https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3c0d9c9a1d9330fdcc65712ea_o.jpg
Yüksəkvəzifəli siyasətçilər, qlobal maliyyə sektorunun liderləri, kapital bazarı mütəxəssisləri, inkişaf institutları və sukuk bazarının iştirakçıları Azərbaycanın Bakı şəhərində keçirilən “Etiketli Sukuk - Növbəti Mərhələ” mövzusunda foruma qatılıblar.
Bu yüksəksəviyyəli tədbir Bakıda “Dayanıqlı rifah naminə regional inteqrasiya” devizi altında keçirilən 2026-cı il İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun İllik Toplantılarının üçüncü günündə təşkil olunub.
İştirakçılar etiketli sukukun dayanıqlı inkişaf prioritetlərini necə dəstəkləyə biləcəyini, eyni zamanda qlobal kapital bazarları vasitəsilə İslam maliyyəsinin əhatə dairəsini necə genişləndirə biləcəyini müzakirə ediblər.
2025-ci ildə etiketli sukuk bazarı 20 milyard ABŞ dollarını ötərək illik müqayisədə 38 faizlik artım nümayiş etdirib ("S&P"nin məlumatına əsasən). Bu göstərici ötən il buraxılmış bütün sukukların 10%-dən azını təşkil etsə də, İslam maliyyəsinin prinsipləri ilə müsbət təsir və dayanıqlılığa yönəlmiş müxtəlif hədəflər arasındakı təbii uyğunluq etiketli sukuk bazarının əvvəlkindən daha sürətlə böyüyəcəyinin əlamətidir.
Tədbirdə qlobal iqlim çağırışlarını və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaqla bağlı yaranan irimiqyaslı maliyyə tələbatlarını qarşılamaq üçün innovativ maliyyələşdirmə həllərinə artan ehtiyaca xüsusi diqqət yetirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İİB-nin Maliyyə üzrə vitse-prezidenti və Baş maliyyə direktoru vəzifəsini icra edən Dr. Abdurabbih Abduss vurğulayıb ki, sukuk inkişaf resurslarının səfərbər edilməsi üçün əsas İslami kapital bazarı aləti olaraq qalır, eyni zamanda etiketli sukuklar investorlar üçün İslam maliyyəsi prinsiplərinə və qlobal dayanıqlılıq standartlarına uyğun olaraq müəyyən dayanıqlılıq və inkişaf prioritetlərinin maliyyələşdirilməsinə yeni imkanlar yaradır.
Misir Ərəb Respublikasının planlaşdırma və iqtisadi inkişaf naziri, eləcə də İİB-nin Müdirlər Şurasının üzvü Zati-aliləri Dr. Əhməd Rüstəm qeyd edib ki, sukuk alətlərinin aktivlərə əsaslanan mahiyyəti və strukturu investorlara investisiyalarının əsasını təşkil edən aktivlər üzrə vəsaitlərin istifadə istiqamətləri barədə daha şəffaf mənzərə təqdim edir və bu, şəffaflıq və real iqtisadi fəaliyyətlərin maliyyələşdirilməsi prinsiplərini daha da gücləndirir.
Malayziya Mərkəzi Bankının (Bank Negara Malaysia) sədr müavini Zati-aliləri Adnan Zaylani Mohamed Zahid öz əsas məruzəsində dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin dəstəklənməsində etiketli sukukun artan əhəmiyyətini, eləcə də qlobal iqtisadi, sosial və ekoloji çağırışların həllində İslam maliyyəsinin rolunun gücləndirilməsini ön plana çəkib.
Yüksəksəviyyəli panel müzakirələrində Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Nazirliyinin nazir müavini cənab Osman Çelik, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Şərqi Aralıq Dənizi Regional Ofisinin (EMRO) regional direktoru Dr. Hanan Balxi və "Mizuho" bankının Borc Kapitalı Bazarları üzrə idarəedici direktoru cənab Abrar Hüseyn iştirak ediblər. Onlar tənzimləyici çərçivələr, nazirliklərarası koordinasiya, emitentlərin hazırlığı, bazar məlumatlılığı, hesabat standartları və gələcək artımı dəstəkləyə biləcək dayanıqlı maliyyə ekosistemlərinin inkişafı da daxil olmaqla, etiketli sukuk bazarının genişləndirilməsi ilə bağlı imkanları və çağırışları nəzərdən keçiriblər.
Tədbir çərçivəsində həmçinin İİB-nin sukuk emissiyası sahəsində zəngin təcrübəsi və Dayanıqlı Maliyyə Çərçivəsi altında Yaşıl və Dayanıqlı Sukukların inkişafına verdiyi töhfələr nümayiş etdirilib. Çıxış edənlər İslam maliyyəsi alətlərinin regional infrastruktur dəhlizləri, enerji bağlantıları və iqlim dəyişikliyinə qarşı dözümlülük təşəbbüsləri də daxil olmaqla konkret inkişaf nəticələrini necə dəstəkləyə biləcəyinə dair nümunələr səsləndiriblər.
Tədbir etiketli sukuk bazarını genişləndirmək və onun dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə verdiyi töhfəni artırmaq üçün hökumətlər, inkişaf institutları, tənzimləyici orqanlar, bazar iştirakçısı və digər maraqlı tərəflər arasında daha güclü əməkdaşlığın qurulmasına çağırışla yekunlaşıb.
İslam İnkişaf Bankı (İİB) haqqında
Dünyanın aparıcı reytinq agentlikləri tərəfindən “AAA” reytinqinə layiq görülmüş İslam İnkişaf Bankı Qlobal Cənubun qabaqcıl çoxtərəfli inkişaf bankıdır (MDB). Bank 50 ildən artıqdır ki, genişmiqyaslı təsir yaratmaqla xidmət etdiyi insanların və icmaların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Dörd qitəni əhatə edən 57 üzv dövləti özündə birləşdirən Bank dünya əhalisinin təxminən hər dörd nəfərindən birinin həyatına toxunur. O, insanların öz yaşıl iqtisadi inkişaflarını və dayanıqlı sosial tərəqqilərini idarə etmələri üçün imkanlar yaratmaq, ekoloji cəhətdən təmiz infrastruktur formalaşdırmaq və öz potensiallarını reallaşdırmalarına zəmin yaratmaqla inkişaf sahəsindəki çağırışların aradan qaldırılmasına və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olunmasına dəstək vermək üçün əməkdaşlığı təşviq etməyə sadiqdir. Baş qərargahı Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində yerləşən İİB-nin 10 regional mərkəzi və bir mükəmməllik mərkəzi fəaliyyət göstərir. İllər ərzində Bank tək bir təşkilat çərçivəsindən çıxaraq özündə aşağıdakı qurumları birləşdirən böyük bir Qrupa çevrilmişdir: İslam İnkişaf Bankı (İİB), İslam İnkişaf Bankı İnstitutu (IsDBI), İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) və Ticarətin Maliyyələşdirilməsi üzrə Beynəlxalq İslam Korporasiyası (ITFC).

IsDB Group meeting: Labelled Sukuk Positioned as Next Frontier for Sustainable Finance IsDB Group meeting: Labelled Sukuk Positioned as Next Frontier for Sustainable Finance
Senior policymakers, global financial sector leaders, capital market experts, development institutions, and Sukuk market participants attended a forum on “Labelled Sukuk - The Next Frontier” in Baku, Azerbaijan.
The high-profile event was organized on the sidelines of the third day of the ongoing 2026 Islamic Development Bank (IsDB) Group Annual Meetings in Baku, under the theme “Regional Integration for Sustainable Prosperity.”
The participants discussed how labelled Sukuk can support sustainable development priorities while expanding the reach of Islamic finance through global capital markets.
In 2025, labelled Sukuk market surpassed US$20 billion representing a 38 percent year-on-year growth (S&P). While this accounted for less than 10% of all Sukuk issued last year, the natural alignment between Islamic finance principles and the different labels that are geared towards positive impact and sustainability, are signs for the labelled Sukuk market to grow at a faster pace than ever before.
The event gave particular attention to the growing need for innovative financing solutions to address global climate challenges and the significant funding requirements associated with achieving the Sustainable Development Goals.
Opening the event, Dr. Abdourabbih Abdouss, Officer in Charge, Vice President Finance and Chief Financial Officer, IsDB, emphasized that Sukuk remain the primary Islamic capital market instruments for mobilizing development resources, while labelled Sukuk are creating new opportunities for investors to support specific sustainability and development priorities in line with Islamic finance principles as well as global sustainability standards.
H.E. Dr. Ahmed Rostom, Minister of Planning and Economic Development and IsDB Governor for the Arab Republic of Egypt, noted that the asset-based nature and structure of Sukuk instruments provide investors with greater visibility into the use-of-proceeds of the assets underpinning their investments, reinforcing the principles of transparency and financing real economic activities .
In the keynote address, H.E. Adnan Zaylani Mohamed Zahid, Deputy Governor of Bank Negara Malaysia, highlighted the growing importance of labelled Sukuk in supporting sustainable development objectives and strengthening the role of Islamic finance in addressing global economic, social, and environmental challenges.
The high level panelists comprised Mr. Osman Çelik, Deputy Minister at the Ministry of Treasury and Finance of Türkiye; Dr. Hanan Balkhy, Regional Director of the WHO Eastern Mediterranean Regional Office (EMRO); and Mr. Abrar Hussain, Managing Director, Debt Capital Markets, Mizuho. They examined opportunities and challenges associated with expanding the labelled Sukuk market, including regulatory frameworks, cross-ministerial coordination, issuer readiness, market awareness, reporting standards, and the development of sustainable finance ecosystems capable of supporting future growth.
The event further showcased IsDB’s experience as a frequent Sukuk issuer and its leadership in advancing Green and Sustainability Sukuk under its Sustainable Finance Framework. Speakers highlighted examples of how Islamic finance instruments can support tangible development outcomes, including regional infrastructure corridors, energy interconnections, and climate resilience initiatives.
The event concluded with a call for stronger collaboration among governments, development institutions, regulators, market participants, and other stakeholders to expand the labelled Sukuk market and enhance its contribution to sustainable development objectives.
About the Islamic Development Bank (IsDB)
Rated AAA by the major rating agencies of the world, Islamic Development Bank is the pioneering multilateral development bank (MDB) of the Global South that has been working for over 50 years to improve the lives of the people and communities it serves by delivering impact at scale. The Bank brings together 57 Member Countries across four continents, touching the lives of nearly 1 of 4 people worldwide. It is committed to addressing development challenges and promoting collaboration to help achieve the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs) by equipping people to drive their own green economic and sustainable social progress, putting planet-friendly infrastructure in place and enabling them to fulfil their potential. Headquartered in Jeddah, Kingdom of Saudi Arabia, IsDB has 10 regional hubs and a center of excellence.  Over the years, the Bank has evolved from a single entity into a group comprising: the Islamic Development Bank (IsDB), the Islamic Development Bank Institute (IsDBI); the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC); the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD); and the International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC).