“Quacquarelli Symonds” (QS) beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən “QS dünya universitetləri reytinqi”nin nəticələri açıqlanıb.
UNEC reytinqdə ötən illə müqayisədə 193 pillə irəliləyərək 634-cü yerə yüksəlib. Bu nəticə ilə UNEC QS reytinqində yer alan universitetlərin təxminən 57,9 faizini geridə qoyub.
UNEC-in ən güclü göstəricilərindən biri əmək bazarı ilə əlaqəli indikatorlar olub. Universitet İşəgötürənlərin Reputasiyası (Employer Reputation) göstəricisi üzrə 126 pillə yüksələrək 253-cü yerdə qərarlaşıb ki, bu da ölkə üzrə ən yüksək nəticədir.
Beynəlxalq Tədqiqat Şəbəkələri (International Research Network – IRN) indikatoru üzrə UNEC dünyanın 801+ universiteti arasında yer alaraq Azərbaycan universitetləri arasında birinci olub.
UNEC Dayanıqlılıq (Sustainability) göstəricisi üzrə də ölkədə liderliyini qoruyub.
QS reytinqində UNEC bir sıra digər indikatorlar üzrə də mövqeyini yaxşılaşdırıb. Belə ki, Məzunların Məşğulluq Nəticələri (Employment Outcomes) indikatoru üzrə UNEC 21 pillə irəliləyərək dünyada 308-ci yerə, Beynəlxalq müəllim heyəti (International Faculty) göstəricisində isə 171 pillə irəliləyərək 392-ci yerə yüksəlib.

Международным рейтинговым агентством «Quacquarelli Symonds» (QS) объявлены результаты «Рейтинга университетов мира QS».
По сравнению с прошлым годом, UNEC поднялся на 193 позиции в рейтинге, заняв 634-е место. Благодаря этому результату UNEC превзошел примерно 57,9% университетов, включенных в рейтинг QS.
Одним из наиболее значимых показателей UNEC были показатели, связанные с рынком труда. Университет поднялся на 126 позиций и занял 253-е место в Индексе репутации работодателей (Employer Reputation), что является наивысшим результатом в стране.
Согласно показателю Международных исследовательских сетей (International Research Network – IRN), UNEC занял первое место среди азербайджанских университетов, войдя в число более чем 801 университета мира.
UNEC также сохранил свое лидирующее положение в стране по показателям Устойчивого развития (Sustainability).
UNEC также улучшил свои позиции по ряду других показателей в рейтинге QS. Таким образом, UNEC поднялся на 21 позицию, заняв 308-е место в мире по показателю Результатов трудоустройства выпускников (Employment Outcomes), и на 171 позицию, заняв 392-е место в Международном индексе преподавательского состава (International Faculty).