https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_753c7de592eb64c7f7bc003b7_o.jpg
Unibank Avropanın Cənub-Şərqi Fondundan (EFSE) 10 milyon avro məbləğində kredit xəttinin cəlb olunması ilə bağlı iki illik saziş imzalayıb. Beynəlxalq aktiv idarəetmə şirkəti Finance in Motion tərəfindən birgə idarə olunan bu vəsait tam şəkildə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (MKOS) maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.
“Unibank”ın İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib: "Bu addım bizim üçün sadəcə maliyyə əməliyyatı deyil, strateji inkişaf istiqamətidir. Finance in Motion ilə əməkdaşlıq “Unibank”a dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğun fəaliyyət göstərən bizneslərə dəstəyini daha da gücləndirməyə imkan verəcək. Vəsaitlərin yalnız təhlükəsiz və sosial təsiri olan təşəbbüslərə yönəldilməsi ilə iqtisadiyyatımızın sabit və sağlam gələcəyinə məqsədyönlü şəkildə investisiya yatırırıq."
Finance in Motion şirkətinin Regional Direktoru Oxana Binzaru isə qeyd edib: "EFSE vasitəsilə məqsədimiz Unibank kimi yerli maliyyə institutlarının məsuliyyətli KOB maliyyələşdirilməsini genişləndirməsinə dəstək olmaq, dayanıqlı iqtisadi inkişafı və real sosial təsiri təşviq etməkdir."
EFSE haqqında
Avropanın Cənub-Şərqi Fondu (EFSE) Cənub-Şərqi Avropa və Qafqaz regionunda iqtisadi inkişafı və rifahı təşviq edən təsir investisiyası fondudur. Fond Regional Alt Fond (RSF) və Ukrayna Alt Fondu (USF) vasitəsilə sahibkarlığın inkişafını, maliyyə inklüzivliyinin gücləndirilməsini və yerli iqtisadiyyatların dəstəklənməsini hədəfləyən maliyyə həlləri təqdim edir.
EFSE 2005-ci ildə Almaniyanın KfW İnkişaf Bankının təşəbbüsü ilə Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyi (BMZ) və Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi əsasında yaradılıb. Bu sahədə ilk dövlət-özəl tərəfdaşlıq modellərindən biri olan fond donor təşkilatların, beynəlxalq maliyyə institutlarının və özəl institusional investorların kapitalı hesabına formalaşır. EFSE-nin portfel idarəçisi Almaniyanın Finance in Motion GmbH şirkəti, fond meneceri isə Lüksemburqda yerləşən Hauck & Aufhäuser Fund Services S.A.-dır. Ətraflı məlumat üçün: www.efse.lu
Finance in Motion haqqında
Finance in Motion hazırda ümumi həcmi təxminən 4 milyard avro olan və SFDR-in 9-cu maddəsinə uyğun təsnif edilən 10 investisiya fondunu strukturlaşdırır, idarə edir və onlara məsləhət xidmətləri göstərir. Şirkətin fondları regional maliyyə institutları, birbaşa investisiyalar, məsləhət və potensialın artırılması proqramları vasitəsilə həm insanlar, həm də ətraf mühit üçün müsbət təsir yaratmağa yönəlib.
Almaniyada təsis olunan Finance in Motion Latın Amerikasından Şərqi Avropayadək uzanan geniş yerli ekspertiza şəbəkəsinə malikdir və artıq 20 ildən çoxdur ki, inkişaf etməkdə olan bazarlara investisiya yatırır. Ətraflı məlumat üçün: www.finance-in-motion.com
Unibank Azərbaycanın aparıcı özəl banklarından olmaqla, ölkənin sistem əhəmiyyətli maliyyə institutlarından biridir. 1992-ci ildə təsis edilən bank, geniş filial şəbəkəsi və davamlı inkişaf edən rəqəmsal bankçılıq platforması vasitəsilə pərakəndə müştərilərə, biznes subyektlərinə xidmət göstərir. Unibank son illərdə dayanıqlı maliyyələşdirmə sahəsində rolunu gücləndirməyə xüsusi diqqət ayırır və ölkədə yaşıl maliyyələşdirmə üzrə strukturlaşdırılmış həllərin inkişafını prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_753c7de592eb64c7f7bc003b7_o.jpg
Unibank подписал двухлетнее соглашение о привлечении кредитной линии в размере 10 млн евро от Европейского фонда для Юго-Восточной Европы (EFSE), который совместно управляется международной компанией по управлению активами Finance in Motion. Полученные средства будут полностью направлены на финансирование микро, малых и средних предприятий (ММСП) в рамках кредитной программы банка.
Исполняющий обязанности Председателя Правления Unibank Гейбат Гадиров отметил:
"Для нас этот шаг — не просто финансовая сделка, а стратегический вектор развития. Сотрудничество с Finance in Motion позволит Unibank усилить поддержку бизнеса, деятельность которого соответствует целям устойчивого развития. Направляя средства исключительно на надежные и социально значимые инициативы, мы осознанно инвестируем в стабильное и здоровое будущее нашей экономики."
Региональный директор Finance in Motion Oxana Binzaru добавила:
"Посредством EFSE мы стремимся расширять возможности местных финансовых институтов, таких как Unibank, в сфере ответственного финансирования ММСП, способствуя устойчивому экономическому росту и ощутимому социальному эффекту."
О фонде EFSE
Европейский фонд для Юго-Восточной Европы (EFSE) — это фонд импакт-инвестиций, направленный на стимулирование экономического развития и повышения благосостояния в странах Юго-Восточной Европы и Кавказа. Через два своих субфонда — Региональный субфонд (RSF) и Украинский субфонд (USF) — EFSE предоставляет специализированные финансовые решения для поддержки предпринимательства, расширения финансовой доступности и развития местных экономик.
Фонд был создан в 2005 году по инициативе Банка развития KfW при финансовой поддержке Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) и Европейской комиссии. Будучи первым в своем роде государственно-частным партнерством, EFSE привлекает капитал от донорских организаций, международных финансовых институтов и частных институциональных инвесторов.
Управляющим портфелем EFSE выступает немецкая компания Finance in Motion GmbH, а управляющей компанией фонда является Hauck & Aufhäuser Fund Services S.A. (Люксембург).
Дополнительная информация: www.efse.lu
О Finance in Motion
Finance in Motion структурирует, управляет и консультирует фонды с совокупным объемом активов около 4 млрд евро. Все 10 фондов компании классифицированы в соответствии со статьей 9 регламента SFDR. Эти фонды прямых инвестиций создают положительное воздействие на людей и окружающую среду через региональных финансовых посредников, прямые инвестиции, консультационные услуги и программы по развитию потенциала.
Основанная в Германии компания обладает глубокой локальной экспертизой — от Латинской Америки до Восточной Европы — и уже более 20 лет инвестирует в развивающиеся рынки.
Дополнительная информация: www.finance-in-motion.com
Unibank является одним из ведущих частных банков Азербайджана и системно значимым финансовым институтом страны. Основанный в 1992 году, банк обслуживает розничных клиентов и бизнес через широкую филиальную сеть и постоянно развивающуюся цифровую банковскую платформу.
В последние годы Unibank уделяет особое внимание укреплению своей роли в сфере устойчивого финансирования и определил развитие структурированных решений в области зеленого финансирования как одно из своих стратегических направлений.