https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_ac4ba560640068a8994c47f1d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyində “Gələcəyin şəhəri” adlı “Son zəng” tədbiri keçirilib.
Universitetin rektoru Elçin Babayev məzunları təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Rektor qeyd edib ki, “Gənc istedadlar” liseyi artıq 20 ilə yaxındır ölkəmizin elm və təhsil həyatına dəyərli töhfələr verir. Liseyin şagirdləri hər il müxtəlif beynəlxalq və yerli olimpiada və müsabiqələrdə uğurla çıxış edirlər. Bu il liseyin XI sinif şagirdi Elman Kərimli kimya fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadasının qızıl medalçısı olmaqla yanaşı, 60-cı Mendeleyev Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında bürünc medal qazanıb. IX sinif şagirdi Fidan Həşimova kimya fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadasında qızıl, Yeniyetmələrin Beynəlxalq Elm Olimpiadasında bürünc medal əldə edib. IX sinif şagirdi Alikamal Həsən riyaziyyat fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadasının gümüş medalçısı olmaqla yanaşı, Avropa Riyaziyyat Kubokunda da eyni mükafata layiq görülüb. Liseyin XI sinif şagirdi Ayan Abbasova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsində I yerə layiq görülüb və I dərəcəli diplomla təltif olunub. “Gənc istedadlar” liseyinin şagirdləri 2025/2026-cı tədris ilində keçirilən Respublika Fənn Olimpiadalarında 3 qızıl, 4 gümüş və 4 bürünc olmaqla ümumilikdə 11 medal qazanıblar.
Rektor liseyin məzunlarının yüksək nəticələr göstərərək ölkəmizin adını daim yüksəldəcəklərinə əminliyini bildirib: “Məzunlarımız həmişə fəxr edəcəklər ki, məhz BDU-nun nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin yetirməsidirlər. Bu, onların sonrakı həyatında əhəmiyyətli rol oynayacaq”.
Bu il təhsil müəssisəsini 61 məzun bitirir. Onlardan 6-sı qızıl medala namizəddir. 27 nəfər isə liseyi fərqlənmə attestatı ilə başa vurur. Liseyin IX sinfini isə 65 nəfər bitirir. Onlardan 39-u fərqlənmə attestatı almağa namizəddir.
Tədbirdə tədrisdə fərqlənən, olimpiadalarda yer tutan şagirdlərə, liseyin qabaqcıl müəllimlərinə təşəkkürnamələr təqdim olunub.
Sinif rəhbərləri çıxışlarında məzunlara tezliklə tələbə adı qazanmağı və uğurları ilə ölkəmizin adını hər zaman ucaltmağı arzu ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_ac4ba560640068a8994c47f1d_o.jpg
В лицее «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие «Последний звонок» под названием «Город будущего».
Ректор университета Эльчин Бабаев поздравил выпускников, пожелал им успехов, отметил, что лицей «Молодые таланты» на протяжении почти 20 лет вносит ценный вклад в научную и образовательную жизнь страны. Ученики лицея ежегодно успешно выступают на различных международных и местных олимпиадах и конкурсах. В этом году лицеист Эльман Керимли, помимо золотой медали Республиканской предметной олимпиады по химии, завоевал бронзовую медаль на 60-й Международной химической олимпиаде имени Менделеева. Фидан Гашимова выиграла золотую медаль Республиканской предметной олимпиады по химии и бронзовую медаль Международной научной олимпиады для подростков. Аликамал Гасан, помимо серебряной медали Республиканской предметной олимпиады по математике, также был награжден серебряной медалью Европейского кубка по математике. Аян Аббасова заняла 1-е место в конкурсе «Лучшая презентация», посвященном 103-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, и получила диплом 1-й степени. В целом, ученики лицея «Молодые таланты» в 2025/2026 учебном году завоевали в общей сложности 11 медалей на республиканских олимпиадах: 3 золотые, 4 серебряные и 4 бронзовые медали».
Ректор выразил уверенность, что выпускники лицея всегда будут прославлять имя страны, демонстрируя высокие результаты: «Наши выпускники всегда будут гордиться тем, что они окончили лицей «Молодые таланты» при БГУ. Это сыграет важную роль в их будущей жизни».
В этом году лицей оканчивают 61 выпускников. 6 из них претендуют на золотую медаль. 27 выпускников заканчивают лицей с отличием. 65 лицеистов заканчивают 9-й класс лицея и 39 из них претендуют на аттестат с отличием.
На мероприятии были вручены благодарственные письма лицеистам, отличившимся в учебе, участвовавшим в олимпиадах, а также ведущим преподавателям лицея.
В своих речах руководители классов пожелали выпускникам в скором времени заслужить звание лучшего студента и всегда прославлять имя страны своими успехами.