https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_8316c7ef389f5bf591b529b58_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsində 2026/2027-ci tədris ilində lk dəfə magistratura səviyyəsində “Qida kimyası” ixtisaslaşması üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçiriləcək.
“Qida kimyası” ixtisaslaşması qida məhsullarının kimyəvi tərkibinin öyrənilməsi, keyfiyyət və təhlükəsizlik göstəricilərinin qiymətləndirilməsi, saxlanması və emalı zamanı baş verən kimyəvi proseslərin araşdırılması, qida əlavələrinin tədqiqi sahələrində yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasını nəzərdə tutur.
Tədris proqramı çərçivəsində tələbələr qida məhsullarının kimyəvi tərkibinin təhlili, emalı və saxlanması zamanı baş verən kimyəvi dəyişikliklər, qida təhlükəsizliyi və keyfiyyətə nəzarət sistemləri, qida əlavələri və çirkləndiricilərin müəyyənləşdirilməsi, müasir analitik cihaz və laboratoriya metodları, beynəlxalq qida standartları və normativ tələblər üzrə nəzəri və praktik biliklər əldə edəcəklər.
İxtisaslaşmanın əsas məqsədi qida sənayesi, qida təhlükəsizliyi və laboratoriya sahələrində fəaliyyət göstərə biləcək peşəkar mütəxəssislər yetişdirməkdir. Təhsil müddətində tələbələr müasir laboratoriyalarda praktiki bacarıqlar qazanacaq, qida məhsullarının təhlükəsizliyi və keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi istiqamətində tətbiqi layihələrdə iştirak edəcəklər.
“Qida kimyası” ixtisaslaşmasının məzunları qida sənayesi müəssisələrində, qida təhlükəsizliyi və sertifikatlaşdırma qurumlarında, analitik və akkreditə olunmuş laboratoriyalarda, ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarında, keyfiyyətə nəzarət və standartlaşdırma sahələrində fəaliyyət göstərə biləcəklər.
Yeni ixtisaslaşma ölkədə qida təhlükəsizliyi sisteminin gücləndirilməsinə, yerli sənayenin inkişafına və beynəlxalq standartlara cavab verən peşəkar kadrların hazırlanmasına mühüm töhfə verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_8316c7ef389f5bf591b529b58_o.jpg
Впервые в 2026/2027 учебном году химический факультет Бакинского государственного университета (БГУ) будет проводить подготовку специалистов по специализации «Пищевая химия» на уровне магистратуры.
Специализация «Пищевая химия» предусматривает подготовку высококвалифицированных специалистов в области изучения химического состава пищевых продуктов, оценки показателей качества и безопасности, исследования химических процессов, происходящих при хранении и переработке, а также изучения пищевых добавок.
В рамках учебного плана студенты получат теоретические и практические знания по анализу химического состава пищевых продуктов, химическим изменениям, происходящим при переработке и хранении, системам безопасности и контроля качества пищевых продуктов, идентификации пищевых добавок и загрязняющих веществ, современным аналитическим приборам и лабораторным методам, международным стандартам и нормативным требованиям в области пищевых продуктов.
Главная цель специализации – подготовка профессиональных специалистов, способных работать в пищевой промышленности, сфере безопасности пищевых продуктов и лабораториях. В течение периода обучения студенты получат практические навыки в современных лабораториях и примут участие в прикладных проектах, направленных на оценку безопасности и качества пищевых продуктов.
Выпускники специализации «Пищевая химия» смогут работать на предприятиях пищевой промышленности, в органах по безопасности и сертификации пищевых продуктов, аналитических и аккредитованных лабораториях, высших учебных заведениях и научно-исследовательских институтах, а также в сфере контроля качества и стандартизации.
Новая специализация внесет значительный вклад в укрепление системы безопасности пищевых продуктов в стране, развитие местной промышленности и подготовку квалифицированных кадров, соответствующих международным стандартам.