https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b13187bfbe59bc811d0a7a73f_o.jpg
Azərbaycan-Türkiyə IV Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi qrupunun 2025-2026-cı illər üzrə Forumlararası Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumunun (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) mütəxəssisləri arasında enerji sektorunda rəqəmsallaşma mövzusunda onlayn görüş baş tutub.
Görüş zamanı İşçi qrupun EMTA və EPDK-dan olan həmsədrləri Elmar Güləliyev və Mustafa Yavuzdemir iştirakçıları salamlayaraq, görüşün mövzusunun əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Daha sonra EPDK-nın nümayəndəsi Zühre Aydın enerji sektorunun müasirləşdirilməsi, sektorun rəqəmsal transformasiyası və innovativ idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqinə həsr olunmuş təqdimatla çıxış edib. Z.Aydın təqdimatında enerji bazarlarında rəqəmsallaşma, yeni biznes modelləri, tənzimləyicilərin rolu və süni intellekt əsaslı xidmətlər sahəsində Türkiyə təcrübəsindən də bəhs edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b13187bfbe59bc811d0a7a73f_o.jpg
An online meeting on the digitalization of the energy sector was held between specialists from the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and Türkiye’s Energy Market Regulatory Authority (EMRA) as part of the 2025–2026 Inter-Forum Action Plan of the “Regulations” Working Group under the Azerbaijan–Türkiye IV Energy Forum.
During the meeting, the working group co-chairs from AERA and EMRA, Elmar Gulaliyev and Mustafa Yavuzdemir, welcomed the participants and emphasized the importance of the meeting’s agenda.
Afterwards, EPDK specialist Zühre Aydın delivered a presentation on the modernization of the energy sector, its digital transformation, and the adoption of innovative management mechanisms.
In her presentation, Z. Aydın also highlighted Turkiye’s experience in energy market digitalization, new business models, the role of regulators, and AI-based services.