https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f859586ab11f7f1fb5338d0c6_o.jpg
Dünyanın nüfuzlu ali təhsil reytinq təşkilatlarından olan Times Higher Education (THE) tərəfindən hazırlanan Impact Rankings 2026 nəticələri açıqlanıb.
UNEC builki reytinqdə mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıraraq mühüm uğura imza atıb. Belə ki, UNEC 1603 ali təhsil müəssisəsi arasında dünyanın ən yaxşı 301-400-cü universiteti olub. Ötən il reytinqdə 801-1000-ci sırada yer aldığı halda, UNEC bu il dünyanın ən yaxşı TOP 400 universiteti adını qazanıb.
Bütövlükdə, 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən (DİM) 16-sı üzrə UNEC-in nəticələri dünya üzrə median göstəricilərdən yüksəkdir.
UNEC “Bərabərsizliyin azaldılması” istiqaməti üzrə dünyada 19-cu yerdədir və TOP 20 universitet sırasına daxil olub.
Bundan başqa, UNEC “Sərfəli və təmiz enerji” istiqaməti üzrə 46-cı, “Keyfiyyətli təhsil” üzrə isə 64-cü yeri tutaraq dünyanın TOP 100 ən yaxşı universiteti arasında yer alıb.
Eləcə də UNEC “Yoxsulluğa son”, “Aclığa son”, “Təmiz su və sanitariya”, “Məsuliyyətli istehlak və istehsal” və “Torpaq ekosisteminin mühafizəsi” istiqamətləri üzrə 101-200-cü yerə yüksəlib.
Qeyd edək ki, THE Impact Rankings universitetlərin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfəsini, onların cəmiyyətə, iqtisadiyyata və ətraf mühitə təsirini qiymətləndirən ən nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f859586ab11f7f1fb5338d0c6_o.jpg
The results of the THE Impact Rankings 2026, published by one of the world’s leading higher education ranking organizations, Times Higher Education, have been announced.
UNEC has achieved a significant improvement in this year’s rankings, attaining a notable milestone. Ranked among 1,603 higher education institutions worldwide, the University was placed in the 301-400 band globally. While UNEC was ranked in the 801-1000 range in the previous edition of the rankings, it has now advanced into the world’s Top 400 universities.
Overall, UNEC’s performance across 16 of the 17 United Nations Sustainable Development Goals (SDGs) exceeds the global median scores.
UNEC ranked 19th in the world for Reduced Inequalities, securing a place among the world’s Top 20 universities in this category.
In addition, the University ranked 46th globally for Affordable and Clean Energy and 64th for Quality Education, placing it among the world’s Top 100 universities in both areas.
UNEC also advanced to the 101-200 band globally in the categories of No Poverty, Zero Hunger, Clean Water and Sanitation, Responsible Consumption and Production, and Life on Land.
It should be noted that the THE Impact Rankings is one of the most prestigious international ranking systems assessing universities’ contributions to the United Nations Sustainable Development Goals and their impact on society, the economy, and the environment.