https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2e79a03c7b70ffc4208690b92_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) donanmasını növbəti “Airbus A320neo” tipli müasir təyyarə ilə gücləndirib.
Yeni hava gəmisinin istismara verilməsi sərnişinlərə daha rahat və müasir səyahət imkanlarının təqdim olunmasına xidmət edir. Belə ki, “Airspace” kabini daha geniş salon, xüsusi oturacaqlar və böyük əl yükü bölmələri ilə sərnişinlərin rahatlığını artırır. Təyyarə, həmçinin müasir əyləncə sistemi, yüksəksürətli “Wi‑Fi” xidməti və biznes sinfində fərdi monitorlarla təchiz olunub.
“Airbus A320neo” yeni nəsil mühərriklərinə malik olduğundan daha az yanacaq sərf edir, karbon emissiyalarını azaldır və 6300 kilometrədək uçuş məsafəsi ilə regional və orta marşrutlarda səmərəli fəaliyyət göstərir.
Yeni hava gəmisinin donanmaya daxil edilməsi əməliyyat səmərəliliyinin artırılması, yanacaq sərfiyyatının və ətraf mühitə təsirin azaldılması, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi, eləcə də yeni istiqamətlər üzrə uçuş imkanlarının genişləndirilməsi baxımından AZAL üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, yeni hava gəmisi AZAL-ın 28 təyyarədən ibarət donanmasında sayca dördüncü “Airbus A320neo” modelidir. Sərnişin təcrübəsinin davamlı olaraq təkmilləşdirilməsi və marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edən AZAL 2032-ci ilədək donanmadakı təyyarələrin sayını 50-yə çatdırmağı hədəfləyir. Bu, AZAL-ın donanmasının modernləşdirilməsi strategiyası çərçivəsində atdığı növbəti mühüm addım olmaqla yanaşı, Bakı şəhərinin regionun aparıcı hava nəqliyyat qovşaqlarından biri kimi mövqeyinin daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2e79a03c7b70ffc4208690b92_o.jpg
Авиакомпания Azerbaijan Airlines (AZAL), входящая в состав AZCON Holding, расширила свой парк воздушных судов, пополнив его очередным самолетом Airbus A320neo нового поколения.
Ввод нового воздушного судна в эксплуатацию позволит предоставить пассажирам более комфортные и современные условия для путешествий. Таким образом, салон Airspace обеспечивает более высокий уровень комфорта пассажиров благодаря просторному салону, специальным креслам и увеличенным багажным полкам для ручной клади. Самолет также оснащен современной системой развлечений, высокоскоростным Wi-Fi и индивидуальными мониторами в салоне бизнес-класса.
Оснащенный двигателями нового поколения, Airbus A320neo отличается высокой топливной эффективностью, сниженным уровнем выбросов углекислого газа и дальностью полета до 6 300 километров, что обеспечивает его эффективную эксплуатацию на региональных и среднемагистральных маршрутах.
Пополнение флота новым самолетом имеет стратегическое значение для AZAL, способствуя повышению операционной эффективности, сокращению расхода топлива и воздействия на окружающую среду, улучшению качества обслуживания, а также расширению возможностей для открытия новых направлений.
Самолет стал четвертым Airbus A320neo в парке AZAL, который в настоящее время насчитывает 28 воздушных судов. Определив непрерывное совершенствование качества обслуживания пассажиров и расширение маршрутной сети в качестве ключевых приоритетов, AZAL ставит перед собой цель увеличить численность воздушного флота до 50 самолетов к 2032 году.
Новый Airbus A320neo стал очередным важным шагом в реализации программы модернизации флота AZAL и способствует дальнейшему укреплению позиций Баку как одного из ведущих авиационных транспортных узлов региона.