https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b13187bfbe59bc811d0a7a73f_o.jpg
Azərbaycan-Türkiyə IV Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi qrupunun 2025-2026-cı illər üzrə Forumlararası Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumunun (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) mütəxəssisləri arasında enerji sektorunda rəqəmsallaşma mövzusunda onlayn görüş baş tutub.
Görüş zamanı İşçi qrupun EMTA və EPDK-dan olan həmsədrləri Elmar Güləliyev və Mustafa Yavuzdemir iştirakçıları salamlayaraq, görüşün mövzusunun əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Daha sonra EPDK-nın nümayəndəsi Zühre Aydın enerji sektorunun müasirləşdirilməsi, sektorun rəqəmsal transformasiyası və innovativ idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqinə həsr olunmuş təqdimatla çıxış edib. Z.Aydın təqdimatında enerji bazarlarında rəqəmsallaşma, yeni biznes modelləri, tənzimləyicilərin rolu və süni intellekt əsaslı xidmətlər sahəsində Türkiyə təcrübəsindən də bəhs edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b13187bfbe59bc811d0a7a73f_o.jpg
В рамках Межфорумного плана действий на 2025–2026 годы Рабочей группы “Регулирование” IV Азербайджано-турецкого энергетического форума состоялась онлайн-встреча между специалистами Агентства по регулированию энергетических вопросов (AERA) и Управления по регулированию энергетического рынка Турции (EPDK), посвященная цифровизации энергетического сектора.
В ходе встречи сопредседатели рабочей группы от AERA и EPDK Эльмар Гюлалиев и Мустафа Явуздемир поприветствовали участников и отметили важность обсуждаемой темы.
Затем представитель EPDK Зюхре Айдын выступила с презентацией, посвященной модернизации энергетического сектора, его цифровой трансформации и внедрению инновационных механизмов управления. В своем докладе З. Айдын рассказала об опыте Турции в области цифровизации энергетических рынков, новых бизнес-моделей, роли регуляторов и услуг на базе искусственного интеллекта.