https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f859586ab11f7f1fb5338d0c6_o.jpg
Dünyanın nüfuzlu ali təhsil reytinq təşkilatlarından olan Times Higher Education (THE) tərəfindən hazırlanan Impact Rankings 2026 nəticələri açıqlanıb.
UNEC builki reytinqdə mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıraraq mühüm uğura imza atıb. Belə ki, UNEC 1603 ali təhsil müəssisəsi arasında dünyanın ən yaxşı 301-400-cü universiteti olub. Ötən il reytinqdə 801-1000-ci sırada yer aldığı halda, UNEC bu il dünyanın ən yaxşı TOP 400 universiteti adını qazanıb.
Bütövlükdə, 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən (DİM) 16-sı üzrə UNEC-in nəticələri dünya üzrə median göstəricilərdən yüksəkdir.
UNEC “Bərabərsizliyin azaldılması” istiqaməti üzrə dünyada 19-cu yerdədir və TOP 20 universitet sırasına daxil olub.
Bundan başqa, UNEC “Sərfəli və təmiz enerji” istiqaməti üzrə 46-cı, “Keyfiyyətli təhsil” üzrə isə 64-cü yeri tutaraq dünyanın TOP 100 ən yaxşı universiteti arasında yer alıb.
Eləcə də UNEC “Yoxsulluğa son”, “Aclığa son”, “Təmiz su və sanitariya”, “Məsuliyyətli istehlak və istehsal” və “Torpaq ekosisteminin mühafizəsi” istiqamətləri üzrə 101-200-cü yerə yüksəlib.
Qeyd edək ki, THE Impact Rankings universitetlərin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfəsini, onların cəmiyyətə, iqtisadiyyata və ətraf mühitə təsirini qiymətləndirən ən nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f859586ab11f7f1fb5338d0c6_o.jpg
Объявлены результаты рейтинга Impact Rankings 2026, подготовленного Times Higher Education (THE), одной из самых престижных в мире организаций в сфере высшего образования.
UNEC добился значительного успеха, существенно улучшив свои позиции в рейтинге этого года. Таким образом, UNEC занял 301-400 место среди 1603 высших учебных заведений мира. В прошлом году UNEC занимал 801-1000 место в рейтинге, в этом году завоевал титул лучшего университета ТОП-400 в мире.
В целом, результаты UNEC по 16 из 17 Целей устойчивого развития (ЦУР) выше, чем среднемировые показатели.
UNEC занимает 19-е место в мире по направлению «Сокращение неравенства» и входит в TOP 20 лучших университетов..
Кроме того, UNEC вошел в число 100 лучших университетов мира, заняв 46-е место в категории «Рентабельная и экологически чистая энергетика» и 64-е место в категории «Качественное образование».
Также, UNEC поднялся на 101-200 место в направлениях «Ликвидация бедности», «Ликвидация голода», «Чистая вода и санитария», «Ответственное потребление и производство» и «Защита почвенной экосистемы».
Следует отметить, что рейтинг THE Impact Rankings является одним из самых престижных международных рейтингов, оценивающих вклад университетов в достижение Целей устойчивого развития ООН, а также их влияние на общество, экономику и окружающую среду.