https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_441923dbb501022948060f824_o.jpg
Beynəlxalq Nəqliyyat Forumu (BNF) “Effektiv əlçatanlığın təmin edilməsi” adlı hesabat açıqlayıb. Əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatan nəqliyyat sistemlərinin formalaşdırılmasına dair hesabatda uğurlu təcrübələr ümumiləşdirilib və hökumətlər üçün siyasət tövsiyələri hazırlanıb.
Əsas tövsiyələrdən biri əlçatanlıq sahəsində koordinasiyalı fəaliyyətə imkan verən idarəetmə strukturlarının yaradılmasıdır. Bu kontekstdə Azərbaycanın təcrübəsi nümunə kimi qeyd edilib. Ölkəmizə həsr olunan xüsusi araşdırmada nəqliyyat sahəsində institusional islahatlar və əlçatanlığın təşviqi istiqamətində görülən tədbirlər geniş şəkildə əksini tapıb. Vurğulanıb ki, 2023-cü ildə yaradılan Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası nəqliyyat siyasətinin vahid yanaşma əsasında formalaşdırılmasını, nəqliyyatın bütün növləri üzrə qərarların koordinasiyalı şəkildə qəbulunu təmin edir.
Sənəddə, həmçinin Azərbaycanın dövlət satınalmaları sahəsindəki yanaşması xüsusi qeyd olunub. Bildirilib ki, ictimai nəqliyyat vasitələrinin satın alınması zamanı əlçatanlıq tələbləri texniki qiymətləndirmənin vacib elementlərindən biri kimi nəzərə alınır.
Qeyd olunub ki, “Bakı şəhəri və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025 – 2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı” əlçatan və dayanıqlı şəhər mobilliyinin inkişafı istiqamətində mühüm strateji çərçivə rolunu oynayır. Hesabat müəllifləri bu yanaşmanı təhlükəsiz, əlçatan və dayanıqlı şəhər mobilliyi istiqamətində kompleks siyasət tədbirləri kimi qiymətləndiriblər.
Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun sözügedən hesabatı Azərbaycanın nəqliyyat sahəsində həyata keçirdiyi islahatların, Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyətinin beynəlxalq səviyyədə qabaqcıl təcrübə kimi tanındığını bir daha təsdiqləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_441923dbb501022948060f824_o.jpg
Международный транспортный форум (МТФ) опубликовал отчет под названием «Обеспечение эффективной доступности». В отчете, посвященном формированию доступных транспортных систем для людей с инвалидностью, обобщен успешный опыт и подготовлены рекомендации по политике для правительств.
Одной из основных рекомендаций является создание управленческих структур, позволяющих осуществлять скоординированную деятельность в сфере доступности. В этом контексте опыт Азербайджана отмечен в качестве примера. В посвященном Азербайджану исследовании подробно рассматриваются институциональные реформы в транспортной сфере и меры по повышению доступности. В частности, подчеркивается, что созданный в 2023 году Транспортный координационный совет способствует формированию единой транспортной политики и принятию согласованных решений по всем видам транспорта.
В документе также положительно отмечен подход Азербайджана к государственным закупкам. Указывается, что при приобретении средств общественного транспорта требования доступности рассматриваются как один из важных критериев технической оценки.
Отмечается, что «Государственная программа по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и на прилегающих территориях на 2025-2030 годы» играет важную роль стратегической основы для развития доступной и устойчивой городской мобильности. Авторы доклада оценили этот подход как комплексные политические меры, направленные на безопасную, доступную и устойчивую городскую мобильность.
Отчет МТФ в очередной раз подтверждает международное признание проводимых в Азербайджане реформ в транспортной сфере и деятельности Транспортного координационного совета как примера передовой практики.