https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3c0d9c9a1d9330fdcc65712ea_o.jpg
Yüksəkvəzifəli siyasətçilər, qlobal maliyyə sektorunun liderləri, kapital bazarı mütəxəssisləri, inkişaf institutları və sukuk bazarının iştirakçıları Azərbaycanın Bakı şəhərində keçirilən “Etiketli Sukuk - Növbəti Mərhələ” mövzusunda foruma qatılıblar.
Bu yüksəksəviyyəli tədbir Bakıda “Dayanıqlı rifah naminə regional inteqrasiya” devizi altında keçirilən 2026-cı il İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun İllik Toplantılarının üçüncü günündə təşkil olunub.
İştirakçılar etiketli sukukun dayanıqlı inkişaf prioritetlərini necə dəstəkləyə biləcəyini, eyni zamanda qlobal kapital bazarları vasitəsilə İslam maliyyəsinin əhatə dairəsini necə genişləndirə biləcəyini müzakirə ediblər.
2025-ci ildə etiketli sukuk bazarı 20 milyard ABŞ dollarını ötərək illik müqayisədə 38 faizlik artım nümayiş etdirib ("S&P"nin məlumatına əsasən). Bu göstərici ötən il buraxılmış bütün sukukların 10%-dən azını təşkil etsə də, İslam maliyyəsinin prinsipləri ilə müsbət təsir və dayanıqlılığa yönəlmiş müxtəlif hədəflər arasındakı təbii uyğunluq etiketli sukuk bazarının əvvəlkindən daha sürətlə böyüyəcəyinin əlamətidir.
Tədbirdə qlobal iqlim çağırışlarını və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaqla bağlı yaranan irimiqyaslı maliyyə tələbatlarını qarşılamaq üçün innovativ maliyyələşdirmə həllərinə artan ehtiyaca xüsusi diqqət yetirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İİB-nin Maliyyə üzrə vitse-prezidenti və Baş maliyyə direktoru vəzifəsini icra edən Dr. Abdurabbih Abduss vurğulayıb ki, sukuk inkişaf resurslarının səfərbər edilməsi üçün əsas İslami kapital bazarı aləti olaraq qalır, eyni zamanda etiketli sukuklar investorlar üçün İslam maliyyəsi prinsiplərinə və qlobal dayanıqlılıq standartlarına uyğun olaraq müəyyən dayanıqlılıq və inkişaf prioritetlərinin maliyyələşdirilməsinə yeni imkanlar yaradır.
Misir Ərəb Respublikasının planlaşdırma və iqtisadi inkişaf naziri, eləcə də İİB-nin Müdirlər Şurasının üzvü Zati-aliləri Dr. Əhməd Rüstəm qeyd edib ki, sukuk alətlərinin aktivlərə əsaslanan mahiyyəti və strukturu investorlara investisiyalarının əsasını təşkil edən aktivlər üzrə vəsaitlərin istifadə istiqamətləri barədə daha şəffaf mənzərə təqdim edir və bu, şəffaflıq və real iqtisadi fəaliyyətlərin maliyyələşdirilməsi prinsiplərini daha da gücləndirir.
Malayziya Mərkəzi Bankının (Bank Negara Malaysia) sədr müavini Zati-aliləri Adnan Zaylani Mohamed Zahid öz əsas məruzəsində dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin dəstəklənməsində etiketli sukukun artan əhəmiyyətini, eləcə də qlobal iqtisadi, sosial və ekoloji çağırışların həllində İslam maliyyəsinin rolunun gücləndirilməsini ön plana çəkib.
Yüksəksəviyyəli panel müzakirələrində Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Nazirliyinin nazir müavini cənab Osman Çelik, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Şərqi Aralıq Dənizi Regional Ofisinin (EMRO) regional direktoru Dr. Hanan Balxi və "Mizuho" bankının Borc Kapitalı Bazarları üzrə idarəedici direktoru cənab Abrar Hüseyn iştirak ediblər. Onlar tənzimləyici çərçivələr, nazirliklərarası koordinasiya, emitentlərin hazırlığı, bazar məlumatlılığı, hesabat standartları və gələcək artımı dəstəkləyə biləcək dayanıqlı maliyyə ekosistemlərinin inkişafı da daxil olmaqla, etiketli sukuk bazarının genişləndirilməsi ilə bağlı imkanları və çağırışları nəzərdən keçiriblər.
Tədbir çərçivəsində həmçinin İİB-nin sukuk emissiyası sahəsində zəngin təcrübəsi və Dayanıqlı Maliyyə Çərçivəsi altında Yaşıl və Dayanıqlı Sukukların inkişafına verdiyi töhfələr nümayiş etdirilib. Çıxış edənlər İslam maliyyəsi alətlərinin regional infrastruktur dəhlizləri, enerji bağlantıları və iqlim dəyişikliyinə qarşı dözümlülük təşəbbüsləri də daxil olmaqla konkret inkişaf nəticələrini necə dəstəkləyə biləcəyinə dair nümunələr səsləndiriblər.
Tədbir etiketli sukuk bazarını genişləndirmək və onun dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə verdiyi töhfəni artırmaq üçün hökumətlər, inkişaf institutları, tənzimləyici orqanlar, bazar iştirakçısı və digər maraqlı tərəflər arasında daha güclü əməkdaşlığın qurulmasına çağırışla yekunlaşıb.
İslam İnkişaf Bankı (İİB) haqqında
Dünyanın aparıcı reytinq agentlikləri tərəfindən “AAA” reytinqinə layiq görülmüş İslam İnkişaf Bankı Qlobal Cənubun qabaqcıl çoxtərəfli inkişaf bankıdır (MDB). Bank 50 ildən artıqdır ki, genişmiqyaslı təsir yaratmaqla xidmət etdiyi insanların və icmaların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Dörd qitəni əhatə edən 57 üzv dövləti özündə birləşdirən Bank dünya əhalisinin təxminən hər dörd nəfərindən birinin həyatına toxunur. O, insanların öz yaşıl iqtisadi inkişaflarını və dayanıqlı sosial tərəqqilərini idarə etmələri üçün imkanlar yaratmaq, ekoloji cəhətdən təmiz infrastruktur formalaşdırmaq və öz potensiallarını reallaşdırmalarına zəmin yaratmaqla inkişaf sahəsindəki çağırışların aradan qaldırılmasına və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olunmasına dəstək vermək üçün əməkdaşlığı təşviq etməyə sadiqdir. Baş qərargahı Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində yerləşən İİB-nin 10 regional mərkəzi və bir mükəmməllik mərkəzi fəaliyyət göstərir. İllər ərzində Bank tək bir təşkilat çərçivəsindən çıxaraq özündə aşağıdakı qurumları birləşdirən böyük bir Qrupa çevrilmişdir: İslam İnkişaf Bankı (İİB), İslam İnkişaf Bankı İnstitutu (IsDBI), İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) və Ticarətin Maliyyələşdirilməsi üzrə Beynəlxalq İslam Korporasiyası (ITFC).

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_3c0d9c9a1d9330fdcc65712ea_o.jpg
Высокопоставленные представители органов власти, лидеры мирового финансового сектора, эксперты рынков капитала, институты развития и участники рынка сукук приняли участие в форуме «Маркированные сукук – следующий рубеж» в Баку, Азербайджан.
Это важное мероприятие было организовано в рамках третьего дня проходящей ежегодной конференции Группы Исламского банка развития (ИБР) 2026 года в Баку под девизом «Региональная интеграция для устойчивого процветания».
Участники обсудили, как маркированные сукук могут поддерживать приоритеты устойчивого развития, расширяя при этом охват исламского финансирования через глобальные рынки капитала.
В 2025 году объем рынка маркированных сукук превысил 20 миллиардов долларов США, что представляет собой рост на 38 процентов в годовом исчислении (S&P). Хотя на долю маркированных сукук в прошлом году приходилось менее 10% всех выпущенных сукук, естественное соответствие между принципами исламского финансирования и различными видами маркированных финансовых продуктов, ориентированными на позитивное воздействие и устойчивое развитие, свидетельствует о том, что рынок таких сукук будет расти быстрее, чем когда-либо прежде.
На мероприятии особое внимание было уделено растущей потребности в инновационных финансовых решениях для преодоления глобальных климатических проблем и значительным потребностям в финансировании, связанным с достижением Целей устойчивого развития.
Открывая мероприятие, д-р Абдураббих Абдусс, исполняющий обязанности вице-президента по финансам и главный финансовый директор Исламского банка развития, подчеркнул, что сукук остаются основными инструментами исламского рынка капитала для мобилизации ресурсов развития, в то время как маркированные сукук создают новые возможности для инвесторов в деле поддержки конкретных приоритетов устойчивого развития в соответствии с принципами исламского финансирования, а также согласно глобальным стандартам устойчивого развития.
Министр планирования и экономического развития Египта и управляющий Исламским банком развития (ИБР) от этой страны Его Превосходительство д-р Ахмед Ростом отметил, что выпуск сукук под реальные активы и долевое владение этими активами обеспечивают инвесторам большую прозрачность в использовании своих средств, повышая прозрачное финансирование реальной экономической деятельности.
В своем программном выступлении Его Превосходительство Аднан Зайлани Мохамед Захид, заместитель управляющего Банка Негара Малайзии, подчеркнул растущую важность маркированных сукук в поддержке целей устойчивого развития и укреплении роли исламских финансов в решении глобальных экономических, социальных и экологических проблем.
В число высокопоставленных участников дискуссии вошли г-н Осман Челик, заместитель министра казначейства и финансов Турции; д-р Ханан Балхи, региональный директор Восточно-Средиземноморского регионального отделения ВОЗ (EMRO); и г-н Абрар Хуссейн, управляющий директор по рынкам долгового капитала компании Mizuho. Участники мероприятия рассмотрели возможности и проблемы, связанные с расширением рынка маркированных сукук, включая нормативно-правовую базу, межведомственную координацию, готовность эмитентов, осведомленность рынка, стандарты отчетности и развитие устойчивых финансовых экосистем, способных поддерживать будущий рост.
Мероприятие также продемонстрировало опыт Исламского банка развития (ИБР) как частого эмитента сукук и его лидерство в продвижении «зеленых» и устойчивых сукук в рамках его программы устойчивого финансирования. Докладчики привели примеры того, как исламские финансовые инструменты могут способствовать достижению ощутимых результатов в развитии, включая региональные инфраструктурные коридоры, энергетические хабы и инициативы по повышению климатической устойчивости.
Мероприятие завершилось призывом к более тесному сотрудничеству между правительствами, институтами развития, регулирующими органами, участниками рынка и другими заинтересованными сторонами для расширения рынка маркированных сукук и повышения его вклада в достижение целей устойчивого развития.
Об Исламском банке развития (ИБР)
Исламский банк развития обладает рейтингом AAA от ведущих мировых рейтинговых агентств, является пионером среди международных банков развития (МБР) стран Глобального Юга и более 50 лет занимается вопросами улучшения жизни людей и местных сообществ, оказывая масштабируемое воздействие на их благосостояние. Банк объединяет 57 стран-членов на четырех континентах и влияет на жизнь почти каждого четвертого человека в мире. Стремясь решать проблемы развития и содействовать сотрудничеству для достижения Целей устойчивого развития ООН (ЦУР), Банк предоставляет жителям планеты возможность самостоятельно управлять своим «зеленым» экономическим и устойчивым социальным прогрессом, внедряет экологически чистую инфраструктуру и создает условия для реализации их потенциала. Штаб-квартира ИБР находится в городе Джидда, Королевство Саудовская Аравия. Банк имеет 10 региональных центров и центр передового опыта. За годы своей деятельности он трансформировался из одной организации в группу, включающую: Исламский банк развития (ИБР), Институт Исламского банка развития (ISDBI); Исламскую корпорацию страхования инвестиций и экспортных кредитов (ICIEC); Исламскую корпорацию развития частного сектора (ICD) и Международную исламскую торгово-финансовую корпорацию (ITFC).