https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2e79a03c7b70ffc4208690b92_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) donanmasını növbəti “Airbus A320neo” tipli müasir təyyarə ilə gücləndirib.
Yeni hava gəmisinin istismara verilməsi sərnişinlərə daha rahat və müasir səyahət imkanlarının təqdim olunmasına xidmət edir. Belə ki, “Airspace” kabini daha geniş salon, xüsusi oturacaqlar və böyük əl yükü bölmələri ilə sərnişinlərin rahatlığını artırır. Təyyarə, həmçinin müasir əyləncə sistemi, yüksəksürətli “Wi‑Fi” xidməti və biznes sinfində fərdi monitorlarla təchiz olunub.
“Airbus A320neo” yeni nəsil mühərriklərinə malik olduğundan daha az yanacaq sərf edir, karbon emissiyalarını azaldır və 6300 kilometrədək uçuş məsafəsi ilə regional və orta marşrutlarda səmərəli fəaliyyət göstərir.
Yeni hava gəmisinin donanmaya daxil edilməsi əməliyyat səmərəliliyinin artırılması, yanacaq sərfiyyatının və ətraf mühitə təsirin azaldılması, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi, eləcə də yeni istiqamətlər üzrə uçuş imkanlarının genişləndirilməsi baxımından AZAL üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, yeni hava gəmisi AZAL-ın 28 təyyarədən ibarət donanmasında sayca dördüncü “Airbus A320neo” modelidir. Sərnişin təcrübəsinin davamlı olaraq təkmilləşdirilməsi və marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edən AZAL 2032-ci ilədək donanmadakı təyyarələrin sayını 50-yə çatdırmağı hədəfləyir. Bu, AZAL-ın donanmasının modernləşdirilməsi strategiyası çərçivəsində atdığı növbəti mühüm addım olmaqla yanaşı, Bakı şəhərinin regionun aparıcı hava nəqliyyat qovşaqlarından biri kimi mövqeyinin daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2e79a03c7b70ffc4208690b92_o.jpg
Azerbaijan Airlines (AZAL), part of AZCON Holding, has expanded its fleet with another state-of-the-art Airbus A320neo aircraft.
The introduction of the new aircraft is aimed at providing passengers with more comfortable and modern travel experience. The Airspace cabin offers a more spacious interior, specially designed seats, and larger overhead baggage compartments, enhancing passenger comfort. The aircraft is also equipped with a modern entertainment system, high-speed Wi-Fi service, and individual monitors in Business Class.
Thanks to its new-generation engines, the Airbus A320neo consumes less fuel, reduces carbon emissions, and can operate efficiently on regional and medium-haul routes with a flight range of up to 6,300 kilometers.
The addition of this new aircraft to the fleet is of particular importance for AZAL as it helps increase operational efficiency, reduce fuel consumption and environmental impact, improve service quality, and expand opportunities for flights to new destinations.
It should be noted that the new aircraft is the fourth Airbus A320neo in AZAL’s fleet of 28 aircraft. With continuous enhancement of passenger experience and expansion of its route network identified as key priorities, AZAL aims to increase its fleet to 50 aircraft by 2032. This represents another significant step within AZAL’s fleet modernization strategy and contributes to further strengthening Baku’s position as one of the region’s leading air transport hubs.