https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_09be486a001548f127dfd8c36_o.jpg
Yeni əməkdaşlıq Visa-nın qlobal ödəniş şəbəkəsini ən böyük LLM platformalarından birinə gətirir. Əməkdaşlıq həmçinin agentlər tərəfindən dəstəklənən ticarət mühitlərində qüsursuz və təhlükəsiz əməliyyatları, eləcə də süni intellektdən daha geniş istifadə hallarını dəstəkləməyi hədəfləyir.
Visa (NYSE: V) bu gün OpenAI platformalarında qüsursuz və etibarlı ödənişləri təmin etmək üçün agent ticarəti daxilində təhlükəsiz Visa ödənişlərini təmin etmək məqsədilə OpenAI ilə strateji əməkdaşlığa başladığını elan etdi. Şirkətlər bu açıqlamanı San-Fransiskoda keçirilən Visa Payments Forum adlı tədbirdə verdilər. Visa şirkəti bu tərəfdaşlıq vasitəsilə agent ticarəti təcrübələrini dəstəkləmək üçün qlobal şəbəkəsini, giriş imkanlarını və təhlükəsizlik infrastrukturunu təmin edəcək, istehlakçılara və müəssisələrə inamla qarşılıqlı əlaqədə olmağa və əməliyyatlar aparmağa kömək edəcək.
Bu əməkdaşlıq yeni rəqəmsal mühitlərdə təhlükəsiz ödəniş imkanlarını genişləndirmək üçün daha geniş Visa Intelligent Commerce təşəbbüsünün bir hissəsidir. Süni intellektin rəqəmsal interaksiyalar üçün mühüm interfeys kimi inkişaf etməyə davam etdiyi bir dövrdə Visa və OpenAI həmçinin Codex tərəfindən dəstəklənən developer-yönümlü təcrübələr, eləcə də daha avtomatlaşdırılmış və danışıq iş prosesləri də daxil olmaqla bir sıra müəssisə tətbiqlərini araşdıracaq.
Tərəfdaşlıq çərçivəsində Visa-nın ödəniş imkanlarının OpenAI təcrübələrinə inteqrasiyası aparılacaq ki, bu da developerlərə və satıcılara agentlər tərəfindən başladılan Visa ödənişlərini qəbul etmək üçün sadələşdirilmiş yol təqdim edəcək. OpenAI ilə yanaşı, Visa etibarlı və təhlükəsiz əməliyyatları dəstəkləyən əsas şəbəkə, tokenizasiya və risk imkanları təmin edəcək.
Əməliyyatlar xərc limitləri, satıcı kateqoriyaları və ya tələb olunan təsdiqlər kimi aydın müəyyən edilmiş istifadəçi icazələri, siyasətləri və nəzarət mexanizmləri daxilində icra olunacaq. Əməliyyatlar etibarlı təhlükəsizlik və istehlakçı mühafizəsini təmin etmək üçün süni intellektlə idarə olunan yeni ödəniş üsullarının tətbiqinə kömək məqsədilə tokenləşdirilmiş Visa giriş məlumatlarını, real vaxt rejimində avtorizasiyanı və fırıldaqçılıq (fraud) monitorinqini istifadə edəcək.
"Süni intellekt ticarətin transformasiyasını internet və ya mobil texnologiyaların etdiyindən daha dərindən edəcək", - deyə Visa-nın Məhsul və Strategiya üzrə Baş direktoru Cek Forestell bildirib. "Süni intellekt agentləri iqtisadiyyatın fəal iştirakçılarına çevrildikcə, Visa əməliyyatların etibarlılığı, təhlükəsizliyi və qüsursuzluğunu təmin etməyə çalışır. Bu, OpenAI kimi tərəfdaşlarla qurduğumuz infrastrukturdur."
"Ticarət bugün olduğundan daha çox sahədə və daha geniş şəkildə həyata keçiriləcək. Agentlər isə insanlara alış-veriş və ödənişlərdən tutmuş daha mürəkkəb əməliyyatlara qədər pulla bağlı tapşırıqları yerinə yetirməyə kömək etməkdə getdikcə daha vacib rol oynayacaqlar”, - deyə OpenAI-ın Tərəfdaşlıqlar və Ticarət şöbəsinin rəhbəri Marko Mahrus bildirib. "Visa Intelligent Commerce ilə inteqrasiya aparmaqla, təhlükəsiz, şəffaf və istifadəçi tərəfindən idarə olunan agent əməliyyatları üçün infrastruktur qurur, insanların süni intellekt agentləri ilə daha çox iş görmələrinə kömək edir, ödənişlərin təhlükəsiz və etibarlı şəkildə həyata keçirildiyinə əminliyimizi qoruyuruq."
Visa (NYSE: V) rəqəmsal ödənişlər sahəsində dünya lideridir və dünyanın 200-dən çox ölkə və regionunda istehlakçılar, biznes, maliyyə və hökumət təşkilatları arasında həyata keçirilən maliyyə əməliyyatlarını dəstəkləyir. Şirkətin missiyası innovativ, rahat, etibarlı və təhlükəsiz ödəmə şəbəkəsi vasitəsilə dünyanı birləşdirməklə istehlakçıların rifahına xidmət etmək, biznes və iqtisadiyyat üçün davamlı inkişaf imkanlarını təmin etməkdir. Biz əminik ki, iqtisadi əlçatanlığın hamı üçün genişləndirilməsi bütün dünyada insanların güzəranını yaxşılaşdırır və pulların gələcək qlobal hərəkətinin əsası təşkil edəcək. Daha ətraflı məlumat üçün: visa.com.az.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_09be486a001548f127dfd8c36_o.jpg
Объединяя возможности глобальной платежной сети Visa и одной из ведущих платформ искусственного интеллекта, партнерство стремится обеспечить удобство и безопасность транзакций, а также расширить использование ИИ-агентов в сфере коммерции.
Сегодня Visa (NYSE: V) заявила о стратегическом сотрудничестве с OpenAI с целью обеспечить удобные и надежные агентские транзакции Visa на платформах партнера. Объявление состоялось во время Visa Payments Forum в Сан-Франциско. В рамках партнерства Visa предоставит доступ к своей глобальной платежной сети, инструментам идентификации платежных реквизитов и инфраструктуре безопасности для развития агентской коммерции, где пользователи и бизнес смогут доверять каждой транзакции и взаимодействию.
Это партнерство является составляющей масштабной инициативы Visa Intelligent Commerce, направленной на расширение безопасных платежей на новых цифровых площадках. Вместе Visa и OpenAI также изучат возможности внедрения агентского ИИ в корпоративных сценариях, в том числе решений для разработчиков на базе Codex, а также инструментов автоматизации рабочих процессов и создания более естественного взаимодействия через диалоговые интерфейсы.
В рамках партнерства платежные возможности Visa будут интегрированы в сервисы OpenAI. Благодаря этому разработчики и продавцы получат упрощенный механизм приема платежей Visa, инициированных ИИ-агентами. Работая совместно с OpenAI, Visa предоставит базовую сетевую инфраструктуру, инструменты токенизации и механизмы управления рисками, необходимые для надежных и безопасных транзакций.
Платежи будут осуществляться в пределах четко определенных пользовательских разрешений, правил и настроек, таких как лимиты расходов, категории продавцов или обязательные подтверждения. Для транзакций будут использоваться токенизированные платежные данные Visa, а также инструменты авторизации и мониторинга мошенничества в режиме реального времени. Это позволит новым платежным сценариям на базе искусственного интеллекта обеспечивать высокий уровень безопасности и защиты потребителей.
«Искусственный интеллект изменит коммерцию еще более кардинально, чем интернет или мобильные технологии в свое время, — заявил Джек Форестелл (Jack Forestell), директор по продуктам и стратегии Visa. — ИИ-агенты становятся активными участниками экономики, поэтому приоритетом Visa является обеспечение надежности, безопасности и бесперебойности транзакций. Именно такую инфраструктуру мы создаем вместе с такими партнерами, как OpenAI».
«В будущем коммерция будет охватывать все больше сценариев и платформ, и агенты будут активнее помогать людям с финансовыми задачами – от покупок и платежей до более сложных денежных операций, – отметил Марко Марус (Marco Mahrus), руководитель направления партнерств и коммерции OpenAI. — Благодаря интеграции с Visa Intelligent Commerce, мы создаем инфраструктуру для безопасных и прозрачных агентских транзакций под контролем пользователя. Это позволит людям шире использовать возможности ИИ-агентов, оставаясь уверенными, что их платежи обрабатываются надежно и безопасно».
Visa (NYSE: V) – мировой лидер индустрии электронных платежей. Visa обрабатывает платежные транзакции между потребителями, бизнесом, финансовыми и правительственными учреждениями более чем в 200 странах и территориях. Наша миссия – объединить мир с помощью инновационной, удобной, надежной и безопасной платежной сети, чтобы содействовать благополучию потребителей и процветанию бизнеса и экономики. Мы убеждены, что расширение доступа для всех в экономике способствует росту благосостояния людей во всем мире и станет основой для глобального движения денег в будущем. Узнайте больше на visa.com.az.