnership between Bank Respublika and the OPEC Fund.”