https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_598609551a66ef9f52f421a4f_o.jpg
Azərbaycanda səfərdə olan Türkiyə Respublikasının hərbiyönümlü qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) rəhbərləri cənab Erdoğan Karakuş, cənab Hamza Dürgen, cənab Mustafa Işık və cənab Beyazıt Yumuk noyabrın 11-də müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovla görüşüb.
Qonaqları ölkəmizdə görməkdən məmnunluğunu bildirən nazir, Azərbaycan ilə Türkiyə arasında həyata keçirilən ikitərəfli hərbi əməkdaşlığın dostluq, qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu və bundan sonra da uğurla inkişaf edərək güclənəcəyini vurğulayıb.
General-polkovnik Z.Həsənov qonaqlara Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan Zəfərin tarixi əhəmiyyəti və işğaldan azad edilmiş ərazilərin dirçəldilməsi istiqamətində görülən işlər, eləcə də regiondakı hazırki vəziyyətlə bağlı danışıb.
Müdafiə naziri gənclərin milli vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsində bu kimi QHT-lərin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Ölkəmizə səfərdən razı qaldıqlarını ifadə edən nümayəndə heyəti göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. Təşkilat rəhbərləri Azərbaycan Ordusunu bir neçə gün öncə qeyd edilən 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibəti ilə təbrik edib, şəhidlərin ailə üzvləri və yaxınlarına başsağlığı veriblər.
Nümayəndələr rəhbərlik etdikləri təşkilatların Türkiyədəki fəaliyyətləri, o cümlədən şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə bağlı gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat veriblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_598609551a66ef9f52f421a4f_o.jpg
Находящиеся с визитом в Азербайджане главы турецких неправительственных организаций (НПО) военной направленности - Эрдоган Каракуш, Хамза Дюрген, Мустафа Ишик и Беязит Юмук 11 ноября встретились с министром обороны генерал-полковником Закиром Гасановым.
Выразив удовлетворение визитом гостей в нашу страну, министр подчеркнул, что двустороннее военное сотрудничество между Азербайджаном и Турцией, основанное на дружеских и братских отношениях, и впредь будет успешно развиваться и укрепляться.
Генерал-полковник З.Гасанов поведал гостям об исторической значимости победы в 44-дневной Отечественной войне, одержанной под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, работе по восстановлению освобожденных территорий и о сложившейся обстановке в регионе.
Министр обороны особо подчеркнул важную значимость подобных НПО в национально-патриотическом воспитании молодежи.
Выразив удовлетворение визитом в нашу страну, турецкая делегация поблагодарила за оказанное гостеприимство. Главы НПО поздравили Азербайджанскую Армию с отмечавшимся накануне 8 ноября - Днем Победы, выразили соболезнования родным и близким шехидов.
Представители турецкой делегации подробно проинформировали о деятельности возглавляемых ими организаций, в том числе о работе с семьями шехидов и ветеранами войны.