https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_850d3a7a42192a0d1397d1394_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) donanmasına ilk yeni nəsil “Airbus A321neo” təyyarəsini əlavə edib. Təyyarə 25 iyun 2026-cı il tarixində Hamburq şəhərində keçirilən tədbirdə təhvil alınıb.
Sözügedən yeni nəsil hava gəmisinin donanmaya qoşulması ilə AZAL-ın donanmasında “Airbus “A319ceo”, “A320ceo”, “A320neo” və “A321neo” tipli təyyarələr istismar olunur.
Yeni nəsil “Airbus A321neo”nun təyyarə parkına daxil edilməsi AZAL-ın donanmanın modernləşdirilməsi strategiyası çərçivəsində növbəti mühüm mərhələdir. Yeni təyyarə yüksək tələbat olan istiqamətlərdə sərnişindaşıma imkanlarının genişləndirilməsinə, əməliyyat səmərəliliyinin yüksəldilməsinə və sərnişinlərə təqdim olunan xidmət keyfiyyətinin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcək. Eyni zamanda, hava gəmisinin istismara verilməsi AZAL-ın marşrut şəbəkəsinin gələcək inkişafı və genişləndirilməsi üçün əlavə çeviklik imkanları yaradacaq.
“Airspace” salon konsepsiyası yeni nəsil “Airbus A321neo” təyyarəsində sərnişin rahatlığının yeni standartını təqdim edir. Təyyarə sərnişinlərə daha geniş və komfortlu salon təcrübəsi təqdim edən müasir interyer, fərdiləşdirilə bilən salon işıqlandırması, böyüdülmüş pəncərələr, tam LED işıqlandırma sistemi və genişləndirilmiş əl yükü bölmələri ilə təchiz olunub. Bununla yanaşı, əvvəlki nəsil təyyarələrlə müqayisədə “Airbus A321neo” hər oturacaq üzrə təxminən 20 faiz daha az yanacaq sərfiyyatı və karbon emissiyası təmin edir, eyni zamanda 7 400 kilometrədək uçuş məsafəsinə malikdir.
Tək keçidli təyyarələr seqmentində ən geniş salonlardan birinə malik olan yeni nəsil “Airbus A321neo” 191 sərnişin tutumuna sahibdir. Təyyarə ən son nəsil bortdaxili əyləncə sistemi (IFE) və yüksək sürətli “Wi-Fi” xidməti ilə təchiz olunub. Bu isə sərnişinlərə uçuş müddətində rəqəmsal xidmətlərdən istifadə etməyə, bortdaxili əyləncə xidmətlərindən faydalanmağa və daim əlaqədə qalmağa imkan verir.
Bu yaxınlarda daha bir yeni nəsil Airbus A320neo təyyarəsinin donanmaya qoşulmasının ardınca Airbus A321neo-nun da istismara verilməsi AZAL-ın müasir və yanacaq sərfiyyatı baxımından səmərəli təyyarə parkının inkişafına verdiyi önəmi bir daha təsdiqləyir.
Qeyd edək ki, uzunmüddətli inkişaf strategiyası çərçivəsində AZAL 2032-ci ilədək donanmasını 50 təyyarəyə çatdırmağı planlaşdırır. Cari ilin sonunadək aviaşirkət daha bir neçə yeni hava gəmisinin təhvil alınmasını gözləyir. Bununla da 2026-cı ildə donanmaya daxil olan yeni təyyarələrin sayı səkkizə çatacaq ki, bu da AZAL tarixində bir il ərzində qeydə alınan ən irimiqyaslı donanma yenilənməsi olacaq.
Bu, aviaşirkətin marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi planlarını dəstəkləməklə yanaşı, AZAL-ın regionun aparıcı hava daşıyıcılarından biri kimi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_850d3a7a42192a0d1397d1394_o.jpg
Аzerbaijan Airlines (AZAL), входящие в состав AZCON Holding, объявили о пополнении своего авиапарка первым самолетом нового поколения Airbus A321neo, который был доставлен из Гамбурга 25 июня 2026 года.
С вводом в эксплуатацию данного воздушного судна нового поколения авиапарк AZAL теперь включает самолёты типов Airbus A319ceo, A320ceo, A320neo и A321neo.
Ввод в эксплуатацию Airbus A321neo стал очередным важным этапом по реализации стратегии модернизации авиапарка AZAL. Новый самолет позволит авиакомпании расширить возможности по перевозке пассажиров на востребованных направлениях, обеспечить пассажирам еще более высокий уровень комфорта, а также создаст дополнительные условия для дальнейшего развития маршрутной сети и укрепления позиций AZAL на региональном рынке авиаперевозок.
Концепция салона Airspace, разработанный Airbus, устанавливает новые стандарты комфорта и эргономики на борту Airbus A321neo. Самолет оснащен интеллектуальной системой освещения салона, современным интерьером, создающим ощущение большего пространства для пассажиров, увеличенными иллюминаторами со встроенной системой затемнения, полностью светодиодным освещением и более вместительными багажными полками для ручной клади.
Кроме того, Airbus A321neo отличается высокой топливной эффективностью и улучшенными экологическими характеристиками. По сравнению с воздушными судами предыдущего поколения самолет обеспечивает примерно на 20% более низкий расход топлива и уровень выбросов CO₂ в расчете на одного пассажира, сохраняя при этом дальность полета до 7 400 километров.
Самолет располагает одним из самых просторных салонов среди узкофюзеляжных воздушных судов и рассчитан на перевозку до 191 пассажира. Для обеспечения максимального комфорта авиасудно оснащено бортовой системой развлечений нового поколения (IFE) и высокоскоростным Wi-Fi, что позволяет пассажирам пользоваться цифровыми сервисами и оставаться на связи на протяжении всего полета.
Поставка Airbus A321neo последовала за недавним пополнением флота четвертым Airbus A320neo нового поколения и стала еще одним подтверждением приверженности AZAL эксплуатации современных и топливно-эффективных воздушных судов.
В рамках долгосрочной стратегии развития AZAL планомерно реализует программу расширения и модернизации своего авиапарка, предусматривающую увеличение количества воздушных судов до 50 к 2032 году. Это позволит авиакомпании поддержать дальнейшее развитие маршрутной сети и укрепить свои позиции в качестве одного из ведущих авиаперевозчиков региона.