Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu AmCham Azərbaycanın ilk qadın prezidenti seçildi
Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu AmCham Azərbaycanın ilk qadın prezidenti seçildi Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu AmCham Azərbaycanın ilk qadın prezidenti seçildi
2 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının (AmCham Azərbaycan) Direktorlar Şurası və Prezidentliyinə seçkilər keçirilmişdir.
Seçkilərin nəticəsinə əsasən Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu AmCham Azərbaycanın ilk qadın prezidenti seçilib.
Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu dövlət və özəl sektorda rəhbər vəzifələrdə çalışmış və 25 illik təcrübəyə malikdir. O, Harvard Kennedi Məktəbinin məzunudur. Xanım Nəsrullayeva-Müdüroğlu Landmark Biznes Mərkəzini təmsil edir. O, həmçinin 45 milyard dollarlıq aktivi olan Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ADNF) icraçı direktorunun müşaviri vəzifəsində çalışır. ADNF tükənən təbii sərvətlərdən əldə olunan gəlirlərin toplanması və Azərbaycan xalqının bugünkü və gələcək nəsillərinin daimi gəlir mənbəyinə çevrilməsi yolu ilə ölkənin makroiqtisadi sabitliyinin qorunub saxlanmasını hədəfləyən qurumdur.
Xanım Nəsrullayeva-Müdüroğlu dövlət sektorunda fəaliyyətə başlamazdan öncə 11 il AmCham Azərbaycanın İcraçı direktoru vəzifəsində çalışıb. Bu illər Palatanın inkişafında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, həmin dövrdə Palatanın üzvlərinin sayı 90 şirkətdən 300-ə çatmış, üzvlər üçün xidmətlərin dairəsi genişlənmiş və inkişaf etmişdir. Bundan əlavə, o, Palatanın siyasətini və qanunvericilik işini gücləndirərək AmCham Azərbaycanı biznesin real səsi və ölkənin iqtisadi inkişafında müsbət qüvvəyə çevirməyə nail olmuşdur.
Yaxşı işgüzar nüfuza malik Palata üzvlərinin səlahiyyətli nümayəndələrinin iştirak etdiyi seçkilərin nəticəsinə əsasən aşağıdakı şəxslər növbəti iki il müddətinə (2022-2024-cü illər) AmCham Azərbaycanın Direktorlar Şurasına seçilmişlər:
-  AmCham prezidenti Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu, Landmark Biznes Mərkəzi
-  Şahin Məmmədov, PASHA Holdinq
-  Zaur Allahverdizadə, BAKER HUGHES
-  Dəyanət Sədullayev, PMD Group
-  Rəna Məmmədova, COCA-COLA
-  Teymur Mahmudov, SOCAR
-  Elnarə Məmmədova, BP
-  Kənan Tabasaranski, Smart Solutions Group
-  İlqar Mehti, EKVITA
-  Bəxtiyar Axundov, MOL Azərbaycan
Qeyd edək ki, AmCham Azərbaycan 1996-cı ildən ölkədə fəaliyyət göstərir və hazırda ölkədəki xarici investisiyaların 80%-dən çoxunu təmsil edən 250 üzv şirkəti özündə birləşdirir. Palata hökumətlə özəl sektor arasında körpü rolunu oynayır və müvafiq dövlət qurumları ilə davamlı konstruktiv və nəticəyönümlü dialoq aparır. Palata üzvlərinin biznes maraqlarını təşviq edir və Azərbaycanda biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verir.

Ms. Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu is elected as the first woman President of AmCham Azerbaijan
Ms. Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu is elected as the first woman President of AmCham Azerbaijan Ms. Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu is elected as the first woman President of AmCham Azerbaijan
On March 2, 2022, American Chamber of Commerce in Azerbaijan held its Annual General Meeting featuring Elections to the Board of Directors and the President of AmCham Azerbaijan.
Ms. Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu is elected as the first woman President of AmCham Azerbaijan.
Ms. Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu is a Harvard Kennedy School graduate with 25 years of experience at senior positions in private and public sectors. Ms. Nasrullayeva represents the Landmark Business Centre. She also serving as an Advisor to CEO of the State Oil Fund of Azerbaijan, an organization with $45bln in assets under management, the key actor in maintaining country’s macroeconomic stability working to generate wealth for present and future generations to ensure intergenerational equality and the beacon of corporate governance and transparency in Azerbaijan.
Before joining the public sector, Ms. Nasrullayeva-Muduroglu have been an Executive Director of AmCham for 11 years.  These have been instrumental years in the Chamber’s development. Alongside Chamber’s Board of Directors and excellent Team, she has grown the membership from 90 companies to 300, expanded and developed member services and benefits and initiated and driven Chamber’s policy and legislative work making AmCham not just the formal organization but a real voice of business and a positive force in the country’s development.
Through the anonymous voting process, in which authorized representatives of AmCham Regular Members with a good business reputation and in a good standing in the community took part, the following members were elected to the AmCham Board of Directors for the next two years term (2022-2024):
-  AmCham President Ms. Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu, Landmark Business Center
-  Mr. Shahin Mammadov, PASHA Holding LLC
-  Mr. Zaur Allahverdizade, BAKER HUGHES
-  Mr. Dayanat Sadullayev, PMD Group LLC
-  Ms. Rena Mamedova, AZERBAIJAN COCA-COLA BOTTLERS LTD.
-  Mr. Teymur Mahmudov, SOCAR
-  Ms. Elnara Mammadova, BP
-  Mr. Kanan Tabasaransky, Smart Solutions Group
-  Mr. Ilgar Mehti, EKVITA LLC
-  Mr. Bakhtiyar Akhundov, MOL Azerbaijan LTD
Notably, AmCham has been working in Azerbaijan since 1996 and currently consists of 250 companies representing more than 80% of foreign investments in the country and currently serving as a bridge between the Government and private sector and having continuous constructive and result-oriented dialogue with relevant government bodies. The Chamber promotes the business interests of the member companies, contributes to the improvement of the business climate in Azerbaijan.