ABŞ-da Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı ilk Bəyannamə qəbul edilib
ABŞ-da Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı ilk Bəyannamə qəbul edilib ABŞ-da Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı ilk Bəyannamə qəbul edilib
Nyu-York şəhərinin Bruklin meriyasında (Brooklyn Borough Hall) 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Amerika-Azərbaycan Qadınlar Assosiasiyasının və Nyu-York Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirdə Bruklin inzibati rayonunun, diplomatik korpusun, yerli ictimaiyyətin, türk və yəhudi icmalarının nümayəndələri, ABŞ-ın müxtəlif ştatlarında fəaliyyət göstərən diaspor fəalları iştirak edblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Amerika-Azərbaycan Qadınlar Assosiasiyasının rəhbəri Münəvvər Vahabova qonaqları salamlayıb. Ardınca Azərbaycan və ABŞ-ın Dövlət himnləri səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Buxara Yəhudiləri Konqresinin ABŞ və Kanada üzrə koordinatoru, “The Bukharian Times” həftəlik qəzetinin baş redaktoru Rafael Nektalov və Özbəkistan icmasının ABŞ-dakı məhəllə prezidenti Abdumalik Ahmedov möhtəşəm bayram münasibətilə dünya azərbaycanlılarını təbrik ediblər. Vətən müharibəsi dövründə birlik və həmrəylik nümayiş etdirən diaspor fəallarına minnətdarlıq bildirilib. Qeyd edilib ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu cəmi 44 gün ərzində bütün dünyaya öz gücünü, mətinliyini, mübarizliyini nümayiş etdirib. Dövlət sərhədlərini bərpa etməklə Azərbaycan xalqı son bir əsrdə hərbi və diplomatik sahədə ən böyük zəfərə nail olub. Tarixin bütün dövrlərində sülh tərəfdarı olan Azərbaycanın hazırda Cənubi Qafqazda sabitliyin bərqərar olması üçün ciddi səylər göstərdiyi, Qarabağda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma sahəsində irimiqyaslı işlər həyata keçirdiyi nəzərə çatdırılıb.
Nyu-York şəhərinin Bruklin inzibati rayonunun prezidenti Antonio Reynoso Azərbaycan icmasını tarixi bayram münasibətilə təbrik edib və bildirib ki,  meqapolisdə yaşayan soydaşlarımız şəhərin sosial-iqtisadi və mədəni həyatında fəal rol oynaylırlar. A.Reynoso Azərbaycanın Zəfər Günü ilə əlaqədar imzaladığı Bəyannaməni Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə, Amerika-Azərbaycan Qadınlar Assosiasiyasının rəhbəri Münəvvər Vahabovaya və Nyu-York Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Telman Cəlilə təqdim edib.
“Mən onları dünyadakı azərbaycanlılara birlik və həmrəylik təmin etmək zərurətini ön planda tutduqlarına görə alqışlayıram. Bruklində icmalarımızın daha da irəliləməsinə kömək etmək üçün həyata keçirdikləri bütün işlərə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edirəm”, - deyə A.Reynoso bəyannamədə vurğulayıb. Qeyd edək ki, bu, Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı ABŞ-da qəbul edilən ilk Bəyannamədir.
Azərbaycan icmasının bu mühüm tarixi günü heyrətamiz məkanda qeyd etmək xahişini qəbul etdiyinə görə Antonio Reynosoya təşəkkür edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova bildirib ki, əlamətdar hadisələr münasibətilə soydaşlarımızın arasında olmaqdan, Azərbaycan hökumətinin və dünyanın hər yerində yaşayan azərbaycanlıların salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırmaqdan böyük qürur duyur.
Bildirilib ki, xalqımız təkcə ölkəmizin ərazi bütövlüyünü deyil, həm də milli ləyaqətimizi, dövlətimiz beynəlxalq hüququn tələblərini təkbaşına icra etməklə, əslində beynəlxalq miqyasda ədaləti bərpa edib. Gələcəkdə beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın Zəfər Gününü qeyd edəcəyini və dünyanın yeni işğal siyasətinin qarşısının alınması günü kimi xatırlayacağını istisna etməyib.
Sülhsevər və multikultural ənənələrə sadiq Azərbaycanın dünyaya Nizami Gəncəvi, Üzeyir Hacıbəyov, Lütfi Zadə kimi dahi mütəfəkkirlər, alimlər və bəstəkarlar bəxş etdiyi, ölkəmizin davamlı inkişaf yolunda olduğu, bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma yurdlarına qayıtması üçün azad edilmiş torpaqlarda yeni “ağıllı kəndlər”in salındığı, Qarabağın inkişafına, yenidən qurulmasına sərmayə qoymaq istəyən dünya şirkətlərinə lazımi şəraitin yaradılacağı, Azərbaycanın mühüm strateji tərəfdaşı olan ABŞ-ın Qarabağın dirçəldilməsi layihələrində iştirakının, xüsusilə ölümcül minaların təmizlənməsi üçün humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarına dəstəyinin çox vacib olduğu vurğulanıb. “Dünyaya sülh, dostluq və inkişaf arzulayıram!”, - deyə Komitə rəsmisi bildirib.
Sonra Vətən müharibəsindən bəhs edən “Dəmir Yumruq” adlı sənədli film göstərilib.
Bədii hissədə Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin rəhbəri, beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Azərbacanıın əməkdar artisti, tanınmış pianoçu Nərgiz Əliyarova,  tarzən Telman Əliyev, saz ifaçısı Timur İsmayılov, müğənni Veronika Yakubova, Rizvan Əliyev və Röya Əliyeva dueti çıxış ediblər. Konsert proqramında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri təqdim olunub. Gülşən Marşalın ifasında “Sarı gəlin” rəqsi nümayiş etdirilib. Tədbir çərçivəsində "My way" (Mənim yolum) uşaq və gənclərin inkişaf mərkəzi şagirdlərinin ölkəmizə həsr etdikləri rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil edilib.
Tədbirdə Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi Yaşar Əliyev və Türkiyənin Nyu-Yorkdakı Baş konsulu Reyhan Özgür də iştirak edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_97a3e1ca1f0125da9de71e864_o.jpg
В мэрии Бруклина (Brooklyn Borough Hall) города Нью-Йорк проведено мероприятие, посвященное 8 Ноября – Дню Победы.
В церемонии, состоявшейся при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и по инициативе Американо-азербайджанской женской ассоциации и Нью-Йоркского культурного центра, приняли участие представители административного округа Бруклин, дипломатического корпуса, местной общественности, турецкой и еврейской общин, активисты диаспоры, осуществляющие деятельность в различных штатах США.
Открыв мероприятие вступительным словом, глава Американо-азербайджанской женской ассоциации Мюнаввер Вахабова поприветствовала гостей. Затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и США, была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Координатор Конгресса бухарских евреев по США и Канаде, главный редактор еженедельной газеты "The Bukharian Times" Рафаэль Некталов и руководитель Узбекского сообщества Mahalla USA Абдумалик Ахмедов поздравили азербайджанцев мира с грандиозным праздником. Была выражена признательность активистам диаспоры, продемонстрировавшим единство и солидарность во время Отечественной войны. Отмечено, что доблестная азербайджанская армия под руководством Президента, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева всего за 44 дня продемонстрировала всему миру свою силу, стойкость, боевой дух. Восстановив государственные границы, азербайджанский народ добился самой большой за последнее столетие победы в военной и дипломатической сфере. Было доведено до внимания, что Азербайджан, являвшийся на протяжении всей истории сторонником мира, в настоящее время прилагает серьезные усилия для утверждения стабильности на Южном Кавказе, осуществляет крупномасштабные работы в области восстановления и реконструкции на освобожденных от оккупации территориях в Карабахе.
Президент административного округа Бруклин города Нью-Йорк Антонио Рейносо поздравил азербайджанскую общину с историческим праздником, сказал, что наши соотечественники, проживающие в мегаполисе, играют активную роль в социально-экономической и культурной жизни города. А.Рейносо вручил Государственному комитету по работе с диаспорой, руководителю Американо-азербайджанской женской ассоциации Мюнаввер Вахабовой и руководителю Нью-Йоркского культурного центра Тельману Джалилю декларацию, подписанную им по случаю Дня Победы Азербайджана.
“Я приветствую их за выдвижение на первый план необходимости обеспечения единства и солидарности азербайджанцев мира. Благодарю Государственный комитет по работе с диаспорой за всю работу, проводимую для оказания содействия дальнейшему прогрессу наших общин в Бруклине”, - подчеркнул A.Рейносо в декларации. Отметим, что это первая декларация, принятая в США по случаю Дня Победы Азербайджана.
Поблагодарив Антонио Рейносо за выполнение просьбы азербайджанской общины о проведении этого важного исторического дня в восхитительном месте, заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Салхат Аббасова отметила, что испытывает чувство большой гордости оттого, что находится по случаю знаменательных событий среди наших соотечественников и может передать участникам мероприятия приветствия азербайджанского правительства и азербайджанцев, проживающих во всем мире.
Было подчеркнуто, что наш народ восстановил не только территориальную целостность страны, но и национальное достоинство, а наше государство, в одиночку выполнив требования международного права, по сути восстановило справедливость в международном масштабе. Она не исключила, что в дальнейшем международная общественность будет отмечать День Победы Азербайджана, и мир будет вспоминать его, как день предотвращения новой агрессивной политики. Было отмечено, что приверженный миролюбивым и мультикультурным традициям Азербайджан подарил миру таких гениальных мыслителей, ученых и композиторов, как Низами Гянджеви, Узеир Гаджибеков, Лютфи Заде, что страна находится на пути устойчивого развития, подчеркнуто, что на освобожденных землях строятся "умные села" для возвращения более миллиона беженцев и вынужденных переселенцев к родным очагам, что мировым компаниям, желающим инвестировать развитие и реконструкцию Карабаха, будут созданы все необходимые условия, что весьма существенным представляется участие США, являющихся важным стратегическим партнером Азербайджана, в проектах возрождения Карабаха, в частности, поддержка гуманитарных операций по разминированию для очистки от смертоносных мин. “Желаю миру мира, дружбы и развития!”, - сказала официальный представитель комитета.
Затем был показан документальный фильм "Железный кулак", повествующий об Отечественной войне.
В художественной части выступили руководитель Общества национальной музыки и глобальной культуры, лауреат международных конкурсов, заслуженная артистка Азербайджана, известная пианистка Наргиз Алиярова, тарист Тельман Алиев, исполнитель на сазе Тимур Исмайлов, певица Вероника Якубова, дуэт Ризван Алиев и Роя Алиева. В концертной программе были представлены произведения азербайджанских композиторов. В исполнении Гюльшен Маршал представлен танец "Сары гялин". В рамках мероприятия была организована выставка работ учащихся Центра развития детей и молодежи "My Way" (Мой путь), посвященная нашей стране.
В церемонии также приняли участие постоянный представитель Азербайджана при ООН Яшар Алиев и генеральный консул Турции в Нью-Йорке Рейхан Озгюр.