https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_753c7de592eb64c7f7bc003b7_o.jpg
Unibank Avropanın Cənub-Şərqi Fondundan (EFSE) 10 milyon avro məbləğində kredit xəttinin cəlb olunması ilə bağlı iki illik saziş imzalayıb. Beynəlxalq aktiv idarəetmə şirkəti Finance in Motion tərəfindən birgə idarə olunan bu vəsait tam şəkildə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (MKOS) maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.
“Unibank”ın İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib: "Bu addım bizim üçün sadəcə maliyyə əməliyyatı deyil, strateji inkişaf istiqamətidir. Finance in Motion ilə əməkdaşlıq “Unibank”a dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğun fəaliyyət göstərən bizneslərə dəstəyini daha da gücləndirməyə imkan verəcək. Vəsaitlərin yalnız təhlükəsiz və sosial təsiri olan təşəbbüslərə yönəldilməsi ilə iqtisadiyyatımızın sabit və sağlam gələcəyinə məqsədyönlü şəkildə investisiya yatırırıq."
Finance in Motion şirkətinin Regional Direktoru Oxana Binzaru isə qeyd edib: "EFSE vasitəsilə məqsədimiz Unibank kimi yerli maliyyə institutlarının məsuliyyətli KOB maliyyələşdirilməsini genişləndirməsinə dəstək olmaq, dayanıqlı iqtisadi inkişafı və real sosial təsiri təşviq etməkdir."
EFSE haqqında
Avropanın Cənub-Şərqi Fondu (EFSE) Cənub-Şərqi Avropa və Qafqaz regionunda iqtisadi inkişafı və rifahı təşviq edən təsir investisiyası fondudur. Fond Regional Alt Fond (RSF) və Ukrayna Alt Fondu (USF) vasitəsilə sahibkarlığın inkişafını, maliyyə inklüzivliyinin gücləndirilməsini və yerli iqtisadiyyatların dəstəklənməsini hədəfləyən maliyyə həlləri təqdim edir.
EFSE 2005-ci ildə Almaniyanın KfW İnkişaf Bankının təşəbbüsü ilə Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyi (BMZ) və Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi əsasında yaradılıb. Bu sahədə ilk dövlət-özəl tərəfdaşlıq modellərindən biri olan fond donor təşkilatların, beynəlxalq maliyyə institutlarının və özəl institusional investorların kapitalı hesabına formalaşır. EFSE-nin portfel idarəçisi Almaniyanın Finance in Motion GmbH şirkəti, fond meneceri isə Lüksemburqda yerləşən Hauck & Aufhäuser Fund Services S.A.-dır. Ətraflı məlumat üçün: www.efse.lu
Finance in Motion haqqında
Finance in Motion hazırda ümumi həcmi təxminən 4 milyard avro olan və SFDR-in 9-cu maddəsinə uyğun təsnif edilən 10 investisiya fondunu strukturlaşdırır, idarə edir və onlara məsləhət xidmətləri göstərir. Şirkətin fondları regional maliyyə institutları, birbaşa investisiyalar, məsləhət və potensialın artırılması proqramları vasitəsilə həm insanlar, həm də ətraf mühit üçün müsbət təsir yaratmağa yönəlib.
Almaniyada təsis olunan Finance in Motion Latın Amerikasından Şərqi Avropayadək uzanan geniş yerli ekspertiza şəbəkəsinə malikdir və artıq 20 ildən çoxdur ki, inkişaf etməkdə olan bazarlara investisiya yatırır. Ətraflı məlumat üçün: www.finance-in-motion.com
Unibank Azərbaycanın aparıcı özəl banklarından olmaqla, ölkənin sistem əhəmiyyətli maliyyə institutlarından biridir. 1992-ci ildə təsis edilən bank, geniş filial şəbəkəsi və davamlı inkişaf edən rəqəmsal bankçılıq platforması vasitəsilə pərakəndə müştərilərə, biznes subyektlərinə xidmət göstərir. Unibank son illərdə dayanıqlı maliyyələşdirmə sahəsində rolunu gücləndirməyə xüsusi diqqət ayırır və ölkədə yaşıl maliyyələşdirmə üzrə strukturlaşdırılmış həllərin inkişafını prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_753c7de592eb64c7f7bc003b7_o.jpg
Unibank has signed a two-year agreement to secure a EUR 10 million credit facility from the European Fund for Southeast Europe (EFSE), co-managed by international asset manager Finance in Motion. The financial resources will be fully integrated into the bank's sub-lending program for micro and small and medium-sized enterprises (MSMEs).
"For us, this step is not just a financial transaction, but a strategic vector of growth. Collaboration with Finance in Motion will enable Unibank to strengthen its support for businesses aligned with sustainable development goals. By directing funds exclusively toward secure and socially impactful initiatives, we are consciously investing in a stable and healthy future for our economy." - Acting Chairman of the Management Board Unibank, Heybat Gadirov
Oxana Binzaru, Regional Director at Finance in Motion, added:
"Through EFSE, we aim to empower local financial institutions like Unibank to expand responsible MSME financing, fostering resilient growth and tangible social impact."
About EFSE
The European Fund for Southeast Europe (EFSE) is an impact investment fund to drive economic development and prosperity in Southeast Europe and the Caucasus. Through its two sub-funds—the Regional Sub-Fund (RSF) and the Ukraine Sub-Fund (USF)—EFSE provides tailored financial solutions to foster entrepreneurship, strengthen financial inclusion, and support local economies. EFSE was initiated in 2005 by KfW Development Bank with the financial support of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the European Commission. As the first public-private partnership of its kind, EFSE draws its capital from donor agencies, international financial institutions, and private institutional investors. Finance in Motion GmbH, Germany, serves as EFSE’s Portfolio Manager and Hauck & Aufhäuser Fund Services S.A., Luxembourg, acts as manager.
For more information on the European Fund for Southeast Europe, please visit: www.efse.lu
About Finance in Motion
Finance in Motion structures, manages, and advises almost €4 billion across 10 funds, all classified as SFDR Article 9. These private market funds drive impact for people and planet through regional financial intermediaries, direct investments, advisory and capacity building. Founded in Germany, with local expertise from Latin America to Eastern Europe, it has been investing in emerging markets for over 20 years.
For more information, please visit: www.finance-in-motion-com
Unibank is one of Azerbaijan’s leading private banks and a systemically important financial institution in the country. Established in 1992, the Bank serves retail and business customers through its extensive branch network and continuously evolving digital banking platform. In recent years, Unibank has placed a strong emphasis on strengthening its role in sustainable finance and has identified the development of structured green financing solutions as one of its strategic priorities. For more information: https://unibank.az