https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4550f4c5788ae4c738e0deee8_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) “Quacquarelli Symonds” (QS) tərəfindən açıqlanan “QS World University Rankings 2027” siyahısında 565-ci yerdə qərarlaşıb. Universitet ötən illə müqayisədə 123 pillə irəliləyərək Azərbaycanın və Cənubi Qafqazın ən yüksək nəticə göstərən ali təhsil müəssisəsi olub.
QS reytinqində 106 ölkədən 8808 universitet qiymətləndirilib, 1504 ali təhsil müəssisəsi yekun siyahıya daxil edilib. Qiymətləndirmə akademik nüfuz, işəgötürən reputasiyası, elmi nəşrlərə istinadlar, beynəlxalq əməkdaşlıq və digər göstəricilər əsasında aparılıb.
BDU son illərdə elmi tədqiqatların gücləndirilməsi, idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və əmək bazarına uyğun kadr hazırlığı istiqamətində irəliləyişlər göstərib. Universitet 2026-cı ildə “QS Europe” reytinqində də 58 pillə yüksələrək Avropada 278-ci yerə çıxıb.
“QS World University Rankings by Subject 2026” nəticələrinə görə, BDU ilk dəfə iki geniş ixtisas kateqoriyasında reytinqə daxil olub. Dar ixtisas sahələrinin sayı 8-ə yüksəlib. Geniş ixtisaslar üzrə BDU Təbiət elmlərində 401–500, Mühəndislik və texnologiyada 501–550 aralığında yer alıb. Dar ixtisaslar üzrə universitet Neft-qaz mühəndisliyi (51–100), Müasir dillər (151–200), Riyaziyyat (251–300), Hüquq (301–350), Kimya mühəndisliyi və Fizika (401–450), Kimya (451–500), Kompüter elmləri (601–650) üzrə təmsil olunub. BDU bu nəticələrlə Azərbaycanın ən çox ixtisas sahəsi üzrə reytinqdə yer alan universiteti olub.
BDU rəhbərliyi əldə olunan nəticələrə görə akademik və inzibati heyəti, tələbələri, tərəfdaş qurumları, eləcə də QS reytinqində yer alan digər Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin kollektivlərini təbrik edir.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda ən azı üç ali təhsil müəssisəsinin dünyanın TOP-800 universiteti sırasında yer alması hədəf kimi müəyyən edilib. BDU artıq bu hədəfi təmin edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4550f4c5788ae4c738e0deee8_o.jpg
Baku State University (BSU) has been ranked 565th in the QS World University Rankings 2027, published by Quacquarelli Symonds (QS). The university climbed 123 positions compared to last year, becoming the highest-ranked university in Azerbaijan and the South Caucasus.
The QS World University Rankings 2027 evaluated 8,808 universities from 106 countries, with 1,504 institutions included in the final ranking.
BSU also improved its position in the QS Europe Rankings 2026, rising 58 places to rank 278th in Europe.
In the QS World University Rankings by Subject 2026, BSU was included for the first time in two broad subject areas and was ranked in eight narrow subject areas. The university placed in the 401–500 band for Natural Sciences and 501–550 for Engineering and Technology.
In individual disciplines, BSU ranked 51–100 in Petroleum Engineering, 151–200 in Modern Languages, 251–300 in Mathematics, 301–350 in Law, 401–450 in Chemical Engineering and in Physics & Astronomy, 451–500 in Chemistry, and 601–650 in Computer Science & Information Systems. With these results, BSU became the Azerbaijani university represented in the largest number of subject areas in the QS rankings.
The university has already achieved the national target set out in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026, which aims for at least three Azerbaijani universities to be ranked among the world's top 800 higher education institutions.